Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
İdlib’de okul ve çarşı vuruldu: 22 çocuk öldü
27 Ekim 2016
İdlib’de okul ve çarşı vuruldu: 22 çocuk öldü

Elcezire

Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’de rejimin ve Rusya’nın savaş uçakları, bir okulu ve çarşıyı hedef aldı. 22’si çocuk, 6’sı öğretmen 35 kişi hayatını kaybetti.

Sivil savunma yetkilisi Ömer Ulvan, rejimin ve Rus savaş uçaklarının, İdlib’deki Has beldesine 12 hava saldırısı gerçekleştirdiğini ifade etti. Bir çarşıya ve okula isabet eden bombalar, büyük tahribata yol açtı. Saldırı sırasında okulda öğrenim gören öğrencilerin olması nedeniyle aralarında 22 çocuğun ve 6 öğretmenin olduğu 35 kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı.

Ulvan, büyük hasar meydana gelen bölgede sivil savunma ekiplerinin enkaz kaldırma çalışmalarına devam ettiğini söyledi.

BM’den açıklama

Saldırıyı kınayan Birleşmiş Milletler çocuk fonu UNICEF, saldırının Suriye savaşının başından bu yana bir okulu hedef alan en kötü vaka olabileceğini ifade etti.

UNICEF Başkanı Anthony Lake, ‘Kasıtlı bir şekilde yapılmışsa, bu bir savaş suçudur’ ifadesini kullandı.

Esed rejimine bağlı Suriye’nin resmi televizyonunun muhabiri, okuldan bahsetmeden, askeri kaynaklara dayanarak İdlib’in Has bölgesinde ‘teröristlere ait bölgelerin hedef alındığını ve bazı silahlı kişilerin etkisiz hale getirildiğini’ öne sürmüştü.

‘Umarım alâkamız yoktur’

Rusya BM Temsilcisi Vitaly Churkin ise ‘Bu korkunç. Umarım bu meseleyle alâkamız yoktur. Aslında doğrudan ‘Hayır, alâkamız yok’ demek çok kolay. Ancak ben sorumlu bir kişiyim. O yüzden savunma bakanlığımın söyleyeceklerini beklemeye ihtiyacım var” dedi.

[[Fotoğraf: @PrimoAhmad]]

Kaynak: AA ve Al Jazeera


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa