Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
“Pembe otobüs” için toplanan imzalar Van belediye başkanlığına teslim edildi.
1 Şubat 2018
“Pembe otobüs” için toplanan imzalar Van belediye başkanlığına teslim edildi.

Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi (Van SDİ) tarafından kadınlar için uygulanmaya konulması talep edilen ’Pembe Otobüs’ kampanyası için toplanan imzalar, Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Koordinasyon Merkezine (UKOME) teslim edildi.
Van’da 54 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek oluşturduğu Van SDİ tarafından başlatılan ‘Pembe Otobüs’ kampanyası için toplanan 10 bini aşkın imza, Van Büyükşehir Belediyesi UKOME’ye teslim edildi. Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın ile görüşen Van SDİ yönetimi, toplu taşıma sırasında kadınların yaşadığı sıkıntıları aktardı. Van SDİ adına yaşanan sorunları Genel Sekreter Yalçın’a aktaran Sena Ucak, kadınlara ait toplu taşıma araç uygulamasının rahatsızlık verecek seviyeye ulaşması sebebiyle dünya üzerinde Mısır, Endonezya, Dubai, Brezilya, Meksika, Tokyo’da ve Türkiye’de ise Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Malatya’da talep edildiğini ve uygulamaya konulduğunu hatırlattı.

Van Sivil Dayanışma İnsiyatifi tarafından geçtiğimiz günlerde kadınlara pembe otobüs tahsis edilmesi için 54 STK’nın destek verdiği imza kampanyası başlatıldı.Yoğun güzergâhlar başta olmak üzere genç ve yaşlı kadınların toplu taşıma araçlarında yaşadığı sıkıntılardan yola çıkılarak başlatılan  kampanya halk tarafından büyük bir  ilgi ile karşılandı. Kadınlara ait toplu taşıma araç uygulaması yolculukların rahatsızlık verecek seviyeye ulaşması sebebiyle dünya üzerinde Mısır, Endonezya , Dubai, Brezilya, Meksika, Tokyo’da, Türkiye’de ise Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Malatya’da talep edilmiş ve uygulamaya konulmuştu. Benzer bir uygulama da Van’da talep edildi ve kurulan stantlarda kampanyaya destek veren STK’ların gerek kadın gerek erkek komisyonları aktif görev aldı.

Van’da Çarşı-Bölge Hastanesi ve Çarşı- Kampüs gibi yoğun güzergahlarda; hasta ve yaşlı kadınlar ayakta kalmaktan, genç ve yaşlı erkekler bayanlara yer vermek zorunda olmaktan, hassasiyet sahibi olanlar kadın-erkek karışıklığından ve birçok vatandaş toplu taşıma araçlarındaki yoğunluktan muzdarip ve şikayetçidir. Pembe otobüs uygulaması bu gibi şikayetleri giderecek, kadın ve erkeklerin rahat yolculuk yapmalarını sağlayacak bir uygulama olacaktır.

Kampanya sürecinde toplanan binlerce imza halkımızın insani ve islami değerlere verdiği kıymeti bir kez daha ortaya koydu. Evet bu halk Müslüman’dır ve bu kimliğine uygun istek ve taleplerinin yerine getirilmesi idarecilerimizin birincil önceliği olamalıdır. Kampanyaya kadınlarla beraber erkeklerin destek vermesi, uygulamanın her kesim tarafından istendiğini, mevcut durumun erkekler tarafından da rahatsızlık verecek seviyede olduğunu ortaya koymaktadır. Bu talebin cinsiyet ayrımcılığı, kadını kamusal alandan soyutlamak olduğu iddiaları cılız ideolojik yaklaşımlardır. Bu kadının kamusal alanda daha rahat hareket edebilmesini sağlayacak ve sosyal alana katılmasını teşvik edecek bir imkandır.

Kadınlara uygulanan taciz olaylarının temel sebepleri ahlaki yozlaşma ve bilinçsizliktir. Bu tür olayların önlenmesi için bilinçlendirme çalışmaları temel alınmakla beraber pembe otobüs gibi uygulamalar istenmeyen durumların azalmasını sağlayacak bir uygulamadır. Ayrıca pembe otobüs talebini sadece taciz olayı ile değerlendirip bu sorunu çözemeyeceği dolayısıyla gereksiz olduğunu söylemek meseleyi bir yönüyle değerlendirmek ve kadınlara ait araç isteyenlerin doğal bir talebini göz ardı etmektir. Pembe otobüse binmek istemeyen kadınların farklı baskılarla karşılaşma endişeleri yersiz bir endişedir, zihinlerin değiştirilmesi yönünde yapılacak çalışmalarla çözülebilecek bir durumdur.

Pembe otobüs uygulaması istenmeyen olaylar için kessin çözüm değilse de yolculuklarda  rahatlığı sağlayacak bir imkandır. Halkın çoğunluğu tarafından arzu edilen bu talep karşılanması gereken insani bir haktır.

VAN SİVİL DAYANIŞMA İNSİYATİFİ


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa