Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Sempozyumunda konuştu

İşte Erdoğan’ın konuşmalarından öne çıkanlar;

AK Partiyi anlamak için önce Türkiye’yi ve Türk milletini anlamak gerekir.

‘YAPACAĞIMIZ 2 ŞEY VAR’

Türkiye’ye yönelik açık bir ekonomik saldırı var. Eskiden bu işler dolaylı yollardan yapılrıdı şimdi bodoslama olarak geliyorlar. Buna yönelik yapacağımız iki şey var, Biri ekonomik, diğeri siyasi. Ekonomi ile ilgili yapılması gereknleri yapıyoruz. Yapabileceğimiz ikinci ve bana göre asıl öenmli olan husus siyasi duruşumuzu sağlam tutmaktır.

‘ÜLKEMİZE YÖNELİK DERİN OPERASYON VAR’

Türkiye’nin 1994 yada 2001 krizlerinde avrupadaki gibi bankaları mı var? Hayır. Borçlarımızı tıkır tıkır ödediğimiz gibi… Avrupa’nın en büyük ülkesiyiz. Hamdolsun ekonomimiz tıkır tıkır çalışıyor. İhracatta, turizmde adeta patlama noktasındayız. Öyleyse bu soruna farklı bakmak ve hareket tarzı belirlemek zorundayız. Bizim şuanda yaptığımız bu. İşin küresel kısmı olduğunu unutmamalıyız. Ülkemize yönelik derin operasyon var.

“STRATEJİK ORTAK DEĞİL MİYDİK”

AK Parti döneminde en önemli değişim, devletimizle milletimizi barıştırarak ekonomimizi çok ileri taşımamış olmamız. Rahatsızlık burada birileri hazımsılık burada. Birileri ekonomiyi silah olarak kullanmaktan çekinmiyor. Adımlarımızı bu denli dikkatli atmamızın sebebi budur. Biz sizinle stratejik ortak değil miyiz? Afganistan’da, Somali’de, Kosava’da birlikte olmadık mı? Bu yaptığınız nedir, nereye varmak istiyorsunuz? Bu milletin karakteri sağa sola savrulan bir karakter değildir. Yaşadığımız sürecin bir maliyeti var ama operasyonu gerçekleştirenlere de bir maliyeti olduğu şüphesiz.

“15 TEMMUZ’DA NASIL KARARLILIKLA DURDUYSAK…”

15 Temmuz bunun en somut ve en büyük örneğidir. Tankların, topların, uçakların, namluların karşısında dimdik durduk. Hiç kimsenin şüpheniz olmasın ki, doların, kurun, faizin karşısında aynı kararlılıkla duracağız. Milletime inanıyorum. Onlar yoğun bir şekilde TL’yi hemen alıp, doları bozdurduğunu görüyorum. Dolar hemen bozdurulup TL’nin onurunu korumamız en güzel cevap olacak. Dün siyasi özgürlüğümüzü birbirimize kenetlenip korumuştur. Bugün de birbirimize kenetlenip imkanlarımızı seferber ederek koruyacağız.

“ONLARIN IPHONE’U VARSA, DİĞER TARAFTA SAMSUNG VAR VENÜS VAR”

Buradan iş dünyamıza sesleniyorum. En güzel cevap işimize 4 elle sarılmak olacaktır. Daha çok üreteceğiz, daha çok ihraç edeceğiz. ABD’nin elektronik ürünlerine biz boykot uygulayacağız. Onların iPhone’u varsa öbür tarafta Samsung var, Venüs var Vestel var. Ne yaptığımızı anlasınlar. Biz kendimize yeteceğiz. Biz insansız hava araçlarını istediğimizde ‘Kongre izin vermiyor’ diyorlardı. Kötü komşu bizi evsahibi yaptı. Bunları üretiyoruz. Sıkıntımız yok. Batı’da yapacağımız pek çok görüşme olacak. Batı’dan dostlar arıyor, görüşüyoruz, görüşmeye devam edeceğiz. Türkiye’de bir araya gelmenin gayretleri içerisindeyiz, bir araya geleceğiz. Gayretlerimizi sürdüreceğiz. Rabbimizin yardımı yakındır, endişe etmeyin.

‘Bekle gör’ anlayışıyla üretimi durdurursak, İhtiyat diyerek ticareti aksatırsak, asıl o zaman düşmana teslim duruma düşeriz. ‘Dövize gidersek kurtuluruz’ yok. O zaman batarsın. Sen Türk’sün, sen Türk lirasıyla beraber yoluna yürüyeceksin. 26 Ağustos’ta yeniden Malazgirt’ten yola çıkacağız, unutmayın. Yeniden bir diriliş olacak inşallah.