Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
Abdulhelim Almalı Yazdı: Ben o suyla abdest alacaktım!

Ben o suyla abdest alacaktım.

Malum seçim çalışmalar adayların belli olmasıyla birlikte hız kazanmaya başladı. Kemal Kılıçdaroğlu partisinin seçim bildirisini kamuoyuna açıkladı.

Bildiride yer alan özellikle ekonomik birçok konu zaten 13 yıllık AK Parti iktidarınca yerine getirilen CHP’nin ise ısrarla birçoğunun gerçekleşmemesi için mücadele ettiğini her insan üç aşağı beş yukarı bilmektedir.

Cumhuriyetle birlikte kurulan bu partinin 1960 yılına kadar yaptıklarını maazallah iktidar olurlarsa yapacaklarının teminatı olarak görebiliriz.

CHP zihniyetinde ulus mantığının bir tezahürü olan devletin insan için değil, insanın devlet için var olduğu mantığının hâkim olduğu, böyle bir sistemi ayakta tutmak için kendi halkını her türlü baskı-dayatma-işkence-zulüm gibi metotlarla idare etmeye çalıştığı algısını ortadan kaldırmadılar.

Kur-an’ın yasaklanması, ezenin Türkçeleştirilmesi, camilerin askeriyeye devredilip ahır olarak kullanılması, âlimlerin din adamlarının sürgün edilmesi veya zindanlara tıkanması, istiklal mahkemeleri gibi mahkemeler oluşturarak yargısız infazların yapılması vs. bütün bunlar hala toplumun önemli bir kesiminin hafızasından silinmemiştir.

CHP, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük aşiretlerinden olan Burukan Aşireti’nin önemli isimlerinden olan Nadir Kartal ile Van’da seçime hazırlanıyor.  Burukan aşireti büyük ve saygın bir aşiret, bu aşiretin büyüklerine baktığımızda ki en büyükleri rahmetli Kınyas Kartal’dı hep sağcı muhafazakâr partileri tercih ederdi, Nadir kartal da ilk defa meclise doğru yol partisinde girmişti.

Ancak şimdi CHP’den aday olması Burukan aşiretinin çoğunun desteğini alacağı anlamına gelmediği gibi, CHP’nin bu halka yaptığı zulmü de kapatmayacaktır.

CHP’nin siyasal düşüncesiyle, toplumsal hafızada yer ettikleriyle bu toplumdan istediği desteği bulması hiçte kolay olmayacak. Kaldı ki, bölgemizde karşılık bulması da çok zor.

Özellikle Van’da CHP’nin tek umudu var o, da HDP’nin barajı aşmaması. Eğer HDP barajı aşmayacak olsa bir ihtimal CHP Van’dan bir tane vekillik alır, o da zaten birinci sıra Nadir Kartal olduğu için o gider.

CHP’nin tarihi çok kirli, toplumsal hafızadan kolay kolay silinemeyecek kadar derin izler bıraktığı için toplumsal hafızadaki yerini koruyor.

Bu izlerden birini paylaşayım. CHP’nin adayı yolda elindeki ibrikle çeşmeden su doldurup, yoldan giden bir kadına rastlıyorlar. Kadın yaşlı..

CHP’li aday, “Anneciğim gel gideceğin yere götürelim, yorulma” demiş..

Kadın “yok” dese de almışlar arabaya, zaten bir kaç dakikada varmışlar varacakları yere..

Kadıncağız, “siz kimlerdensiniz” diye sormuş, o da, CHP adayı olduğunu söyleyince..

Kadın ibrikteki suyu boşaltmış. “Tüh şimdi ben ne yapacağım, Yavrum ben o suyla abdest alacaktım” demiş..

Halka yabancı, halkını tanımayan, cumhura rağmen cumhurcu kesilen oligarşik bir yapıya sahip parti CHP dayattığı sistemle birlikte bu halkın iliklerine kadar işleyecek zulmü yapmış.

Dolayısıyla Van’da alabileceği oy oranı çok düşük olacak. Kartal ailesinin özgün ağırlığıyla rakamı biraz yükseltse bile demin dediğim gibi umutları HDP’nin durumuna bağlı.

Allah muhafaza CHP’nin Van’dan milletvekili kazanması Van için hoş anılmaya sebep olmayacak. Aynı zamanda Van’daki siyaset anlayışının seçim sonrası tıpkı Karadenizli annemizde olduğu gibi yeniden başa dönmek için sebep olabilir.

Nasihatlerin musibetlerden evla olması dileğiyle.


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa