Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
Açığa alınan öğretmenler en son durum ne olacak? Emekli olabilecekler mi?
11 Eylül 2016
Açığa alınan öğretmenler en son durum ne olacak? Emekli olabilecekler mi?

MEB personellerinin çoğunluğunu oluşturduğu kamudaki açığa alınanların FETÖ bağlantıları araştırılmaktadır. Açığa alınma direkt bu kişilerin memurluktan atılması anlamına gelmemektedir. Açığa alınan öğretmenlerin kesinleşmiş kararlar olmadığı için maaşları yatmaya devam ediyor fakat maaşlarının sadece 3’te 2’si yatacak.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası açığa alınan öğretmenlerin durumu herkes tarafından merak konusu oldu. Açığa alınan öğretmenlerin durumu ne olacak? Maaş ve emeklilik durumu en çok merak edilen konulardan birisi olarak gündemi meşgül etmeye devam ediyor. 3 ay içinde açığa alınan memurun durumu kesinlik kazanacaktır. Suç tanımına girmeyen isnatlarla açığa alınanlar göreve iade edilecek ve mali hakları da ödenecektir.  Açığa alınma direkt bu kişilerin memurluktan atılması anlamına gelmemektedir. Yürütülen çalışmaların sağlıklı bir şekilde yapılması için şüpheli görülen, FETÖ ile bağlantısı anlaşılan kişilerin bağlı olduğu kuruma zarar vermemesi adına görevden uzaklaştırıldılar.

2010 KPSS NE OLACAK?

Başbakan Binali Yıldırım partisinin grup toplantısında 2010 KPSS’de kopya iddialarına ilişkin sınava giren ve memur olan vatandaşların yüreğine su serpecek bir açıklama yaptı. Yıldırım “2010 KPSS’de kopya iddiasına karışmış kim varsa ihraç edilecektir. Ancak bunu yaparken kimseyi mağdur etmeyeceğiz. Hakkıyla kazanan memurlar rahat olsun. Gerekirse tek tek inceleyeceğiz ve bunları bu kurumlardan ayıklayacağız” dedi.

Geçtiğimiz günlerde yargı tarafından 2010 KPSS’nin genel kültür ve genel yetenek sınavları iptal edildi. Bu yargı kararından dolayı 2010 KPSS ile atanan yaklaşık 80 bin kişinin durumuna değinen İsmet Yılmaz, 2010 KPSS iptali sonrasında mağduriyet yaşanmaması için çalışacaklarını belirtti. Yılmaz, kopya çekmeden emeği ile sınavı kazananların rahat olmasını, yapılacak çalışmaların kopyacıları korkutması gerektiğini vurguladı.

MAAŞ ALABİLECEKLER Mİ?

Açığa alınan öğretmenlerin kesinleşmiş kararlar olmadığı için maaşları yatmaya devam ediyor fakat maaşlarının sadece 3’te 2’si yatacak. Bu kesintili maaş yatma süresi 3 ayı geçmeyecektir. 3 ay içinde açığa alınan memurun durumu kesinlik kazanacaktır. Suç tanımına girmeyen isnatlarla açığa alınanlar göreve iade edilecek ve mali hakları da ödenecektir. Suç tanımına girecek faaliyetlerde bulunanların ise memurlukla ilişiği kesilip geri dönmemeleri için de yargı yolu kapatılacaktır.

EMEKLİLİK DURUMLARI

Memur Haber yazarlarından Şevket Tezel’ın yazısında konu hakkında şunlara değindi, Açığa alındıktan sonra yapılan soruşturma veya yargılama sonucu görevlerine son verilenlerin ise açığa alındığı tarihle görevlerine son verildiği tarih arasında geçen sürenin yarısının emeklilikte fiili hizmet sürelerine eklenmesi gerekiyor.

Zira açığa alınmış veya tevkif edilmiş olanlardan aylıkları üçte iki oranında ödenip (Aile yardımı ödeneği tam, diğer unsurlar üçte iki) , emeklilik kesenekleri ise yarı oranında alındığından bu sürelerin yarısı hizmetten sayılıyor.

GAZİANTEP’TE 407 ÖĞRETMEN 

Gaziantep’te, bölücü terör örgütü ve uzantılarına destek verici nitelikte faaliyette bulunduğu iddia edilen 407 öğretmen açığa alındı.

TUNCELİ’DE 418 ÖĞRETMEN 

Tunceli’de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 418 öğretmen ile 86 memurun görevlerinden uzaklaştırılması yürüyüşle protesto edildi.

ADIYAMAN’DA 416 ÖĞRETMEN

Adıyaman’da terör örgütü PKK ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle 466 öğretmen açığa alındı.

MARDİN’DE 700 ÖĞRETMEN

Mardin’de terör örgütü PKK ile ilişiği olduğu iddiasıyla bin 700 öğretmen açığa alındı.

BİNGÖL’DE 95 ÖĞRETMEN 

Bingöl’de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görevli 95 öğretmen, 1 şoför, 1 hizmetli olmak üzere 97 memurun görevinden uzaklaştırıldı.

VAN’DA 733 ÖĞRETMEN

Van’da terör örgütü ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle 733 öğretmen açığa alındı. Alınan bilgilere göre, Van’da terör örgütü PKK’ya destek verici nitelikte faaliyetlerde bulunduğu tespit edilen 733 öğretmen, Milli Eğitim Bakanlığı’nca açığa alındı.

DİYARBAKIR’DA 4 BİN 313 ÖĞRETMEN

Diyarbakır’da, terör örgütü ile ilişiği olduğu iddiasıyla 4 bin 313 öğretmen açığa alındı.  Başbakan Binali Yıldırım’ın Diyarbakır ziyaretinde yaptığı açıklamanın ardından dün 11 bin 123 öğretmen açığa alınmıştı.

MUŞ’TA 155 ÖĞRETMEN 

Muş’ta 155 öğretmen soruşturma kapsamında açığa alındı. Başbakan Binali Yıldırım’ın terör örgütü PKK’ya yakın olan öğretmenlerin açığa alınacağıyla ilgili açıklamasının ardından, Muş’ta haklarında soruşturma açılan 155 öğretmen açığa alındı.

ŞANLIURFA’DA 120 ÖĞRETMEN 

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli 120 öğretmen açığa alındı.

BATMAN’DA 700 ÖĞRETMEN

Batman’da, terör örgütü PKK ve uzantılarına destek verici nitelikte faaliyetlerde bulunduğu tespit edilen 700 öğretmen açığa alındı.  Milli Eğitim Bakanlığı’nca, Batman Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde görev yapan 700 öğretmenin açığa alındığı bildirildi.

akşam.com


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa