Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
ADALET DAĞITACAĞIZ DERKEN ADALETİ DAĞITIYORUZ
19 Ekim 2016
ADALET DAĞITACAĞIZ DERKEN ADALETİ DAĞITIYORUZ

ADALET DAĞITACAĞIZ DERKEN ADALETİ DAĞITIYORUZ

İnsan denilen garip varlık tarafından her geçen gün ağacın tohumuyla, kâinatın atomuyla, kâinat korusunun enstrümanlarıyla, insanın fıtratıyla oynanıyor. O gün bu gündür dünya eğik duruyor. Kendilerinde Adl isminin tecelli ettiği sahabelerle fabrika ayarlarına dönen kâinat Hz. Ali’den itibaren tekrar düşüşe geçti.  Valiler velilere tercih edilmeye başladı. Adaletle hükmeden hilafet yarım kaldı; Yezid’lerin saltanatı başladı.

Hz. Aliler toprakta hafî kalsa da ruhları bâkî, nesilleri bereketlidir. Yere düşen hilafet bayrağı elden ele dolaşarak Bediüzzaman’a kadar gelir. Hz. Ali Ayet’ül Kübra Risalesi ile bayrağı kendisine teslim etmiştir. Bunun üzerine zamanın Yezid’leri harekete geçmiş, Bediüzzaman ve talebelerini Denizli Hapsi’ne atmıştır. Adalet sıfırlanmış, sahabe dönemindeki adalet-i mahzâ ile adalet-i izafiye mücadelesi tek kelimeyle orantısız güce ve zulme dönüşmüştür. Yine de Bediüzzaman ve talebeleri Hz. Hasan meşrebiyle hareket etmiş, kavl-i leyyin ile iman ve insana hizmet etmiş, valileri veli, eşkıyaları evliya etmiş, insanlığı asr-ı saadete, aslına taşımaya gayret etmiştir.

Üstad Bediüzzaman 25 Eylül 1943’de getirildiği Denizli Hapsi’nde 9 ay kalır. Eskişehir Hapsi’nde Hz. Ali’nin İsm-i Azamı Adl ismini yazan Üstad Denizli Hapsi’nde Hz. Ali’nin mihrabında, Hafız Ali’nin minberinde Meyve Risalesi’ni yazar. Risale’nin 12 kez çıkarıldığı mahkemede Üstadın müdafaanamesi olur. Fakat “kesin imha” emrini uygulamakla görevli hâkimler heyetinden bir türlü beraat çıkmaz. Nihayet 25 Haziran 1944’de heyete ilk kez katılan Hesna Şener’in büyük gayret ve cesaretiyle karar çıkar.

 

Hâkime Hesna: bir hüsna esma

Hâkime Hesna. Hz. Hasan gibi “güzellik, iyilik, hüsn sahibi”. Hz. Mustafa (asm) ve Hz. Hasan’dan doğan nehir. Bediüzzaman. Bir bedii, hüsna, güzel, insan. Hz. Mustafa (asm) ve Hz. Hasan’dan doğan nehir. İki nehir Denizli’ye dökülür.

Hesna’nın başı açık olsa da kalbi hakikate açıktır. Üstad gibi duvarın arkasını görür. Adl ve Hâkim isimlerinin tecelli ettiği Hz. Mustafa, Hz. Ali, Hz. Hasan ve Bediüzzaman’ı arkasına alarak beraat kararının verilmesini sağlar. Erkeklerin korktuğu bir davada kendisini ortaya koyarak mahşerde kendisine şefaatçi olacak Kur’ân davasına sahip çıkar. “Adil hâkime” unvanını alır. Böylece Nur’lar aleyhine açılacak davalara kapıyı kapattırır. Milyonlarca nur şakirdinin dua kapıları sonsuza kadar kendisi için açılır. Kazandıkları bütün haseneler, sevaplar tamamen Hesna’nın defterine de yazılır. Üstadın da hususî duasına mazhar olur. Talebeliğe ve manevî evlatlığa kabul edilir. İsmi gavsların, kutupların yanına yazılır.  Demek bir esma, hesna gibi bir insanda tecelli etse gavs makamına yükselir.

 

Yazının devamına dergimizin Ekim sayısından ulaşabilirsiniz…


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa
%d blogcu bunu beğendi: