Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
Ahammed: Erdoğan’ın cesaretini örnek alın
6 Eylül 2017
Ahammed: Erdoğan’ın cesaretini örnek alın

Arakanlı aktivist Ahammed, vatanında yaşanan dram karşısında Müslümanları harekete geçmeye çağırdı. BM’nin “Barış getireceğiz” sözünün beklenmesi halinde daha çok Müslüman’ın öleceğini belirten Ahammed, “Diğer Müslüman ülkelerin liderleri Erdoğan’ın cesaretini örnek almalı” dedi.

Ahammed: Erdoğan’ın cesaretini örnek alınHollanda’da yaşayan Arakanlı Müslüman ve insan hakları aktivisti Ahammed’den uluslararası kamuoyu ve Müslüman ülkelere zulme sessiz kalmama çağrısı geldi. Myanmar’daki Müslümanlara zulmün 70 yıl önce başladığını dile getiren Ahammed, sözlerini şöyle sürdürdü: “Myanmar yönetimi başlarda, bana yaptıkları gibi bir sebep uydurup soruşturma başlatarak Rohingya Müslümanlarını tutukluyor, işkence yapıyor ya da öldürüyorlardı. Müslüman ülkeleri, Myanmar yönetiminin yaptığı zulme sessiz kalınca 2012’den sonra Rohingya Müslümanlarına artık sebepsiz yere şiddet uygulayarak öldürmeye başladılar. Arakan bölgesinde akrabalarım var. Her gün görüştüğüm kız kardeşim ve kuzenim kayıp. Onlardan hiçbir şekilde haber alamıyorum. Myanmar yönetimi, Müslümanlar’dan nefret ediyor. Kendi çıkarları için Arakan topraklarındaki Rohingya Müslümanlarına uyguladıkları soykırım ile hem Müslümanlar’ı yok etmek hem de bölgede bulunan yeraltı kaynaklarına el koymak istiyor” dedi.

“BM bağlayıcı kararlar almalı”

Birleşmiş Milletler’in (BM) yıllardır kimsenin faydasına olmayan kararlar aldığını vurgulayan Ahammed, Arakan’daki soykırımın son bulması için BM’nin artık bağlayıcı kararlar çıkarması gerektiğini söyledi. Uluslararası toplumun Rohingya Müslümanlarına duyarsız kaldığına işaret eden Ahammed, “Özellikle Müslüman ülke liderlerinin artık bir araya gelerek duruma müdahale etmeleri gerekir. Müslüman ülkelerin liderleri eğer BM’nin ‘Barış getireceğiz’ sözünü bekleyerek bir şey yapmazsa Arakan’da daha çok Müslüman ölür” diye konuştu.

Türkiye’ye teşekkür

Türkiye’nin Arakanlı Müslümanlar’a ilgi ve desteğine teşekkür eden Ahammed, “Türkiye devletinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kim olursa olsun haksızlığa uğrayanları her zaman savunan ve yanında olan birisi. Diğer Müslüman ülkelerin liderlerinin Erdoğan’ın bu cesaretini örnek alması lazım.” dedi.

“Cesetleri yakarak yok ediyorlar” 

“The Arakan Project” adlı insan hakları kuruluşunun direktörü Chris Lewa, Rathidaung kentinde “onlarca” Arakanlı Müslümanın, Myanmar güvenlik güçleri ve nlara destek veren siviller tarafından katledildiğini açıklayarak “Ordu ve sivillerin, arkalarında delil bırakmamak için öldürdükleri kişilerin cesetlerini toplayarak yaktıklarını tespit ettik” dedi. Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM), saldırılardan kaçarak Bangladeş’e ulaşan Arakanlı Müslümanların sayısının 123 bini aştığını bildirdi. UNİCEF de “BM, Arakan’ın kuzeyinden güvenlik gerekçesiyle tüm personelini geri çektiği ve bölgedeki faaliyetlerini durdurduğu için Arakan’da yardıma ihtiyacı olan çocuklara erişimimiz yok” açıklamasını yaptı.

kaynak:

http://dirilispostasi.com/n-43215-ahammed-erdoganin-cesaretini-ornek-alin.html


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa