Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
Askerin yemek duası değişti
18 Aralık 2017
Askerin yemek duası değişti

Türk Silahlı Kuvvetlerinde yemek duası ve cenaze törenlerine ilişkin yeni düzenlemeye gidildi. Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli tarafından yayımlanan emirle yemek duasındaki “Tanrımıza hamdolsun” ifadesi değiştirildi, dua “Allahımıza hamdolsun” olarak yeniden düzenlendi.

Türk Silahlı Kuvvetlerindeki yemek duasında değişiklik yapıldı.   Daha önce “Tanrımıza hamdolsun, milletimiz varolsun” ifadesinin yer  aldığı duada uygulama birliği sağlamak ve tereddütü ortadan kaldırmak üzere  düzenlemeye gidildi. Bakan Canikli imzasıyla yayımlanan ve komutanlıklara  gönderilen emirle yemek duası metni “Allahımıza hamdolsun, milletimiz varolsun”  şeklinde yeniden düzenlendi. Yemek duasıyla ilgili yemekhanelerde bulunan  levhalar da yeni düzenlemeye göre değiştirildi.

Söz konusu değişiklik Genelkurmay Başkanlığınca Gaziantep’te sınır  hattında bulunan Köprübatı Hudut Karakolu gerçekleştirilen basın turunda dikkati  çekti. Değişiklik, yemekhanelerdeki yeni dua levhalarına da yansıdı. Bakan  Canikli imzasıyla yayımlanan emirde, şu ifadelere yer verildi: “Milli Savunma Bakanlığına bağlı birlik, karargah ve kurumlarda yemek  duasının metniyle ilgili bazı tereddütler yaşandığı ve uygulamada farklılıklar  olduğu bilinmektedir. Mevcut tereddütleri ortadan kaldırmak ve yemek duasında  birliği sağlamak maksadıyla, birlik karargah ve kurum amirlerince yemekhanelerde  bulunan yemek duası levhası ‘Allahımıza hamdolsun, milletimiz varolsun’ şeklinde  düzenlenerek yemek duası bu metin doğrultusunda yapılacak. Kuvvet  komutanlıklarınca ilgili yönerge veya devamlı emirlerde emir esaslarına göre  gerekli değişiklikler yapılarak yayımlanacak. Emrin alınmasına müteakip  bölük/batarya/müstakil takım seviyesine kadar yayımlanarak uygulamaya başlanması  sağlanacaktır.”

CENAZELERDE ITRİ’NİN ‘TEKBİR’İ ÇALINACAK

Öte yandan Bakan Canikli tarafından, askeri cenazelerde tören  sırasında bando tarafından cenaze marşı yerine Buhurizade Mustafa Itri’nin  “Tekbir” adlı eserinin çalınmasına yönelik de bir emir yayımlandı.

posta


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa