Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
Barzani: İstikrarın teminatı olacağız
15 Eylül 2017
Barzani: İstikrarın teminatı olacağız

 

Rudaw’ın yaptığı habere göre  Mesud Barzani, hiçbir halkın hak talebinin suç sayılamayacağını belirterek, “Geçen 25 yılda olduğu gibi bölgesel istikrarın teminatı olacağız” dedi.

Duhok’un Zaho ilçesinde bugün bağımsızlık referandumuna destek etkinliği düzenlendi.

Burada bir konuşma yapan Başkan Barzani, önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Mesud Barzani, konuşmasında şunlara yer verdi:

“Zaholu kardeşlerim! Zaho’ya referanduma destek vermeniz için gelmedim. Çünkü biliyorum ki siz kararınızı verdiniz. Buraya sizi özlediğim için geldim.

Referandum kararı bir şahsın ya da birkaç partinin verdiği bir karar değildir. Kürdistan halkının kararı ve Kürdistan’daki siyasi taraflar 7 Haziran’da bu kararı mertçe aldı. Siz de 25 Eylül’de referanduma giderek oyunuzu kullanacaksınız.

Neden bu karar alındı? Tüm yollar denendikten sonra bu karar alındı. Anayasa çiğnendi. Ortaklık kalmadı. Denge ve işbirliği kalmadı. Yeni bir döneme girdik ve ona da ‘çoğulcu siyaset’ deniliyor.

Önümüze 2-3 seçim sundular. 10 yıl çabaladık peşmerge, Irak Anayasası’nda Irak ordusunun bir parçası olsun diye. Bizi oyaladılar ve verdikleri sözleri yerine getirmediler. Fakat 2 saatte Heşdi Şabi yasasını kabul ederek onlara milyarlarca para, silah ve mühimmat verildi.

Dün de parlamentolarında Kürdistan halkına karşı bir yasa çıkardılar. Bir diğer kararları da Kerkük Valisi’nin ulusal kararından dolayı görevinden azledilmesi oldu. Budur ‘çoğulcu siyaset’ dedikleri. Elllerinde olsa Kürdistan halkının elde ettiği tüm kazanımları alacaklar.”

Referandumunun amacının bağımsızlık olduğunu ifade eden Başkan Barzani, artık hiçbir anlaşmanın kendileri için çözüm olmadığını ve kendi kaderlerini tayin etmeleri gerektiğini vurguladı.

Duhok’ta bugün koalisyon heyetiyle yaptığı görüşmeye değinen Başkan Barzani, şöyle dedi:

“Daha iyi bir alternatif karışılığında referandumu erteleyemeyi düşünebiliriz. Daha iyi bir alternatif olmazsa, 25 Eylül’de sandığa gidip oy kullanacağız. Referandumun ertelenmesi için öneride bulundular. Kürdistan halkının haklarının yanında olduklarını ancak zamanın doğru olmadığını söylediler. Biz de kendilerine sadece daha iyi bir alternatif sunulması halinde referandumu ertelemeyi düşünebileceğimizi söyledik.”

Başkan Barzani, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kürdistan halkı olarak, kendi kaderimizi tayin etmemiz gerekiyor. 2003 yılından sonra iyi niyetli bir şekilde Bağdat’a gittik. Ancak gün be gün durumun daha kötüye gittiğini gördük. Nasıl ki geçmişte katledildik, Enfal edildik. Kürdistan halkının bütçesinin kesildiğinde de aynı Enfallerle karşılaşmış olduk.”

Başkan Barzani, “Ortaklarımız olduğunu düşündüğümüz kişiler bize vafesızlık yaptı. Bu haksızlıkları kabul edemeyiz” diye konuştu.

100 yıldır ‘Kardeşiz’ denildiğini ancak bu kardeşliği görmediklerini belirten Mesud Barzani, “İyisi mi, 2 kardeş olarak komşu olalım. Bir halkın kendi haklarından söz etmesini suç olarak görenler, bir halkın rızkını kesilmesini ve Enfal edilmesini suç olarak görmüyor” ifadelerini kullandı.

“Biz 100 yıldır katlettiğiniz, Enfal’e uğrattığınız kişileriz. Biz 10 bin yıllık bir geçmişe sahip halkız” diyen Başkan Barzani, Kürt şair Meleyi Cizire’nin bir dizesini de okuyarak, hiçbir şekilde kimseye boyun eğmeyeceklerini yeniledi.

http://www.rudaw.net/turkish/kurdistan/1409201710


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa