Van Analiz Haber
En Çok Görüntülenenler
Van Analiz Haber
Cizre, Silopi, Dargeçit ve Sur’da 89 terörist öldürüldü!

Cizre, Silopi, Dargeçit ve Sur’da 89 terörist öldürüldü!

Sokağa çıkma yasağı uygulanan 5 ilçede şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Yaklaşık 10 bin güvenlik görevlisinin katıldığı operasyonlarda 54’ü Cizre ve Silopi’de, 29’u Sur’da, 6’sı da Dargeçit’te olmak üzere 89 terörist öldürüldü

KAYNAK: Veysi İPEK-Ahmet YUKUŞ- Melih YİĞİT- Murat GÜRGEN / GAZETE HABERTÜRK

1
16

2
16

Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Şırnak’ın Cizre ve Silopi, Diyarbakır’ın Sur, Mardin’in Nusaybin ve Dargeçit ilçelerinde PKK’lı teröristlerin açtığı hendek ve kurduğu barikatların kaldırılması için düzenlenen operasyonlar aralıksız sürüyor.

3
16

Cizre’de, “Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Burak Demir”, Silopi’de ise “Şehit Polis Muhammet Onur” adıyla yürütülen operasyonlarda çok sayıda hendek ve barikat imha edildi. Cizre’de havadan helikopterlerin de destek verdiği operasyonda tanklar Cudi, Yafes, Sur ve Nur mahallelerindeki hendek ve barikatları ateş altına aldı.

4
16

Genelkurmay Başkanlığı; 1’i Silopi’de, 24’ü Cizre’de olmak üzere 25 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. İki ilçedeki operasyonlarda 8 güvenlik görevlisi hafif yaralandı.

5
16

ADLİYE VE HASTANEYE ROKETATARLI SALDIR

Cizre Adliye Sarayı’na ve İlçe Emniyet Müdürlüğü ek hizmet binasına PKK’lılar tarafından roketatarlı saldırı düzenlendi. Devlet hastanesinin ikinci katına ve bahçe duvarına 2 roket mermisi isabet etti. Saldırılarda ölen ya da yaralanan olmadı. Cizre’deki bir patlamada, 2 çocuk annesi Hediye Şen (30) hayatını kaybetti. Sokağa çıkma yasağı nedeniyle Hediye Şen’in cenazesinin 2 çocuğu ve eşinin gözü önünde evinde tutulduğu bildirildi.

6
16

BİR OKUL DAHA YANDI

Nur Mahallesi’ndeki Atatürk Anadolu Lisesi’nin çatısında başlayan yangın bütün okula sıçradı. Yangına güvenlik endişesiyle müdahale edilemedi. Cizre’de Yasef, Cudi ve Nur mahallelerinde elektriğin de kesildiği belirtildi. Çatışmanın sürdüğü Cizre’de, terör örgütünün gençlik yapılanması YDG-H üyeleri tarafından bir ambulans kaçırıldı. Şırnak’ın Silopi İlçesi’ndeyse, Hüseyin Güzel (70) isimli vatandaş kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi. Güzel’in çatışmalardan ve bomba seslerinden fenalaştığı ileri sürüldü. Şırnak Barosu ve İHD Şırnak Şubesi, sokağa çıkma yasağı kararına ilişkin yürütmenin durdurulması istemiyle iptal davası açtı.

7
16

SUR’DA BÜYÜK HAREKÂT

Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde, polis ve Jandarma Özel Harekât timleri tarafından yürütülen temizlik operasyonunda örgüte ağır darbe vuruldu. 2 Aralık’tan bu yana devam eden hendek operasyonlarında 29 örgüt mensubu öldürüldü. Güvenlik güçleri, 20 bombalı tuzak ve 21 hendek ile barikatı imha etti. Önceki gün ve dün yaşanan çatışmalarda 2 polis memuru yaralandı. 6 mahallede 3 bin evin aranacağı öğrenildi.

 

8
16

20 BİN KİŞİNİN GÖÇ ETTİĞİ SUR’DA 3 BİN KİŞİ MAHSUR

Sokağa çıkma yasağının uygulandığı Sur’un 5 mahallesinde yaşayan kayıtlı 23 bin kişiden 20 bini göç etti. Evlerini terk etmek istemeyen 3 bin kişiden oluştuğu tahmin edilen 500-600 aileyse çatışmaların yaşandığı mahallede mahsur kaldı. Sur Kaymakamlığı, daha önce 1200 aileye kira ve taşınma yardımı yaparken, 500 aileye de muhtarlar aracılığıyla erzak dağıttı. Kaymakamlık, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda kayıtları bulunan ve başka il ve ilçelere göç eden 3 bin aileye de nakdi yardımda bulunuldu. Bazı aileleri geçici olarak otellere yerleştiren kaymakamlık, talepleri almaya devam ediyor.

9
16

DARGEÇİT’TE BİR SURİYELİ ÖLDÜ

Güvenlik güçleriyle YDG-H üyeleri arasında Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde de şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Önceki akşam Sakarya Caddesi’nde evine gitmekte olan ve 3 yıldan bu yana Türkiye’de yaşayan Suriye uyruklu Hüseyin Ahmet silahla öldürüldü. Emniyet kaynakları, olayın yaşandığı bölgede operasyon olmadığını, Ahmet’in terör örgütü mensuplarınca öldürüldüğünü belirtti. Dargeçit’teyse sokağa çıkma yasağı 8’inci gününe girdi. İlçede devam eden operasyonlarda bugüne kadar 6 PKK’lı öldürüldü.

10
16

ESNAF KEPENK KAPATTI

Şırnak’ın Cizre ve Silopi İlçesi’nde 14 Aralık’tan beri devam eden sokağa çıkma yasağına dikkat çekmek için Şırnak esnafı dün kepenklerini indirdi. Belediye otobüsleriyle şehir içi minibüsleri de kontak kapattı. Şırnak genelinde öğrencilerin büyük bölümü okula gitmedi. Sadece fırın ve eczanelerin açık olduğu Şırnak merkezinde sessizlik hâkim.

11
16

ASKERİ MÜDAHALENIN DAYANAĞI: MADDE 11

Diyarbakır’ın Sur, Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde yürütülen operasyonlara emniyet ve jandarmanın yanı sıra Kara Kuvvetleri’ne bağlı birliklerin de tank desteğiyle katılması “meskûn mahallerde operasyon yetkisi” konusunu gündeme getirdi. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) bağlı unsurların operasyonlara, ilgili illerin valilerinden gelen talimatlar doğrultusunda katıldıkları belirtildi. Valiler operasyon için TSK’dan güç talep etme yetkisini İl İdaresi Kanunu’nun 11. maddesinden alıyor.

12
16

GEREKTİĞİNDE KARA HATTA DENİZ VE HAVA

Söz konusu yasaya göre valiler, illerinde çıkan bir olayın emirlerindeki kuvvetlerle önlenmesinin mümkün olmadığını görmesi halinde, İçişleri Bakanlığı’ndan, Jandarma Genel Komutanlığı’ndan ve Kara Kuvvetleri’nin sınır birlikleri de dahil olmak üzere en yakın kara, deniz ve hava birlik komutanlığından yardım isteyebiliyor. Valiler, ilave askeri gücü acil durumlarda ‘sözlü’ olarak talep edebiliyor. Ancak sözlü olarak yapılan isteğin sonradan yazılı şekle dönüştürülmesi gerekiyor.

13
16

OPERASYON GÜCÜ VE SÜRESİ

Cizre ve Silopi operasyonlarında operasyona katılacak askeri kuvvetin büyüklüğünü, ilgili komutanlar, valilerle koordine ederek belirledi. Askerlerin operasyona katılacağı süreyi belirleme yetkisiyse valide bulunuyor. Vali bu konuda komutanlarla koordinasyon içerisinde oluyor.

14
16

SORUMLULUK KOMUTANDA

Askeri kuvvetin müstakilen görevlendirildiği operasyonlarda verilen görev, askeri kuvvet tarafından kendi komutanının sorumluluğu altında ve onun emir ve talimatlarına göre TSK İç Hizmet Kanunu’nda belirtilen yetkilerle kolluk kuvvetlerinin genel güvenliği sağlamada sahip olduğu yetkiler kullanılarak yerine getiriliyor.

15
16

KOORDİNASYON VALİDE KOMUTA GENERALDE

Güvenlik kuvvetleri ile yardıma gelen askeri kuvvet arasında işbirliği ve koordinasyon, yardıma gelen askeri birliğin komutanının da görüşü alınarak vali tarafından tespit ediliyor. Yürütülen operasyonlarda Kara Kuvvetleri’nin yanı sıra jandarma ve polis güçlerinin de bulunması nedeniyle, komuta, sevk ve idare yetkisi askeri birliklerin en kıdemli komutanında bulunuyor.

16
16

“SÜPER VALİ” YETKİSİ

Operasyonların birden fazla ili kapsar duruma gelmesi halinde, İçişleri Bakanı’nın ilgili valilerden birini, Bakanlar Kurulu’nca belirlenecek esaslar çerçevesinde işbirliği ve koordinasyonu sağlamak amacıyla görevlendirmesi de gündeme gelebiliyor.


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRTYukar Geri Ana Sayfa