Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
“Çocuklarınıza Bırakacağınız En Büyük Miras Allah Sevgisidir”
15 Haziran 2017
“Çocuklarınıza Bırakacağınız En Büyük Miras Allah Sevgisidir”

“Çocuklarınıza Bırakacağınız En Büyük Miras Allah Sevgisidir”

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, anne ve babalara seslenerek, “Çocuklarınıza bırakacağınız en büyük miras, onun minik yüreğine yerleştireceğiniz Allah sevgisidir.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, 2017 yılı Yaz Kur’an Kursları Açılış Programı’nda yaptığı konuşmasına çocuklarla beraber besmele çekerek başladı.

AA’da yer alan habere göre, her sene Diyanet İşleri Başkanlığı’nın en kıymetli zamanının bu zaman olduğunu kaydeden Görmez, “Çünkü dünyanın en güzel insanları bize geliyor, bize misafir oluyorlar. Camilere çok yakışıyorsunuz sevgili çocuklar, camiler sizinle çok güzelleşiyor. Kur’an çok güzel bir kitap ama sizinle Kur’an daha da güzelleşiyor.” dedi.

Yeryüzünün en masum mekânlarının camiler, en masum varlıklarının da çocuklar olduğunu vurgulayan Görmez, masum çocukların masum mekânlara yakışacağını söyledi.

Çocukların camilere gelmesini “bayram” olarak niteleyen Görmez, “Çünkü siz gelip camilerde Allah’ın kitabını öğreniyorsunuz, inancınızı öğreniyorsunuz, ibadetlerinizi öğreniyorsunuz, Allah’ınızı öğreniyorsunuz, Peygamber’inizi öğreniyorsunuz, Kitab’ınızı öğreniyorsunuz, bundan dolayı biz çok mutluyuz.” diye konuştu.

“En Büyük Miras, Allah Sevgisi”

Konuşmasında anne ve babalara da seslenen Görmez, şöyle konuştu:

“Çocuklarınıza bırakacağınız en büyük miras, onun minik yüreğine yerleştireceğiniz Allah sevgisidir. Çocuklarınıza verebileceğiniz en büyük hediye Allah’ın her birisine özel olarak gönderdiği mektup niteliğindeki Kur’an-ı Kerim’i, Kitab-ı Hakim’i öğrenmesini sağlamaktır. Ona vereceğiniz en büyük hediye, peygamberlerini tanımalarıdır, güzel ahlaktır, güzel bir hayattır. Onun için lütfen siz Kur’an-ı Kerim’i evinizde de öğretebilirsiniz, özel bir hoca da tutabilirsiniz ama gelin bu yaz mevsiminde böyle yapmayın, siz onları bize gönderin. Allah’ın evlerine gönderin, camilere gönderin. Camilerde koşuştursunlar, camilerin o manevi ikliminden bu Ramazan’ın rahmet iklimini camilerin manevi iklimiyle buluştursunlar. Siz evlerinizde yine yardımcı olun, özel hoca tutacaksanız yine tutun. Ama yazın bize 2 ay emanet edin. Bu güzel yavruları Allah’ın evlerine gönderin, hocalarımız onları en güzel şekilde karşılayacaklar.”

“Çocukluğunuzu Caminin Dışında Bırakın, Demeyin”

Yaz Kur’an kurslarında görevli hocalara da seslenen Görmez, çocukların Allah’ın en büyük emaneti olduğunu belirtti.

Hz. Muhammed’in (S.) çocuklara davranışlarını örnek gösteren Görmez, din görevlilerinden onun çocuklara davrandığı gibi davranmalarını istedi.

Çocukların, Allah’ın kitabını, Allah’ın dinini aynı zamanda çocukluklarını yaşayarak öğrenmelerini isteyen Görmez, “Çocuklara ‘Çocukluğunuzu caminin dışında bırakın.’ demeyin. ‘Çocukluğunuzla beraber gelin, çocukluğunuzla beraber Allah’ın kitabını öğrenin, çocukluğunuzla beraber Allah’ın peygamberini öğrenin.’ deyin.” şeklinde konuştu.

Program, Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in salondaki tüm çocuklarla beraber sahnede Fatiha Suresi’ni okumasıyla son buldu.

Kaynak: haksözhaber


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa