Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
DARBENİN YÖNÜNÜN ÇEVRİLMESİ VE ERDOĞAN’A DARBE İHBARI
18 Temmuz 2016
DARBENİN YÖNÜNÜN ÇEVRİLMESİ VE ERDOĞAN’A DARBE İHBARI

Cuntacıların darbe planını 1. Ordu Komutanı Org. Ümit Dündar bozdu. Cuntacıların ‘bize katıl’ teklifini reddeden Dündar’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak darbeyi haber verdi ve Ankara yerine İstanbul’a gitmesini sağladı.

Darbe girişiminde bulunan askerlerin 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar’ı aradığı ve kendilerine katılmasını istediği öğrenildi.

Karar gazetesinde yer alan habere göre, Dündar Erdoğan’a, “Cumhurbaşkanlığı Külliyesi kuşatma altında. Orası güvenli değil. Ankara’ya gitmeyin, İstanbul’a gelin” dedi.

Ümit Dündar, darbe girişiminin ardından canlı televizyon programına katılarak darbenin TSK tarafından desteklenmediğini, kalkışmayı bastırmak için gerekenin yapıldığını söylemişti. Psikolojik havanın tersine dönüp cuntanın telaşa kapılmasında bu açıklama da etkili olmuştu.

İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Okan Bato soruşturma kapsamında bir süredir yapılan dinlemelerde darbe hazırlığı olarak yorumlanabilecek bazı ifadeler belirledi. Marmaris’te tatilde olduğu belirtilen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘a da uyarı darbe girişiminin yapıldığı 15 Temmuz günü saat 15.00’te ulaştırıldığı iddia edildi. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar‘ın ise darbe girişiminden saat 17.00 civarı haberdar olduğu iddia edilmişti.

İstanbul daha güvenli bulundu

Erdoğan, girişimin TSK emir-komuta kademesinin dahil olup olmadığının araştırılmasını istedi. Hürriyet’ten Nuray Babacan‘ın haberine göre, ilk gelen bilgiler, kalkışmanın “cemaatçi askerlerin organizasyonu’”olduğuydu. Bu saatlerde, darbeci askerler de strateji değiştirdi. İddiaya göre, hareketliliğin araştırılmaya başlandığını fark eden darbeci ekip, cumartesi günü sabaha karşı planladıkları girişimi, aynı gün akşam saatlerine çekti.

Bu arada Erdoğan’ın, Marmaris’ten çıkartılarak Ankara’ya getirilmesi planlandı. Ancak darbecilerin Hava Kuvvetleri’nde yoğunlukta olduğu ve uçağı düşürebilecekleri bilgisi geldi. Ankara’dan vazgeçilirken, önce Erdoğan’ın bulunduğu otel değiştirildi. Ardından İstanbul daha güvenli bulunarak bu kente gidildi.


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa