Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
“Değer Kent” sakinlerinin mağduriyeti giderilmelidir.
1 Ekim 2018
“Değer Kent” sakinlerinin mağduriyeti giderilmelidir.

Uzun süredir yaşadıkları mağduriyeti kamuoyuna duyurma çabalarını sürdüren Değerkent sakinleri evlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya. Şekerbank’ın aldığı kararla daireleri satışa çıkarılan  1500 den fazla değerkent sakinini büyük bir mağduriyet bekliyor.  Yetkililere seslenen Değer Kent sakinleri bir an evvel bu hukuksuzluğun durdurulmasını istediler.

Basına ve Kamuoyuna

Binlerce insanı mağdur eden bir sorundan dolayı buradayız. 2011 yılındaki iki büyük depremden bir yıl önce belli bir kısmı tamamlanan Değer Kent sakinlerinin önemli bir kısmı tapu ve çevre düzenlemesi parasını tamamen ödemiş olmasına ve müteahhide katkı olması açısından 20 bin TL fazladan vermesine rağmen, Şeker Bank yapımcı şirketin cezasını haksız bir şekilde daire sahiplerine kesmek istemektedir.
Rayt İnşaat bina yapımını sürdürdüğü dönemde, Bahçesaray’da 3 milyon Euro’ya mal olan su fabrikası açma faaliyeti içerisinde kredi aldı. Şeker Bank inşaatın yapıldığı arsayı ipotek ederek Türk Eximbank’tan alınan kredi için Teminat Mektubu verdi. Deprem sonrası meydana gelen boşluktan dolayı üyelerin bir kısmının taksitlerini ödeyememesi ve Rayt İnşaatın su fabrikası projesinde başarılı olamaması dolayısıyla bankanın ödemeleri yapılamadı… Şekerbank, Rayt İnşaat adına Eximbank’a geciken taksitlerin bir kısmını ödedi. Neden böyle yaptığı ve bunun ticaret hukukuna ne kadar uyduğu ve arsa ipotek altındayken daha sonra alınan kat irtifalarının bankaya nasıl ipotek edildiği de ayrı bir konu… Haksızlık ve usulsüzlük bugün Değer Kentte yaşayan binlerce insanın mağdur olmasına sebep olmuştur.

Dairelerin icra kanalıyla satışa sunulması sürecine kadar oyalama ve sorunun çözüleceği yolunda ümit verilme dolayısıyla, Değer Kent sakinlerinin seslerini herhangi bir yere duyurma çabası engellenmiştir.

Bugün artık Şekerbank, haksız bir şekilde müteahhidin sorumsuzluğunun cezasını site sakinlerine kesmek istiyor. Daha önceki görüşmelerde kısmı uzlaşma üzerine, Değerkent sakinleri sorunun çözülmesi amacıyla daire başı fazladan 20 bin TL toplayarak, 3 milyon TL ile Şekerbank’a müracaat etmiş ve para toplanan 155 kişinin tapusunun bu para karşılığında verilmesini talep etmiştir. Banka ise hiçbir şekilde uzlaşmaya yanaşmayarak dairelerin satışa çıkarıldığını söylemiştir.

Gelinen noktada Şekerbank, birçok usulsüzlüğün devamında icra kanalıyla Değerkent Sitesinde bakiye 328 adet daireyi 01 Ekim 2018 tarihinde başlamak üzere satışa çıkarmıştır. Şekerbank ile yapılan son görüşmede ödemesi eksik kalmış üyelerden geri kalan taksitlerin toplanması için bir aylık süre istenmesine rağmen, Şekerbank bu uzlaşmaya da yanaşmamıştır.

Şu anda Değerkent’te yaşayan 1500 kişiye yakın insan mağdur olmak üzeredir. Kentimizin aşiret yapısı da düşünüldüğünde bu kadar insanın mağduriyeti, toplumsal bir kırılmaya sebep olacaktır. 328 ailenin evinin hukuksuz bir şekilde ellerinden alınması, kabul edilir bir durum değildir.
Kentimizin ve ülkemizin yetkililerinden bu toplumsal soruna acil bir şekilde çare üretmelerini talep ediyoruz. 328 aile, banka ve yapımcı şirketin usulsüzlüklerinden dolayı mağdur edilmemelidir. Bankanın daire sahipleri üzerinde herhangi bir hakkı yoktur. Şekerbank, Rayt inşaat ortaklarının bütün taşınmaz mallarına el koymasına rağmen, daire sahiplerinin dairelerini de haciz yoluyla satmaya çalışmaktadır. Bu hukuksuzluğa yetkililer artık dur demeliler.

Medyaya ve kamuoyuna saygılarımızla


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa