Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
Dirilişimiz Kuran’la ve Zihniyet Devrimiyle Olacak
21 Eylül 2016
Dirilişimiz Kuran’la ve Zihniyet Devrimiyle Olacak

Dirilişimiz Kuran’la ve Zihniyet Devrimiyle Olacak

Temmuz dergisinin 2. sayısında Arif Ay ile 15 Temmuz, Müslüman coğrafyanın halleri ve son çalışmaları üzerine bir söyleşi yer aldı. Mustafa Uçurum bu söyleşi üzerine yazdı.

Söze ve ehil söz sahiplerine ihtiyaç duyduğumuz dar vakitlerden geçiyoruz. Kendi coğrafyamızdan başlayarak tüm İslam coğrafyası büyük bir cenderenin içinde hapsolmuş durumda. Dünyanın çok uluslu emperyalist güçleri her zaman olduğu gibi bütün hain planlarını Müslümanlar üzerine oynamaya devam ediyor. Sesimizin en gür sedadan çıkması gerekiyor. Binlerce kez tekrar edecek olsak da dilimizdeki tekbir ve kalbimizdeki iman ile dar vakitleri genişletip ümmeti tek yürek göreceğimiz günlerin geleceğine dair inancımızla direniyoruz tüm zulüm sahiplerinin oyunlarına karşı.

Dergiler bu anlamda sesimiz, soluğumuz olan en gümrah mecralar. Edebiyat tarihimizde dergilerin direniş ve bir neslin inşası anlamındaki görevlerini düşündüğümüzde ehil ellerde vücuda gelen her dergi bir umut ışığı olmaya devam ediyor.

15 Temmuz darbe girişimiyle birlikte edebiyat dergilerimiz girdikleri sınavda çok başarılı oldular. Has bir duruş sergileyerek tarihe not düştü birçok dergimiz. Elbette bunların yanında hiçbir şey olmamış gibi davranan ve ayarlı saat gibi aynı türküyü söyleyerek güllük gülistanlık yayınlarını sürdüren dergiler de oldu. Onları da kendi kısır döngüleriyle baş başa bırakmak gerek.

Temmuz dergisi, darbe girişimiyle birlikte yayın dünyamızdaki yerini alan bir dergi. Derginin müjdesini aylar önceden vermişti Ali Emre ama 15 Temmuz ile birlikte hem isim olarak hem de duruş olarak bir anda geldi halk direnişini baş tacı yaparak. Ali Emre’yi Edebi Pankart dergisini çıkardığı günlerden bu yana tanıdığım için onun yeni bir dergi çıkaracak olmasını merakla bekleyenlerdendim. Temmuz dergisi şimdi 2. sayısında ve her şey bildiğimiz ve beklediğimiz gibi.

Derginin 2. sayısında Arif Ay ile yapılan bir söyleşi yer aldı. Derginin duruşunu ve dünyaya bakışını pekiştiren bir söyleşiydi bu. Direniş şiirlerinin şairi Arif Ay, 15 Temmuz ve Müslüman coğrafyanın halleri üzerine şiir tadında düşüncelerini sıralıyor söyleşide.

İslam medeniyeti ve Kuran’la dirilmek gerek

15 Temmuz darbe girişimi üzerine düşüncelerini paylaşırken Arif Ay, ülkemizde yaşanan darbelere de gönderme yapıyor ve ülkemizin her zaman darbelere maruz kalabileceğine işaret ediyor. Darbelerden kurtuluşun reçetesini de sunuyor Arif Ay: “Toplumu ve devleti tarihi eksenine yani İslam medeniyeti eksenine oturtmadığımız sürece, darbe başta olmak üzere her türlü tehlike hep kapıda olacaktır.”

Edebiyatın ve sanatın güncelle olan bağının da çok güçlü olması gerektiğini söylüyor Arif Ay. “Güncele kör bir edebiyat, geleceğe de kördür.”  diyerek çok önemli bir noktaya temas ediyor. Ülke gündeminden uzak, ezberlediği bir tekerlemeyi sürekli tekrarlayan bir edebiyat dünyası da var. Örneğin 15 Temmuz’un üzerinden iki ay geçmesine rağmen dergisinde bu darbe girişimi ile ilgili tek satır bulunmayan dergilerin ne güncelle ne edebiyatla ne de insani değerlerle bir bağı olamaz. Bu tür tavır takınanlara okurun tepkisinin net olduğunu söylüyor Arif Ay: “Ne diyon lan!”

Derdi bu milletin geleceği olmayanların böyle bir yol izlediklerini belirtiyor şair. Medeniyetle bağını tekrar kurarak bir silkinişin yaşanabileceğini, medeniyetin yanına Kuran’ı da koyarak köklü bir zihin devriminin gerçekleşeceğini vurguluyor Arif Ay.

Arap baharı değil ümmet baharı

Edebiyatımızda direniş şiirlerinin en gür sesli şairlerindendir Arif Ay. Ümmet coğrafyasının derdiyle dertlenen, ümmet direnişinin, Kudüs’ün, Şam’ın, Bağdat’ın, Irak’ın bir parçası görür kendini. Söyleşide her gün yeni acılarla sınanan Müslüman coğrafyası hakkındaki düşüncelerine de ulaşıyoruz şairin. “Arap Baharı demek yerine Ümmet Baharı demek daha doğru olur.” diyor ve ekliyor; “İslam küfre galip gelecektir.”

Ümmet coğrafyası ile kopan bağlarımızı sanatçıların ve edebiyatçıların tekrar oluşturabileceğini ifade ediyor Arif Ay. Ciddi etkinliklerin, karşılıklı ziyaretlerin etkili olacağını, bunun ilk adımının da “ulusalcılık” saplantısından kurtulmaktan geçtiğini söylüyor.

Söyleşinin sonunda yeni çalışmalarından da bahsediyor Arif Ay. Şiirinin baştan beri ufkunun yeryüzü olduğunu, olmaya da devam edeceğini, yeni yazılarını kitaplaştıracağını söyleyerek okurlarına yeni kitap haberini de bu vesile ile söylemiş oluyor.

Temmuz dergisi, daha ikinci sayısında ama yeni sayıları merakla beklenen bir dergi olacağını yolun başındayken göstermiş oldu. Bunda kaptan koltuğundaki Ali Emre’nin yıllardır bilinen sağlam duruşunun ve “derginin bir derdi olmalı” kıstasının etkisi büyük. 2. sayıda yer alan bazı isimler şunlar: Hasan Aycın, Cemal Şakar, Akif Hasan Kaya, Abdullah Harmancı, Emine Batar, Adem Özköse, Suavi Kemal Yazgıç, Sinan Ceran…

İlk iki sayısı 15 Temmuz arşivi oluşturmak isteyenler için önemli bir kaynak niteliğinde olan Temmuz dergisinin yolu açık, okuru bol olsun.

Mustafa Uçurum

http://www.dunyabizim.com/dergi/24770/dirilisimiz-kuranla-ve-zihniyet-devrimiyle-olacak


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa