Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
Dürüstlerin cezalandırıldığı tek ülke Türkiye
10 Temmuz 2016
Dürüstlerin cezalandırıldığı tek ülke Türkiye

Elektrikteki kayıp-kaçak sorunuyla ilgili ajansların geçtiği iki haber, okuyanlara “Yok artık” dedirtti. Batman’ın 350 aboneli Bekirhan beldesi sakinleri, sırf bedelini ödememek için elektriklerinin tümden kesilmesini istedi. Dicle Elektrik Dağıtım, Batman’ın Kozluk ilçesine bağlı Bekirhan’da elektrik sayaçlarını konutların dışına alarak beldede yüzde 90’lara varan kaçak kullanımı önlemek için saha çalışması yapmak istedi. Ancak, sayaçların konut dışına alınması durumunda artık kaçak elektrik kullanamayacaklarını anlayan belde sakinleri, bu uygulamaya karşı çıkarak, çalışan görevlileri engelledi. Tehdit edilen ve hakarete uğrayan görevliler, beldeyi terk etmek zorunda kaldılar.

PARA ÖDEMEK İSTEMİYORLAR

Beldedeki mahalle muhtarları ve enerji şirketi yöneticilerinin bir araya gelerek yaptıkları görüşmelerden de sonuç alınamadı. Belde sakinlerini temsil eden muhtarlar, kullandıkları elektriğin parasını vermemekte ısrarcı davrandı. Bu konuda sonuç alamayacaklarını fark eden muhtarlar, kaçak kullanamayacakları elektriği artık istemediklerini belirterek, beldeye verilen elektriğin tümden kesilmesini istediler. Belde sakinlerinin bu talebi jandarmanın yaşananları kayıt altına aldığı resmi tutanaklara da girdi. Tutanakta, “Mahalle muhtarı Z.G. ile yapılan görüşmede, elektrik bakım onarım ve sayaçların yapı dışına çıkarılması çalışmasına izin vermeyeceğini, şirketin kendilerine elektrik vermelerini istemediğine dair iş bu tutanak tarafımızdan tanzim edilerek imza altına alınmıştır” ifadeleri yer aldı.

YÜZDE 90 KAYIT DIŞI

Görüşmelerden sonuç alınamaması üzerine Bekirhan beldesinin elektriğinin kesilmesine karar verildi. Kararın, en kısa sürede hayata geçirileceği öğrenildi. Bekirhan beldesinde aylık elektrik tüketiminin yaklaşık 850 bin kWH olmasına karşın, ancak bunun yaklaşık yüzde 10’unu oluşturan 90 bin kWH’sinin tahakkuk ettirilebildiği belirlendi. Beldede tüketilen elektriğin geriye kalan yüzde 90 kadarının ise kayıt dışı olarak kullanıldığı ortaya çıktı.

KAÇAK KULLANIM DÜŞMÜYOR

Kayıp-kaçağın önüne geçemeyen elektrik şirketleri bunların bedellerini ise faturasını ödeyen dürüst vatandaşın sırtına yüklemeye devam ediyor. Elektrik dağıtım şirketleri geçtiğimiz aylarda Meclis’ten geçen düzenlemeyle bu durumu yasal dayanağa kavuşturmuştu. Dağıtım şirketleri,  kayıp-kaçak kullanımındaki yüzde 0,3 gibi ufak oranları, büyük bir başarı gibi lanse ediyor. Kayıp-kaçak hedefi geçen yıl için yüzde 72,5 olarak belirlenen Dicle EDAŞ yüzde 72,1’lik bir performansla hedefinin sadece yüzde 0,4 üzerinde kaldı. Dicle’yi yüzde 59,7 ile Vangölü bölgesi takip etti, üçüncü sırada ise yüzde 26,6 ile Aras dağıtım şirketi yer aldı.

>http://www.vahdetgazetesi.com/ekonomi/yok-boyle-yuzsuzluk-h83989.html


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa