Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
Mehmet Feyat
Edebiyatçı-şair Mehmet Feyat aramızda: Şemsiyeliler neden saçak altından yürür?

 

Şemsiyeliler neden saçak altından yürür?

 

Gökten boşanırcasına yağmur yağıyor. İnsanlar hızlı adımlarla ilerleyerek bir yerlere sığınmaya çalışıyorlar. Genelde böyle zamanlarda akla ilk gelen yer ise saçakların altı. Siz bir saçak bulurum diye acele ederken, saçak altlarının dolu olduğunu görüyorsunuz. Şemsiyeliler saçak  altlarını doldurmuş.

 

Şimdi düşünüyorsunuz, hem şemsiyeli, hem de saçak altı. Oh ne ala keyif. Siz ise hem şemsiyesiz, hem de saçak altı bulamadığınız için sırılsıklamsınız. Düşünüyorsunuz bu ne biçim dünya kardeşim,  soğan doğruyorsunuz, gözünüz yaşarıyor, yemek yapıyorsunuz. Sofra kurulduğu zaman size yer kalmamıştır. Sokakta yürüyorsunuz, bir saçak arıyorsunuz onu da şemsiyeli beyler işgal etmiş.

 

Bir makam arıyorsunuz dert anlatacak, derdinizden kurtulacaksınız ancak onlara ulaşmak gayri mümkün. Ne yapacağınızı şaşırıyorsunuz. Nereye gitsem, ne etsem diye kara kara düşünüyorsunuz. Çıkar yol bulacağınızı sanmıyorum. Gittikçe girdaba batıyorsunuz, çıkmazlara giriyorsunuz.

 

Ah bu şemsiyeliler diyorsunuz. Bunlar da olmasa biz hiç ıslanmayacaktık. Ancak şemsiyelilerin neden saçak altından yürüdüklerine dair bir düşünceniz yok, bunlara bu hakkı kim veriyor.  Bunların ki düpedüz “hem  kel hem fodul” hesabı değil mi?

 

Şemsiyeniz yoksa siz yağmurda kalmaya mahkumsunuz demektir. Şemsiye bulanlara kin ve öfke duyacağınıza, şimdiye kadar siz neden şemsiye bulamadınız diye durup bir düşünün. Bugünden tezi yok ya bir şemsiye bulun, ya da bir şemsiyeli dost edinin. Yağmurda sırılsıklam olmuş kişilere aldırmadan yürümek için bu şart oldu artık.

 

Hem size ne kardeşim yağmurda ıslananlardan. Onlarda bir saçak altı bulsunlar diyeceğim ancak, saçak altlarının da kaldırımlar gibi işgal edildiğini size zaten duyurmuştum. Eee başka ne diyeyim inanım ben de şaşırdım.

 

Buraların kanunu böyle herhalde ki, kimse ne şikayet ediyor ne de bunu dillendiriyor. Zor olan da zaten bu. Bunun hem zulüm olduğunu bilip, hem de uygulamasına göz yummak hepsinden acı olsa gerek. Herkese  yetecek kadar saçak yapılmalı bence, bu olmazsa o zaman şemsiye satışları yasaklanmalı. Madem ki demokrasi diyoruz,gereği eşitlik olmalı değil mi.

 

Bu günlerde mevsimlerin yağışlara gebe olması dolayısıyla şemsiye satışları iyi gidiyormuş duyduğuma göre. İyi satışlar, tatlı kârlar dilerim. Böyle giderse bir saçak altı bulamadan göçüp gideceğiz şu fani dünyadan. Öbür alemde nice olur ahvalimiz? Şemsiyesizlerin şemsiyelilerden davacı olacakları kesin.

Mehmet Feyat


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa