Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
Eğitim-Bir-Sen: Vanda “3 bine yakın öğretmen açığımız var”
3 Kasım 2016
Eğitim-Bir-Sen: Vanda “3 bine yakın öğretmen açığımız var”

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Van Şube Başkanı Osman Ayşin, Van’da FETÖ kapsamında 57 öğretmenin görevden ihraç edildiğini belirterek, önceki dönemlerde açığa alınan ve 3 aylık soruşturma süresi dolan 38 öğretmenin ise göreve iade edildiğini söyledi.


İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Başkan Ayşin, 31 Ekim 2016 tarihinde kamuda yaşanan ihraçlar kapsamında Van’da 57 öğretmenin ihraç edildiğini belirtti. Daha önceki tarihlerde açığa alınan ve 3 aylık sürecini tamamlayan 38 öğretmenin ise görevlerine iade edildiğini dile getiren Ayşin, “İlimizde hala açığa alınmış olan 300’ün üzerinde öğretmenimiz olduğunu biliyoruz. Bunlardan da büyük bir kısmının görevlerine dönmelerini umut ediyoruz. Bakanlığımız ve ilgili birimlerin bir an önce bu öğretmenlerimiz hakkında yapılacak olan güvenlik soruşturmalarının sonuçlandırılması ve suçsuz olan öğretmen arkadaşlarımızın bir an evvel görevlerine iade edilmelerini temenni ediyoruz. Tabi bunlar yapılırken de sağlıklı bir şekilde soruşturmaların yapılmasını istiyoruz. Çünkü suçlu ile suçsuzun, sap ile samanın birbirinden ayırt edilmesi gerekir diye düşünüyorum” dedi.
“Kimsenin suç işleme lüksü yoktur”
Eğitim-Bir-Sen olarak yetkili sendika olduklarını ve açığa alınan öğretmenlerle alakalı birçok soru ve sorunla muhatap olduklarını ifade eden Ayşin, “Özellikle Temmuz ayında sonra açığa alınan öğretmenlerimiz var. Bunlarla alakalı çalışmaların hızlandırılmasını ve suçsuz olan öğretmenlerimizin görevlerine dönmelerini istiyoruz. Yetkili sendika olarak bu işin uzamasından rahatsız olduğumuzu belirtmek isteriz. Sendika olarak artık bu tür soru ve sorunlarla karşı karşıya kalmak istemiyoruz. Ama şunu da ifade etmekte fayda var, biz bir hukuk devletiyiz ve kimsenin burada suç işleme lüksü yoktur” ifadelerini kullandı.
“3 bine yakın öğretmen açığımız var”
İlde hala 3 binin üzerinde bir öğretmen açığı olduğunu da dile getiren Ayşin, “Sözleşmeli öğretmen ve göreve iade edilen öğretmenlere rağmen 3 bine yakın bir öğretmen açığımızın hala var olduğunu biliyoruz. Bu da ciddi anlamda bir sıkıntıdır. Bunun giderilmesi adına da Bakanlığımız umarım gerekli çalışmaları yapacaktır. Umarım bununla alakalı olarak da kısa sürede gerekli çalışmalar yapılır diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

milliyet


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa