Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
Erdoğan: 5 ülkenin iki dudağı arasına mahkum dünya
21 Eylül 2016
Erdoğan: 5 ülkenin iki dudağı arasına mahkum dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm dünyayı BM Genel Kurulu’ndan FETÖ konusunda uyardı: Yeni nesil terör örgütü, faaliyet gösterdigi 170 ülkenin tamamı için milli güvenlik tehdididir.

 

CUMHURBAŞKANI Erdoğan, BM Genel Kurulu’nda dünya liderlerine hitap etti. “Bugün karşınızda bulunuyorsam milletimin asil duruşu sayesindedir” diyen Erdoğan, tüm ülkeleri FETÖ tehlikesine karşı uyardı:

MILLETİMLE İFTİHAR EDİYORUM

“Yeni nesil terör örgütü, faaliyet gösterdigi 170 ülkenin tamamı için milli güvenlik tehdidir. Diğer bir deyişle, bugün bu genel kurulda temsil edilen ülkelerin büyük bölümü bu yapılanmanın tehdidi altındadır. Türkiye olarak 15 Temmuz gecesi FETÖ’nün baslattıgı hain darbe girişimine maruz kaldık. Tanklar insanları ezdi geçti, helikopterlerden insanların üzerine ateş açıldı. Bu darbe girişimi, milletimizin demokrasisine, milletine sahip çıkmasıyla bertaraf edildi.Hain girişime bedenini tankların önüne siper eden milletimle iftihar ediyorum.” Karanlık örgütün “Tüm dünyayı boyunduruğu altına almak gibi derin bir zihni sapkınlık içinde olduğu”nu vurgulayan Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

ADIMIZI KULLANIYORLAR

“Yaşadıgımız tecrübeyle sabittir ki, FETÖ ile bu aşamada mücadele etmezseniz yarın çok geç olabilir. Örgütün temel stratejisi eğitim, diyalog, hoşgörü, sivil toplum kuruluşu kisvesi altında devlet kurumlarına sızmak, toplumu etkilemek, ekonomik kaynaklara hakim olmaktır. Bu kürsüden tüm dostlarımıza kendi güvenlikleri için, ülkelerinin geleceği için Fetullahçı Terör Örgütü’ne karşı gerekli önlemleri süratle almaları çağrısında bulunuyorum. Bu vesileyle bu örgütün kurumları ve örgütle baglantılı kişiler tarafından kullanılan ‘Türk, Türkiye’ gibi ifadelerin kesinlikle ülkemizle bir ilgisi bulunmadığını da belirtmek isterim.” Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkelerindeki ölüm ve zulümden kaçan mültecilerin Avrupa şehirlerinde asağılayıcı muamelelerle karşılaştıklarını vurguladı. “Suriyelileri evimizde misafir ediyoruz. Dünya ve Batı almayabilir ama biz alacağız. Çünkü biz insanız” diyen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

SURİYE’DE GÖZÜMÜZ YOK

“Tüm Avrupalı dostlarıma sesleniyorum; dikenli tel örgülerin, yüksek duvarların arkasında huzur aramak beyhude bir çabadır. Bizim Suriye’nin topraklarında asla gözümüz yoktur. Bütün mesele; Suriye Suriyelilerindir. Suriye topraklarında kimsenin gözünün olmaması gerekir. Türkiye mülteciler için şu ana kadar 25 milyar dolar harcadı. Peki dünyadan bize ne geldi? Şu anda çatısı altında bulunduğumuz BM’den gelen destek 525 milyon dolardır. Peki AB’den gelen bir şey var mı? Ne yazık ki AB de verdiği sözleri tutamamıştır. UNICEF’e sadece gönderdikleri 178 milyon dolar, o kadar.”

YARIM SAATLİK DERS

Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu’nda yaklaşık yarım saat süren konuşmasında dünya ülkelerine önemli mesajlar verdi.

5 ülkenin iki dudağı arasına mahkum dünya

BM’nin yapısını da eleştiren Erdoğan, çözüm önerisini gündeme getirdi: ”Dünya besten büyüktür. 5 ülkenin iki dudağı arasına dünyayı mahkum edemezsiniz. Tüm dünyanın temsil edilmediği güvenlik konseyi adalet getiremez. 20 ülkenin hepsi daimi olsun. BM Güvenlik Konseyi’nde tüm dünya ülkeleri dönüşümlü yer alsın.

FİLİSTİN’E SÖZÜMÜZ VAR

Filistin halkına iki devletli çözüm temelinde, başkenti Dogu Kudüs olan her bir Filistinli için bir huzur kaynağı olacak hür bir Filistin’de yaşama imkanı tanınması, uluslararası toplumun Filistinli çocuklara bir borcudur. Harem-i Şerif’in kutsiyetine özellikle İsrail tarafından saygı gösterilmesi, statüsüne yönelik ihlallere artık bir son verilmesi gerekiyor.

FIRAT KALKANI kritik öneme sahip

CUMHURBAŞKANI Erdoğan, birinci ayını doldurmak üzere olan Fırat Kalkanı Harekatı’nın, umutsuzluğun hakim olduğu bir bölgede istikrarın, huzurun ve dengenin tesisi için kritik bir öneme sahip olduğunu kaydetti. Bu operasyonla birlikte PKK – PYD terör örgütünün önceliğinin DAEŞ ile mücadele etmek olmadıgının açıkçaortaya çıktığını söyleyen Erdoğan şöyle konuştu:

Suriye rejimi, BM gözetimindeki yardımların acil insani yardıma ihtiyacı olan Halep halkına ulaştırılmasına izin vermiyor. Hatta yardım konvoylarına saldırıyor.

BM’YE UYARI

Rejimin insanları açlığa mahkum ederek ‘ya teslim ol ya öl’ politikasına BM ve Güvenlik Konseyi daha ne kadar müsamaha gösterecek? Musul operasyonu bölge halkının hassasiyetleri gözetilerek yürütülmelidir. Aksi takdirde yeni insani kriz kaçınılmazdır.

Eşi ve kızı da oradaydı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birlesmiş Milletler (BM) 71. Genel Kurulu’nda konuşma
yaptı. Cumhurbaskanı Erdoğan’ın konuşmasını eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar da izledi. Sümeyye Erdoğan konuşma sırasında cep telefonuyla kayıt yaptı.

BM Genel Kurulu’na katılan liderler, aile fotografı da çektirdi

İlk görüşme Katar Emiri’yle

CUMHURBAŞKANI Erdoğan, konakladıgı Peninsula Otel’de Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile bir araya geldi. Katar Emiri’ni otele gelişinde, Dışisleri Bakanı Mevlüt Çavusoğlu karşıladı. Erdoğan ile Şeyh Temim bin Hamed Al Sani arasında yaklasık 1 saat 20 dakika süren görüşme, basına kapalı gerçekleşti.

akşam.com


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa