Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
Abdulhalim Almalı yazdı: Geçici dünya hayatı ve makamları!

GEÇİCİ DÜNYA HAYATI VE MAKAMLAR!

“Bu dünya hayatı, yalnızca bir oyun ve ‘(eğlence türünden) tutkulu bir oyalanmadır’. Gerçekten ahiret yurdu ise, asıl hayat odur. Bir bilselerdi.(Ankebut:64)”

İnsanoğlunun sosyal hayatının değişmezlerinden biri de, makamlardır. Kimileri bir takım meziyetler nedeniyle makamlara getirilir görevlendirilirler. Ancak bu makamlar kişiden kişiye, toplumdan topluma, inançtan inanca değişmektedir.

Kimileri vardır ki, makam ona hiçbir şey vermez bilakis makam onun sayesinde değer kazanır. Herhangi bir makam getirilenlerin önemli bir kısmı bir anda kendisini oraya getirenleri dışlayıp ötekileştirip hakaretler savurabilmektedir.

Makam getirilenler insanlıklarını(kişilik)makamdan değil yapacaklarıyla icraatlarıyla insanlarla kuracakları diyaloglarla ortaya koyacaklarına nefislerine mağlup olup geçmişinin tamamını bir çırpıda gözleri kararmış olarak silmesi insanı düşündürmüyor değil. Değer mi geçici dünya için sormadan edemiyor insan!..

Makamlar gerçektende inananlar açısından bu kadar çekici midir?

Oysa aslolan, kimlikten ziyade kişilikleşmiş olanlar inansın veya inanmasın fark etmez, Düşünce ve manevi yönden zengin olan insanlar, makam ve mevkii sahibi olsalar bile değişmezler.

Onlar, Halktan biri olurlar, alçak gönüllü, kapıları herkese ardına kadar açık, kendisini kimseden büyük görmez, halka tepeden bakmazlar. Kimseyi kırmaz, gücendirmez, çalışken ve azimli olurlar. Halkının sorun ve isteklerine karşı son derece istek ve çözücü olur.

İnsanlara yapamayacağı hiçbir vaat’te bulunmaz ve bilir ki, çünkü: “Ey iman edenler, yapmayacağınız şeyi neden söylersiniz? Yapmayacağınız şeyi söylemeniz, Allah katında bir gazab bakımından büyüdü (büyük bir suç teşkil etti).(Saff:2-3)” Rablerinin gazabını hak etmemek için, yapamayacakları edemeyecekleri şeyleri söylemekten çekinirler.

Unutulmamalıdır, Her insanın ilk yaratılış maddesi topraktır, daha sonraki evresi, atık ve bayağı bir sudur. “Şimdi (rahimlere) dökmekte olduğunuz meniyi gördünüz mü? (Vakıa:58)”Önüne bir yaşam bırakılır, insanlar orada doğar, orada büyür orada ölürler. “Dedi ki:Orda yaşayacak, orda ölecek ve ordan çıkarılacaksınız.”(A’raf:25)”

Dünyadaki tüm makam ve mevkiiler geçicidir, her şey kişinin ölümüyle birlikte sona erer, kimin tartıları ağır gelirse o kurtulmuş bahtiyarlardan olur, kiminde tartısı hafif gelirse vay onun haline. “Kaari’a… Nedir kaari’a? Sana o kaaria’yı bildiren nedir? İnsanların, ‘her yana dağılmış’ pervaneler gibi olacakları gün Ve dağların ‘etrafa saçılmış’ renkli yünler gibi olacakları (gün), İşte, kimin tartıları ağır basarsa, Artık o, hoşnut olunan bir hayat içindedir. Kimin tartıları hafif kalırsa, Artık onun da anası (son durağı) “haviye”dir (uçurum). Onun ne olduğunu (mahiyetini) sana bildiren nedir? O, kızgın bir ateştir. (Karia:1-11)”

Tabi ki, bu söylediklerim inananlar ve dünya hayatından sonra bir hayatında varlığına iman edenler içindir. Birde kıssamız var ona bakalım

NE YAPARSIN DÜNYA HALİ

Hocanın biri köyün kenarından geçerken, bir köylünün kerpiç yapmak için çamurun içinde zıpladığını görür ve sorar.

Ey Allah’ın kulu ne yapıyorsun öyle?..

Kerpiç yapıp satacağımda, çamuru çiğniyorum. “Ne yapacaksın fani dünya bu!..”

Sırtındaki tulumun içindeki şey nedir ki, sen zıpladıkça oda kabarıp iniyor?..

Yoğurttur hocam. Hazır zıplarken oda yayılıp ayranıyla yağı bir tarafa ayrılsın da satayım diye düşünmüştüm. Ne yapacaksın fani dünya bu!..

Şu elinde eğirdiğin şey nedir?..

Bu da çoraplık yündür, elim boş durmasın eğirip satayım diye düşünmüştüm. Ne yapacaksın fani dünya bu!..

Ağzında bir şeyler mırıldanıyordun galiba o neydi?..

Bazı kimseler geçmişleri için ücretle yasin okumamı istediler, onlar içinde yasin okuyorum. “Ne yapalım fani dünya bu!..”

Hoca efendi bunun üzerine şöyle der: ayağınla çamur çiğniyorsun,

Aynı anda sırtında yoğurdu Yayıyorsun,

Bu yetmiyormuş gibi elinle de ip eğiriyorsun ve bununla da kalmayarak aynı anda ağzınla da yasın okuyorsun.

Behey şaşkın bunun neresi fani?….

Baki dünya olsaydı kim bilir nasıl çalışacaktın!..

Nasihatlerin musibetlerden evla olması dileğiyle.

Abdulhelim Almalı


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa