Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
İRANLİ ÖĞRENCİ: “BİZ KESİNLİKLE SURİYELİ ÇOCUKLARIN GÖZYAŞLARINDAN SORUMLUYUZ”
9 Aralık 2016
İRANLİ ÖĞRENCİ: “BİZ KESİNLİKLE SURİYELİ ÇOCUKLARIN GÖZYAŞLARINDAN SORUMLUYUZ”

 

Dünya Bülteni

İran’ın Şehit Bahoner Üniversitesinde düzenlenen ve Meclis Başkan Yardımcısı Ali Mutahhari’nin de katıldığı konferansta konuşan öğrencilerden biri, ülkesinin Suriye’de izlediği politikalara tepki gösterdi.

Suriye’den haberler paylaşan bir grubun sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta yayınladığı görüntüde, iki gün önce Kirman eyaletindeki Şehit Bahoner Üniversitesi’nde “Öğrenci Günü” münasebetiyle düzenlenen ve Mutahhari’nin de katıldığı bir konferans sırasında konuşma yapan İranlı bir öğrencinin, “Biz kesinlikle Suriyeli çocukların gözyaşlarından sorumluyuz.” diyerek, İran’ın Suriye politikasına tepki gösterdiği görüldü.

“TARİHİN BİZİ YARGILAYACAĞI GÜNDEN ENDİŞE DUYUYORUM”

Suriye’deki durumu soykırım olarak niteleyen öğrenci, “Tarih, en adil bir mahkeme olarak bizi kınayabilir. Suriye’deki soykırım karşısında sessiz kaldığımız için tarihin bizi yargılayacağı günden endişe duyuyorum. Acaba biz gerçekten Suriye’de hak cephesinde yer aldık mı? Dile kolay 500 bin kişi öldürüldü. Suriye’de nesiller yandı, ülke viran oldu. Biz bu oyunun neresinde yer aldık?” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının devamında İran’da bu konuda muhalif bir ses çıkmadığını anlatan öğrenci, “halkın sesi” olarak nitelediği Mutahhari’den Suriye konusunda adım atmasını istedi. Öğrenci konuşurken diğer öğrencilerin alkışladığı görüldü.


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa