Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
İRANLI TURİSTLER Ve AHLAKIN DEJENERASYONU

İRANLI TURİSTLER Ve AHLAKIN DEJENERASYONU

“İffetli turizme evet, Ahlakın dejenerasyonuna hayır!”

Van’a son yıllarda akın eden İranlı turistler, şehrin gündemini belirlediği, çarşıları hareketlendirdiği tartışılmaz bir gerçek. Rakamlar  2017 yılı için Şuana kadar 400 bin küsür turistin Van’a geldiğini yıl sonuna kadar bunun 500 bini bulacağı yönünde. “Ebi” lakaplı İranlı sanatçı Ebrahim Hamedi’nin Tur Tatar spor salonunda verdiği konserde de görüldü ki İranlı turistler tek başlarına 5 bin kişilik bir salonu doldurabiliyorlar. Van’ın ekonomik yapısındaki bu hareketlilik otelcilik işletmeleri, AVMler taşıma hizmetleri, çarşı esnafı vb. bir çok alanda hissedilmektedir.

Bu ticari hareketliliğin yanında İranlı turistlerin Van’ın dini, kültürel ve ahlaki anlamda olumsuz bir hava estirdiğine dair muhafazakar çevrelerce eleştiri konusu olmaktadır. Muhafazakarlık kavramı tartışmaları bir tarafa, Van’a gelen İranlı turistlerin sadece gezmek için gelmediği bir gerçek. İranlı turistlerin Van’a niçin geldiği sorusu etrafında bir mülahaza yürütültüğünde şu gerekçeler karşımıza çıkmaktadır;

  • Van’ın İran’a yakın coğrafi bir konumda bulunması; seyahat kolaylığı
  • Doğunun en güzel kentlerinden biri olması; Turistik gezi alanlarının çeşitlilik barındırması,
  • İrandaki dini yasaklardan kaçış; yeni zevk ve eğlence alanlarında tatmin olma isteği,
  • Ticaret, alış-veriş vb.

 

Bu zikredilen nedenler gözönünde bulundurulduğunda tüm turistleri aynı tabloda yargılamak doğru olmasa gerek. Lakin iffetli turist ile iffetli olmayanı ayıracak bir mekanizmamız olmadığına göre burada en önemli şey iffetli turizm alanlarının oluşturulması gerçeğidir. Bu da Gece kulübleri başta olmak üzere eğlence mekanlarının sıkı bir denetime tabi tutulmasıyla ve alternatif “iffetli eğlence” mekanlarının oluşturulmasıyla mümkündür. Halkın can, mal  güvenliğinden sorumlu olan valiliğimiz bu kapsamda denetimlerini arttırarak  tereddütleri ortadan kaldırabilir.

Aynı hadiseyle ilintili olarak BBC Türkçenin yaptığı haberde Economist dergisinin kasım sayısında İranlı turistlerin Van’a gelişiyle ilgili  soruya cevap aranmış ve bakın nasıl bir cevap  ortaya konulmuştur. Oradan alıntıyla;

“Bazıları, turistik yerler için geliyor. Bunlara kentin kıyısındaki büyük göl, göldeki bir adaya inşa edilmiş 1100 yıllık bir Ermeni kilisesi ve bölgedenin beyaz kürklü, garip göz renkli kedileri de dahil. Bazıları da alışveriş merkezlerini seviyor ve bavullarını İran’dakinden çok daha ucuza alabildikleri pantolonlar ve polo gömleklerle dolduruyor. Ancak, çoğu biraz da rahatlamak için geliyor.

“Gece ilerlerken, aralarında yaşlı çiftlerin ve ağır makyajlı, mini etekli kadınların da bulunduğu müşteriler, çoğu sadece İranlılara hizmet veren bodrum gece kulüplerine girip çıkıyorlar. Daha sıcak günlerde parti, göldeki teknelerde sürüyor. Mollaların yönettiği İran’da alkol ve dans yasak. 7 yaşından büyük kızlar başörtüsü takmak zorunda. Nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman ancak anayasası laik olan Türkiye’de böyle yasaklar yok.”

Economist, “Ancak İran’ı 40 yıl önce alıp götüren İslamcılık Erdoğan’ın Türkiyesi’nde yükselişte” diyen dergi “Artan tüketici vergileri ve pazarlamaya yönelik kısıtlamalar, alkolü bir lükse dönüştürüyor. İslami eğitimde uzmanlaşmış okullar mantar gibi artıyor. Darwin’e ve evrim teorisine atıflar, müfredattan kaldırıldı” diye devam ediyor” diyor.

Haber şu satırlarla sona eriyor;

“Van sokaklarındaki laik İranlılar, bazen Erdoğan’ın daha sert karşıtları tarafından dile geçirildiği gibi Türkiye’nin bir din devleti olmanın eşiğinde olduğu fikrini reddediyor. Ancak onlar da işaretlerin kaygı verici olduğunu söylüyorlar. Ailesiyle bir restoranda oturan Tebrizli öğretmen Mecid ‘İktidardaki anlayış benzer’ diyor. Türkiye İran’a benzemeye başladıkça, İranlılar için çok daha az çekici olacak” (http://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-41937760)

 

Economist dergisinin yayınladığı ve BBC türkçeninde haber yaptığı  bu tabloda şu durumlar karşımıza çıkmaktadır;

  • Muhafazakar kesimin İranlı turistlerin Van’ı ahlaki anlamda zaafa uğrattığı tezi hem yapılan röportajda hemde laikliğe dair yapılan tespitle doğrulanmış olmakta,
  • Economist dergisinin laiklik üzerinden Türkiye ve Erdoğan düşmanlığı tescillenmiş olmakta.
  • Anlaşılan economist dergisi Alkolün üzendiriciliğini engelleme adına dair atılan adımlardan memnun kalmamış
  • Economist dergisi ve İranlı bir kısım turistlerin Türkiye’de ki Muhafazakar siyasetten hareketle Türkiye’nin İslamlaştığını vurgulayarak bu tablodan oldukça rahatsız olduklarını vurgulamış olmakta.

Netice olarak, Van’a gelen İranlı turistler ile yeni bir bar, eğlence kültürü oluştuğu ve açılan çok sayıda gece kulübü ile şehrin manevi havasını değiştirdiği bir gerçek.  Economist dergisinin İslam düşmanı yaklaşımını ve bir kısım İranlı turistlerin ahlaksız beklentilerini bir tarafa bırakarak “İffetli turist/iffetli turizm alanlarının oluşturulmasına dair teşvikleri özendirmek, ahlakın dejenerasyona  alan açacak kapılarında kapatılmasına dair tebdirleri almak gerekmektedir.   Bu anlamda ahlaklı nesillerin yetişmesi, aile bilincinin oluşması ve korunması açısından STK’ ların,Valiliğimizin ve Belediyemizin atacağı adımlar son derece önemli. 


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa