Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
Keşke vicdanımız eksik olacağına, ayaklarımız eksik olsa idi.

KEŞKE VİCDANIMIZ EKSİK OLACAĞINA, AYAKLARIMIZ EKSİK OLSA İDİ

İnsan kendine baktığı zaman, bir damla sudan, göz, baş, kan, sinir gibi vücudunun bütün organlarının ve akıl ve ruhunun yaratılmış olduğunu görür.

Bunu kendisinin yaratmadığını, bir yaratıcının bulunduğunu zaruri olarak bilir.

Tesadüfen muazzam bir vücudun meydana geldiğini düşünmek akla uygun değildir, her ne kadar da aklı bir kenara bırakıp mantıkla cevap vermeye çalışanlar olsa bile!..

Vücuttaki organların yerli yerinde yaratılışını, hiçbir uzuvda eksiklik ve fazlalığın bulunmayışını görür ve bunları yoktan yaratanın kudretini anlar.

Hayatın içinde zaman zaman karşılaşılan birçok olay insanın ne kadar zayıf ve zavallı olduğunu ortaya koymaktadır. İnsan çoğu zaman ibret verici olaylarla karşılaşsa bile çoğu zaman es geçer.

Oysa durup düşünmesi lazım, idrak etmesi lazım, yaptığı veya yapacağı en ufak bir hareket aslında kendisine evren içinde ne kadar değer verdiğini de ortaya koymaktadır. Tıpkı bu olayda olduğu gibi!.

“Ayakkabıcı, yeni getirdiği malları vitrine yerleştirirken, sokaktaki bir çocuk0507 705 0376 onu izlemekteydi. Okullar kapanmak üzere olduğundan, spor ayakkabılara rağbet fazlaydı. Gerçi mallar lüks sayılmazdı ama küçük bir dükkân için yeterliydi. Onların en güzelini ön tarafa koyunca, çocuk vitrine doğru biraz daha yaklaştı.

Fakat bir koltuk değneği kullanmaktaydı. Hem de güçlükle..

Adam ona bir kez daha göz attı. Üstündeki pantolonun sol kısmı, dizinin alt kısmından sonra boştu. Bu yüzden de sağa sola uçuşuyordu. Çocuğun baktığı ayakkabılar, sanki onu kendinden geçirmişti. Bir müddet öyle durdu.

Daldığı hülyadan çıkıp yola koyulduğunda, adam dükkândan dışarı fırlayıp: Küçükk!.

Diye seslendi. Ayakkabı almayı düşündün mü? Bu seneki modeller bir harika!.

Çocuk, ona dönerek: Gerçekten çok güzeller!.

Diye tebessüm etti. Ama benim bir bacağım doğuştan eksik.Bence önemli değil!.

Diye, atıldı adam. Bu dünyada her şeyiyle tam insan yok ki!.

Kiminin eli eksik, kiminin de bacağı. Kiminin de aklı ya da vicdanı. Küçük çocuk, bir şey söylemiyordu. Adam ise konuşmayı sürdürdü: Keşke vicdanımız eksik olacağına, ayaklarımız eksik olsa idi.

Çocuğun kafası iyice karışmıştı. Bu sefer adama doğru yaklaşıp: Anlayamadım!. Dedi. Neden öyle olsun ki?

Çok basit!. Dedi, adam. Eğer vicdan yoksa cennete giremeyiz. Ama ayaklar yoksa problem değil. Zaten orda tüm eksikler tamamlanacak. Hatta sakat insanlar, sağlamlara oranla, daha fazla mükâfat görecekler…

Küçük çocuk, bir kez daha tebessüm etti. O güne kadar çektiği acılar, hafiflemiş gibiydi. Adam, vitrine işaret ederek: Baktığın ayakkabı, sana yakışır!. Dedi. Denemek ister misin?

Çocuk, başını yanlara sallayıp: Üzerinde 30 lira yazıyor, dedi. Almam mümkün değil ki!.

İndirim sezonunu, senin için biraz öne alırım!. Dedi adam. Bu durumda 20 liraya düşer. Zaten sen bir tekini alacaksın, o da 10 lira eder.

Çocuk biraz düşünüp: Ayakkabının diğer teki işe yaramaz!. Dedi. Onu kim alacak ki?

Amma yaptın ha!. Diye güldü adam. Onu da, sağ ayağı eksik olan bir çocuğa satarım.

Küçük çocuğun aklı, bu sözlere yatmıştı. Adam, devam ederek: Üstelik de öğrencisin değil mi? diye sordu.

İkiye gidiyorum!. Diye atıldı çocuk. Üçe geçtim sayılır. Tamam işte!. Dedi adam. 5 Lira da öğrenci indirimi yapsak, geri kalır 5 lira. O da zaten pazarlık payı olur. Bu durumda ayakkabı senindir, sattım gitti!.

Ayakkabıcı, çocuğun şaşkın bakışları arasında dükkâna girdi. İçerdeki raflar, onun beğendiği modelin aynısıyla doluydu. Ama adam, vitrinde olanı çıkarttı. Bir tabure alıp döndükten sonra, çocuğu oturtup yeni ayakkabısını giydirdi. Ve çıkarttığı eskiyi göstererek

Benim satış işlemim bitti!. Dedi. Sen de bana, bunu satsan memnun olurum. Şaka mı yapıyorsunuz? Diye kekeledi çocuk. Onun tabanı delinmek üzere. Eski bir ayakkabı, para eder mi?

Sen çok cahil kalmışsın be arkadaş.. Dedi, adam. Antika eşyalardan haberin yok her halde. Bir antika ne kadar eski ise, o kadar para tutar. Bu yüzden ayakkabın, bence en az 30- 40 lira eder.

Küçük çocuk, art ar


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa