Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
Furkan Yasin
Kıblename…!

                                                               Kıblename…!

 Kıble insanın yöneldiği yöndür… Kıble bir yön, bir istikamet bilincidir.

Kıble sosyal hayatın bir tezahürüdür. Bu dünyada, bu hayatta yönsüz insan olmadığı gibi kıblesiz insanda yoktur. Yeryüzünde yaşayan her insanın bir kıblesi vardır.

Kıble denince aklımıza sadece Mekke deki Müslümanların namaz kılarken yöneldikleri Kâbe gelmemelidir. Elbette o Müslümanların yönelişlerinde tevhidi oluşturan ve Müslümanlar açısından kutsal olan bir yerdir, müminlerin kıblesidir…

İnsan için aslında her şey bir kıble olabiliyor. İnsan neye yönelirse kendisine neyi hedef ve gaye edinirse, neyin peşinde koşuşturup ne için say ederse o şey insanın kıblesi olabiliyor. Bu anlamda kıblenin yeri mekânı zamanı somut veya soyut bir vasfı da yoktur.

 Bu anlamda Herkesin bir kıblesi vardır, kıblesiz insan yoktur. Elbette her şeyin bir doğrusu bir yanlışı bir gerçeği bir yalanı bir hakikati ve birde batıl olanı olduğu gibi, kıblenin de vardır.

Ontolojik anlamda insan için hakiki kıble bir tanedir. Yanlış, batıl ve sahte kıblelerin sayısı ise çoktur.

Ve insan bir şeyi kendisine kıble edindimi o kıbleye yönelmek ve ona varmak için de insanın gözünde her şey meşru oluveriyor, yani kendine her şeyi meşru kılıveriyor.

İnsanların kimisi ideolojileri kendine kıble edinmiş. Kimisi parayı, kadını, makamı, mevkii, şöhreti, şehveti, midesini ve kimileri de sonunda pişmanlık ve iflas olacak olan sahte kavgaları, davaları vs, vs…

Kimisi çankayayı, kıble edinmiş kimileri Taksim meydanını, kimisi Londra’yı parisi, moskovayı bürükseli waşintonu Telavivi… Ne kadarda değersiz kıbleler ve değersiz yönler yönelişler.

Kimilerinin de kıblesi Allah, cc, dur. tevhiddir, İslam dır, haktır, hakikat tır,Kabedir. ve Allahın rızasıdır.insana gerçek özgürlüğü sağlayan, veren kıbleler.

İnsanın dünyada iken seçtiği kıble öte dünyada insanın sonunu durumu belirleyen bir ölçüdür.

İnsan öldüğü zaman sual melekleri insana gelip çeşitli sualler sorarlarmış, Rabbin kim, önderin kim, Dinin ne vb. meleklerin sorduğu sorulardan birisi de KIBLEN ne? Yani dünya hayatında iken neye yönelmiştin sosyal hayatta yönün neye ve Nelere yönelikti, kimin emirlerine göre hayatını yaşıyordun yani hayat felsefen hangi sisteme göre şekillenmişti. vs.vs.

Köhnemiş ideolojileri, her türlü seküler felsefeyi batıl davaları, boş, geçici ve değersiz şeyleri kıble edinenlere yazıklar olsun…

Şu geçici ve değersiz dünya hayatında değerli şeyleri kendilerine kıble edinenlere ve kıblelerinde sebat edip ne pahasına olursa olsun haktan, hakikat tan yana yönlerini değiştirmeyenlere SELAM olsun..Kıbleniz HAK akibetiniz hayrolsun…


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa