Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
“Kur’an-ı Kerim’in ulaşmadığı ülke kalmayacak”
20 Ekim 2016
“Kur’an-ı Kerim’in ulaşmadığı ülke kalmayacak”

TDV Dış Hizmetler Koordinatörü Çolak, “Hediyem Kur’an Olsun Projesi kapsamında, 40 civarında ülkede kitap dağıtımlarımız oldu. Hedefimiz Kur’an-ı Kerim ulaşmayan hiçbir bölge kalmasın” dedi.

“Kur’an-ı Kerim’in ulaşmadığı ülke kalmayacak”Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Dış Hizmetler Koordinatörü ve ‘Hediyem Kur’an Olsun Projesi’ koordinatörlüğünü de yürüten Mikail Çolak, Diyanet İşleri Başkanlığı ile ortaklaşa yürüttüklerini çalışma hakkında bilgi verdi.

Kur’an-ı Kerim’in evrensel mesajını olabildiğince geniş kitlelere ulaştırmayı hedeflediklerini vurgulayan Çolak, Kur’an’ı okuma, anlama ve yorumlama konusundaki çabaları desteklemek amacıyla “Hediyem Kur’an Olsun” projesini hayata geçirdiklerini anlattı.

“BAĞIŞÇILAR YOLUYLA KUR’AN HEDİYE EDİLMESİ AMAÇLANIYOR”

Projeyle İslam dünyasında ihtiyaç duyulan yerlerde bağışçılar yoluyla Kur’an hediye edilmesini amaçladıklarını dile getiren Çolak, şöyle devam etti:

“Herkesin rahatlıkla okuyabileceği mealli Kur’an-ı Kerim nüshası, yurt dışında öncelikle Balkanlar ve Orta Asya ülkeleri olmak üzere Latin Amerika, Kafkaslar, Güney Asya ve Ortadoğu’daki ülkelerde bulunan yerel sivil toplum kuruluşlarından gelen talep üzerine bu coğrafyalara ulaştırılıyor. Yurt içinde ise İmam Hatip liseleri, ilahiyat fakülteleri, yüksek öğrenim öğrenci yurtları, hastaneler, cezaevleri, il ve ilçe kütüphanelerinin talepleri, müracaat önceliğine göre değerlendirilerek proje imkanları çerçevesinde karşılanmaya ve mealli Kur’an-ı Kerim’ler ulaştırılmaya çalışılıyor.”

“HEDEFİMİZ 2 MİLYON”

Önümüzdeki dönemde Bosna Hersek’te Boşnakça 50 bin mealin basımının gerçekleştirileceğini, ayrıca Afrika’da farklı okuyuşlarda basım için anlaşmalarının tamamlanmak üzere olduğunu bildiren Çolak, şunları kaydetti:

“İnşallah çok farklı coğrafyalarda ihtiyaçlar ortaya çıktıkça bağışçılarımızın desteğiyle bütün dünyada bu hizmeti gerçekleştireceğiz. “Hediyem Kur’an Olsun Projesi” kapsamında, 40 civarında ülkede kitap dağıtımlarımız oldu. Hâlâ da dünyanın birçok coğrafyasına farklı dillerde Kur’an-ı Kerim göndermeye devam ediyoruz. Hedefimiz Kur’an-ı Kerim ulaşmayan hiçbir bölge kalmasın. 2 milyon civarında hedefimiz var. Şu anda 500 bine ulaşmış bulunuyoruz.”


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa