Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
“Kurban, Allah’a teslimiyetin bir ifadesidir.”

KURBAN

Müslüman’ın Rablerinin kendilerine hediye ettiği ve ramazan bayramı sonrası eda ettiği kurban bayramı İslam dininin yılda iki kez bütün Müslümanların hem dini vecibelerini yerine getirmek, hem de Müslümanlar arasında var olan dargınlıklara bir son vermek için bayram kutlamaları yapılmaktadır. Kurban bayramı bu bayramlardan biridir.

Kimi davalar vardır ki uğrunda kurban olunmaya değer davalardır. Tıpkı İbrahim(as)’de, oğlu İsmail(as)’de olduğu gibi zaten uğrunda kurban olunmayan davalar dava olmadıkları gibi, kendisini davası uğruna kurban etmesini bilmeyenler de dava adamı değillerdir!.

O nedenle biz Müslümanlar Sayısız nimetlere karşı Allah’a şükretmemiz, insanın geçen seneden bu seneye kadar hayatta kalışına şükretmesi ve günahlarının bağışlanması için kurban kesmesi lazım.

Kurban kesmek aynı zamanda Allah’a teslimiyetin bir ifadesidir. Hz. İbrahim (a.s.) ile oğlu Hz. İsmail (a.s.) Allah’a o derece teslim olmuşlardı ki, biri öz evladını sadece Allah rızası için kurban etmek, diğeri de Allah’ın emrine canı pahasına uymak niyetindeydiler.

İşte kurban, bu teslimiyetin bir lütfüdür!.

Allah’a ulaşacak olan; kurbanın eti, derisi, kanı değil, kurban vesilesiyle kulun takvasıdır. “Onların ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşır; fakat O’na sadece sizin takvanız ulaşır. Sizi hidayete erdirdiğinden dolayı Allah’ı büyük tanıyasınız diye O, bu hayvanları böylece sizin istifadenize verdi. (Ey Muhammed) Güzel davrananları müjdele!(Hac 37)”

Bayramı tatil olarak değil bayram gibi yaşamalıyız. Müslümanlar olarak yarın sabah erken kalkmamız, imkânlarımız nispetinde almışsak kurbanımızı çevremizde bulunan fakir ve muhtaç kimselere öncelikle ulaştırmak onlarla bayramlaşıp kestiğimiz kurban etinden de onlara verip onların gönüllerini hoş etmek zorundayız. Kurban bir paylaşımdır yoksa fakirlerin salt et ihtiyaçlarını gidermek, kesilen etleri onların kapılarına götürüp teslim edip dönmekten ibaret değildir.

Kurban kesen her birey kurbanıyla birlikte muhtaçların gönüllerini alıp onların varsa başka ihtiyaçları onları gidermek, onlarla bayramlaşmalıdır.

Şu gerçek de bilinmeli ki, insanların ihtiyaçları için yeryüzünde yüz binlerce hayvan kesiliyor. Fakat bunlardan yalnız durumları yeterli olanlar yararlanıyor. Bu kimi yerlerde ise daha fazla savurganlıklarla eğlencelerde, balolarda kırlarda keyif çatan aç insanların varlıklarından habersiz, onları hatırlamak bile istemeyenlerce israf edilmektedir.

Bütün bunlara kimsenin bir şey dediği yoktur. Kurban Bayramında ise, Allah rızası için birçok hayvan kesiliyor. Bunların etlerinden ve derilerinden çok fakir kimseler de yararlanıyor. İktisadî olan mesele, dinî ve ahlakî bir mahiyet kazanıyor. Şahıs menfaati yerine toplumun menfaati bulunmuş oluyor.

Bunun için kurban kesilmesi, İslam’a ait insanî ve sosyal büyük bir fedakârlık demektir. Kurban kesilmekle, kesilen hayvanların sayısı çok artmış olmaz; çünkü kurban kesilen günlerde kasapların kestiği hayvan sayısı azalır ve böylece o günlerde aynı miktar hayvan kesilmiş olur. Kendi zevkleri için her gün binlerce hayvanın kesilmesini çok görmeyenlerin, senede bir defa Allah rızası için bir miktar hayvanın muhtaçlar yararına olarak Kurban adı altında kesilmesini çok görmeleri, doğrusu büyük bir düşüncesizliktir, büyük bir gaflettir.

Sonra hayvanı kesen Müslüman şunun bilincindedir kesmiş olduğu etlerin ne kanı nede etleri Allah’a ulaşmaz. Allah’a ulaşacak olan kişinin takvasıdır. Müslüman sırf hayvanlara eziyet edilsin, sırf desinler ve görsünler için et kesmez, kurban kesecek durumda olanlar zaten sürekli et ihtiyaçlarını karşılayabilenlerdir.

Öte yandan binlerce aileler vardır ki, et ihtiyacını karşılayamamaktadır önemli olan onlara yardımcı olmaktır. Yoksa kurban adı altında hayvanı kesip daha sonra o kurban etini kimseyle paylaşmayıp onun üzerinden toplum içerisinde prim alıp arkadan da o etle vur patlasın, çal oynasın sofraları kurarak sarf etmekle kurban ibadeti yerine getirilmiş olmaz.

Kimi yerlerde ise bırakın et yemeyi karınlarını doyuramayanların varlığı ve bütün bunların birer utanç abidesi olarak yaşamakta oldukları gerçeğidir.

Bu sıralarda vahşi ABD ve yandaşlarının yerle bir ettikleri Afganistan, Irak, Somali, Suriye ve daha birçok özellikle ülkemizin geri kalmış yörelerinde yaşanmakta olan trajedilerin varlıkları da bilinen bir gerçektir.

Dolayısıyla, İslam’ın emri olan kurban ve benzeri ibadetler öncelikle mali ibadetler daha da önem kazanmaktadır. Yapılacak olan tüm yardımlar fakirlerin muhtaçların sevgisini kazandıracaktır. Onlar kendilerinin yalnız olmadıklarını anlayacaklardır bu nedenle kurban ibadeti çok büyük bir yardımlaşma ve paylaşım ibadetidir.

Nasihatlerin musibetlerden evla olması dileğiyle


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa