Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
Liselerin haftalık ders çizelgeleri değişti
15 Haziran 2017
Liselerin haftalık ders çizelgeleri değişti

MEB liselerin haftalık ders çizelgesini değiştirdi. Yeni çizelgede felsefe dersleri 2 saatten 4’e, beden eğitimi ile müzik 1 saatten 2’ye seçmeli olarak verilen din kültürü de ihtiyaç durumunda 1 saatten 2’ye çıkarıldı. İlk kez müfredatta ‘bilgisayar bilimi’ dersi yer aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Anadolu lisesi, hazırlık sınıfı bulunan Anadolu lisesi, fen lisesi, sosyal bilimler lisesi ve güzel sanatlar lisesi ile spor liselerinin haftalık ders çizelgeleriyle seçmeli derslerinde değişiklik yaptı. Çizelge, Talim ve Terbiye Kurulunun ilgili kararları doğrultusunda, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında 9. sınıflardan başlamak ve kademeli olarak uygulanmak üzere kabul edilerek, Tebliğler Dergisinde yayımlandı. Buna göre, uygulamadaki haftalık ders çizelgesinde 9. ve 10. sınıflarda ortak dersler arasında yer alan tarih dersi, 11. sınıflara da 2 saat olarak ortak dersler arasına ilave edildi. 11. sınıfın ortak dersleri arasında yer alan T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük dersinin 12. sınıfta okutulması kararı alındı.

Öğrencilerin düşünme becerilerini geliştirmek açısından çizelgede sadece 11. sınıf ortak dersleri arasında yer alan felsefe dersi, 10. sınıfın ders programına ilave edildi. Böylece liselerde okutulan felsefe dersi 4 saate çıkarıldı. Büyüme çağındaki öğrencilerin psikomotor gelişimlerini sağlıklı bir şekilde tamamlamalarını sağlamak amacıyla beden eğitimi ve spor dersini 9. 10. 11. ve 12. sınıflarda bir ders saatinden, 2 ders saatine çıkarıldı. Ayrıca, öğrencilerin içsel potansiyellerinin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla müzik ve görsel sanatlar dersleri de 9. 10. 11. ve 12. sınıflarda bir ders saatinden, 2 ders saatine çıkarıldı. Din kültürü ve ahlak bilgisi, konu alanının ihtiyacı dikkate alınarak, 9. 10. 11. ve 12. sınıflarda bir ders saatinden 2’şer ders saatine çıkarıldı.      

Sağlık ve trafik kültürünün hayat becerisi olarak bütünsel bir bakış açısıyla ele alınmasını sağlamak amacıyla trafik ve ilk yardım dersi ile sağlık bilgisi dersi birleştirilerek, ‘sağlık bilgisi ve trafik kültürü’ ismiyle 9. sınıflarda bir ders saati olarak okutulacak.

‘MATEMATİK TARİHİ VE UYGULAMALARI’ SEÇMELİ DERS

9. 10. 11. ve 12. sınıflarda 3’er saat okutulan biyoloji dersi, ortak dersler 9. ve 10. sınıflarda ikişer, seçmeli derslerde 11. ve 12. sınıflarda 4’er ders saati olarak yeniden düzenlendi.  Bilgi ve iletişim araçlarının etkin kullanımını sağlamak amacıyla fen ve sosyal bilimler ile hazırlık sınıfı bulunan Anadolu liselerinin haftalık ders çizelgelerine ortak ders olarak ‘bilgisayar bilimi’ dersi yeni ders olarak ilave edildi. Öğrencilerin bilime olan ilgilerini geliştirmek için fen liseleri, Anadolu liseleri ve hazırlık sınıfı bulunan liselerde ‘matematik tarihi ve uygulamaları’ ile ‘fen bilimleri tarihi ve uygulamaları’ seçmeli dersler arasına eklendi.

karar.com


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa