Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
Nice’deki kutlamalara kamyonlu saldırı: 80 ölü
15 Temmuz 2016
Nice’deki kutlamalara kamyonlu saldırı: 80 ölü

Fransa’nın Nice kentinde bir kamyon şoförünün Fransız Devrimi kutlamalarının yapıldığı sırada kamyonu kalabalığın üzerine sürmesi sonucu 80 kişi hayatını kaybederken 100’den fazla kişi de yaralandı. Saldırının ardından Fransa’daki OHAL, 3 ay daha uzatıldı.

Fransa’nın güneyindeki Nice’de, kent merkezinde bir kamyon, 14 Temmuz Ulusal Gün kutlaması yapan kalabalığın içine daldı. Fransız medyası, saldırıda en az 80 kişinin öldüğünü, 100 kişinin de yaralandığını duyurdu. Saldırıyı düzenleyen kişinin polis tarafından etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Kalabalığa ateş aç
Nice Valiliği, kamyonun içindekilerin kalabalığın üzerine ateş açtığını bildirdi. Nice kentinin merkezine kamyonla giren saldırganın, 2 kilometre boyunca vatandaşları ezdiği bildirildi.

Tunus kökenli, 31 yaşında
Nice’deki saldırıda kullanılan kamyonu kalabalığın içine süren ve çıkan çatışma sonucu etkisiz hale getirilen saldırganın Tunus kökenli olduğu iddia edildi. Söz konusu iddiaya göre 31 yaşındaki saldırgan Nice’de yaşıyordu.

Polis tarafından etkisiz hale getirilen teröristin kullandığı kamyonda önemli miktarda bomba, mühimmat ve silah ele geçirildi. Terör saldırısının ardından İçişleri Bakanlığında kriz merkezi kuruldu. Bu arada, İçişleri Bakanı Bernard Cazeneve, saldırı haberinin ardından Nice kentine gitti.

‘Dışarı çıkmayın’
Nice Belediye Başkanı ise halka dışarı çıkmamaları yönünde çağrı yaptı.

Fransa’da OHAL 3 ay uzatıldı
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Nice’deki saldırının ardından ülkedeki olağanüstü hal durumunun üç ay daha uzatılacağını açıkladı. Hollande ayrıca sınırda ek tedbirler alınacağına işaret etti.

kaynak: yenişafak


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa