Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
Oyununuzu gördük ve meydan okuyoruz
13 Ağustos 2018
Oyununuzu gördük ve meydan okuyoruz

15 Temmuz’da teslim alamadığı Türkiye’yi bu kez ekonomik darbeyle çökertmek isteyen ABD’ye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trabzon’dan rest çekti: “Buna ‘ekonomik savaş’ derler. Oyununuzu gördük, meydan okuyoruz. Teslim olmayacağız. Biz düşmanlıkların cevabını misliyle verecek kadar şedit bir milletiz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz’u başaramayınca dolar kuru üzerinden Türkiye’ye ekonomik savaş başlatan ABD’ye Trabzon’dan meydan okudu. AK Parti Dayanışma Meclisi’nde konuşan, ardından halka seslenen Erdoğan, başta Trump yönetimi olmak üzere Türkiye’ye saldıran bütün odaklara rest çekerek, “Oyununuzu gördük, meydan okuyoruz” dedi. İşte Erdoğan’ın tarihi konuşmalarından satır başları:

BUNUN ADI ‘EKONOMİK SAVAŞ’

“Milletimizin iradesini sandıktan yönlendiremeyenler her dönemde farklı araçlarla üzerimize geldiler. Provokasyonla, darbeyle yapamadıklarını şimdi parayla gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Buna açık ifadeyle ‘ekonomik savaş’ derler. Ülkemizde döviz kurunun 15 Temmuz öncesi bulunduğu 2,8 seviyesinden bugün 6 lirayı geçmesinin ne ekonomik ne de mantıklı bir izahı vardır. Türkiye 20 yıl önce Asya ülkelerinde yaşandığı gibi bir finans kriziyle mi karşı karşıya? Hayır. ABD ve İngiltere’de olduğu mortgage kriziyle mi karşı karşıya? Hayır. Yunanistan gibi iflas mı söz konusu? Ama buna rağmen kredi kuruluşları onu yine yükseltiyorlar. Dedim ya ekonomik savaş.”

  • Sakal daha gür çıkar
  • “Para dediğiniz bugün yoktur yarın bulursunuz. Yatırım dediğiniz iki gün gecikir, üçüncü gün daha güçlü gelir. Onlar şu anda bizim sakalımızı traş ediyorlar. Bilmiyorlar ki yarın çok daha gür çıkacak. Her yerde söyledim. Yasık altı dövizi olanlar, dolar, avro, altın… Olanlara söylüyorum. Lütfen bunları bankalarda TL’ye çevirsinler.”

HADİ ‘GÜLE GÜLE’

“Peki fırtınanın sebebi nedir? Ekonomik hiçbir sebebi yok. Bu işin bir adı var mıdır? Vardır, Türkiye’ye operasyon çekmektir. Trabzon’dan ilan ediyorum, oyununuzu gördük ve meydan okuyoruz. Şunu bilmelerini istiyoruz. Teslim olmayacağız, üretmeye devam edeceğiz. İstihdamımızı genişletmeye devam edeceğiz. Fabrikalarımızın çarklarını işletmeye devam edeceğiz. Siz dolarla üzerimize gelirseniz, biz de başka yollarla işlerimizi yürütmenin çarelerini arayacağız. 81 milyonluk bir ülkeyle stratejik ortaklığını terör örgütleriyle ortaklığına feda edenlere hadi güle güle deriz.”

BOYUN EĞMEYİZ

“Ya ben senin stratejik ortağınım. Afganistan’da beraberim, Somali’de beraber olduk. Böyle müşterek stratejik bir ortağına kalkıp da PYD YPG gibi terör örgütlerini sahiplenerek bir kenara nasıl koyarsın? Kalkıp terör örgütleriyle ilişkisi olan bir papaz için 81 milyonluk Türkiye’yi feda etmeye kalkıyorsun. Kusura bakma gereği neyse bir hukuk devleti olarak biz onu yaparız. Kalkıp da talimatla Türkiye’ye boyun eğdiremezsiniz. Türk milleti, kendisine tokat atana öteki yüzünü dönecek bir halk değildir. Biz, gördüğümüz dostluklar karşısında ne kadar kadirşinas isek, maruz kaldığımız düşmanlıkların cevabını misliyle verecek kadar da şedit bir milletiz.”

YENİ İTTİFAKLARA YÖNELİRİZ

“Türkiye’yi Edirne’den Kars’a dar bir coğrafyadan ibaret sananlar, yarın attıkları her adımda böyle olmadığını göreceklerdir. Bu millet ayaklarına yeniden prangalar vurulmasına, boynuna yeniden zincir takılmasına izin vermeyecektir. Özgürlüğün bedeli ancak can olabilir. Biz her şeyi hukuk içinde götürelim istedik. Ama gördük ki hukuk dilinden anlamıyorlar. Biz o dilleri de konuşmasını biliriz. Tüm dünyaya ticaret savaşı açan ve buna ülkemizi de dâhil edene cevabımızı yeni pazarlara, yeni ittifaklara yönelerek veririz. Hale bak, demir çelik de vergileri artırıyor. Biz Dünya Ticaret Örgütü’nün üyesiyiz. Böyle bir şey yok. Ben yaptım oldu mantığıyla böyle bir şey olamaz.”

Emperyalistlere boyun eğmeyiz!

“Meselenin döviz kuru olduğunu, yargılanan papaz olduğunu, demir ve alüminyum vergisi olduğunu sanacak kadar basit düşünenler varsa, bir an önce silkinip kendilerine gelsinler. Zaten burada Kılıçdaroğlu gibi düşünenler yok, biliyorum. Çünkü yerli ve milli düşünme mantığı ne yazık ki bu zatta yok. Ama sayın Akif bey olumlu yaklaşım ortaya koydu. Ama Genel Başkanı koyamadı, o ne yerlidir ne millidir. Sayın Bahçeli’ye teşekkür ediyorum, hem yerlidir hem millidir. Şehitlerimiz oldu 251. Gazilerimiz oldu 2193. Ama namusumuz bildiğimiz vatanımızı, bayrağımızı, içimizdeki alçakları, teröristleri maşa olarak kullanan emperyalistlere teslim etmedik. Aynı çevreler bununla kalmayıp güney sınırlarımız boyunca bir terör koridoru kurmaya kalktılar. Sınır ötesi operasyonlarla bu planı da bozduk. Her zamanki gibi yine bel altı işlere yöneldiler. Bizim siyasette de diplomaside de ekonomide de en büyük üzüntümüz karşımızda şöyle delikanlıca mücadele eden rakipler bulamamış olmamızdır. Bir kez daha sinsi bir oyunla karşı karşıyayız. Allah’ın izniyle bunun da üstesinden geleceğiz.”

Trabzon’a hızlı tren müjdesi

Trabzon’a hızlı tren müjdesi veren Erdoğan, şunları kaydetti: “Trabzon’a son 16 yılda 29 katrilyon TL’lik yatırım yaptık. Eğitimde 2778 dersliği kazandırdık 2. Devlet Üniversitesini faaliyetini geçiriyoruz. Yurt binalarını yaptık. Trabzon Arsin ve Beşikdüzü’nde 2800 kişilik yurtları faaliyete geçiriyoruz. 41 bin kapasiteli Akyazı Stadı’nı hizmete sunduk. Avni Aker ve Akçaabat Stadı’nın bulunduğu yeri Millet Bahçesi haline getiriyoruz. Projeler hazır. Adımları atacağız. Sağlık alanında 46 adet tesisi kazandırdık. 1200 yataklı şehir hastanesi için çalışmalarımız sürüyor. 73 kilometre yola 140 km daha ilave ettik. Karadeniz sahil yolunda 6 adet tünel açıp hizmete soktuk. Dağları delerek yola devam ediyoruz. Hedef Kanuni Bulvarı’nda tamamlanan kesimleri etap etap hizmete açmak. Projenin tamamını 2 yıla bitiriyoruz. Zigana tünelini ve bağlantı yollarını da tamamlayacağız. Etüt proje çalışmalarına başlayacağımız Erzincan-Trabzon hızlı tren hattını da tamamlayarak Trabzon’u hızlı tren ile buluşturacağız. Ayrıca, Uzungöl’ün durumu iyi değil. Burayı daha iyi hale getirmemiz lazım. Bu haliyle olmaz.”

Suriye’ye operasyon sinyali

“Terör örgütleriyle kesintisiz bir mücadele yürütüyor. Her hafta ortalama 50 teröristi etkisiz hale getiriyoruz. Suriye’de yakında yeni yerleri de özgürleştirmiş olacağız. Münbiç’i bölgenin asli halkıyla birlikte yeniden yapılandırmaya dönük çalışmalarımız devam ediyor. İdlib’de felaketin yaşanmaması için diplomatik ve askeri çalışmalarımıza hız verdik.

  • Sanayicileri uyardı: B ve C planları devreye girer
  • Trabzon’da STK temsilciledi ile bir araya gelen Başkan Erdoğan burada yaptığı konuşmada da ABD ile yaşanan gerilime değindi. “Türkiye’yi ve Türk milletini tehdit etmek hiç kimsenin hiçbir devletin ve hiçbir kredi derecelendirme kuruluşunun haddi değildir” diyen Erdoğan sanayicileri uyardı. Erdoğan şunları kaydetti: “Sanayicilerimize sesleniyorum; Bankalara saldırarak oralardan döviz alma yoluna gitmeyin. ‘Battık, bittik işi sağlama alalım’ gibi yollara lütfen tenezzül etmeyin. Böyle bir yola tenezzül ederseniz, yanlış yaparsınız, biz de B ve C planını uygulamak zorunda kalırım; Bunu da böyle bilin. Bilesiniz ki bu milleti diri tutmak, ayakta tutmak sadece bizim görevimiz değildir. Sanayicinin de görevidir, tüccarın da görevidir.”
  • “Bazı haberler alıyorum. Mallarını satmıyorlar, ne demek. Ne demek mallarını satmıyorsun. Satacaksın arkadaş. Depolarda istiflemek ne demek o, satacaksın. Satmadın onun da bedelini ödemek durumunda kalırsın. Çünkü ben bunu ‘İhanet-i Vataniye’ olarak görüyorum. Eğer milli değilsen yerli değilsen bunun bedelini ödersin.”


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa