Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
“Pembe Otobüs” üzerine bir kaç kelam

Son birkaç gündür Van da başlatılan “Bayanlara Pembe Otobüs İstiyoruz” kampanyası bazı kesimleri çok rahatsız etmiş görünüyor. Bu da başlatılan işin ne kadar yerinde ve doğru bir eylem olduğunu gösteriyor. Onları rahatsız eden durum ise kendilerince “kadın -erkek ayrımı yapıp toplumu kutuplaştırmak” mış . Aksine istenilen talep kutuplaştırmaktan öte toplu taşıma araçlarında psikolojik bir baskı altında tutulan kadınlar için başlatılan bir harekettir. Bu kesimin rahatsız olduğu bir durum daha varmış, o da stant kuran erkekler, imza toplayan erkekler, imza atan da erkeklermiş. Biz pembe otobüs talebinde bulunurken feminist bir bakış ve talep ile yola çıkmadık ki erkeklerin desteğinden rahatsız olalım. Aksine biz bu haklı talebimizi erkeklerle beraber dillendirdik. Şimdi hem kadın- erkek eşitliğinden söz edeceksiniz hem de bizim bu haklı talebimizde bize destek çıkan erkekleri aşağılamak adına iğrenç bir karalama kampanyası başlatacaksınız bu ne yaman çelişki. Asıl toplumu kutuplaştırmak, zıtlaştırmak bu nefret dilini kullanan ve toplum mühendisliğine soyunan sizlerin işidir. Sizin kullandığınız nefret dili asıl kutuplaştırmanın ne olduğunu çok iyi ifade ediyor.

Stantlar kurulmadan önce VAN SDİ ( Van Sivil Dayanışma İnsiyatifi) kadın- erkek arasında bir nöbet değişimi şeklinde stantlarda durma kararı aldı. Biz böyle bir nöbet değişikliğini büyük bir memnuniyetle karşıladık. Bizim bu talebimizde bizi yalnız bırakmayan beylere karşı sosyal medya üzerinde yapılan saldırıları şiddetli kınıyoruz. Van Sivil Dayanışma İnsiyatifi inanç hassasiyeti olan ve değerlerine sahip çıkan derneklerden meydana gelen bir topluluktur. O stantlarda duran beyler annelerine, eşlerine ve kardeşlerine sahip çıkmak adına oradalar.

Ben bir kadın olarak bu talebimizden dolayı desteklerini bizden esirgemeyen ve o stantlarda imza toplayan, imza atan bütün beylere canı gönülden müteşekkirim. Biz bu talebimizden vazgeçmeyeceğiz ( inşaallah). Toplumun ayrışmasından sözüm ona rahatsız olup topluma sahip çıkan sizler ( ancak kendiniz gibileri bu ahmakça yalana inandırabilirsiniz) bilin ki bu durumu kendinizce basite indirgemeye çalışmanız bizi daha çok mücadeleye etmeye teşvik ediyor. Dünya var olduğu günden beri sizler ve sizden öncekiler bu şekilde davrandınız. Sonuç ne hep hüsran. Size vereceğimiz cevap bizden önceki haleflerimizin tavrından farklı olmayacak. “Sizin ameliniz size bizim amelimiz bize” olacaktır.


Yoruma Kapalıdır..

Yukarı Geri Ana Sayfa