Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
Pentagon: Türkiye’nin Aradığı Üst Düzey El Kaide Yetkilisi, Öldürüldü
3 Kasım 2016
Pentagon: Türkiye’nin Aradığı Üst Düzey El Kaide Yetkilisi, Öldürüldü

ABD, Suriye’nin İdlib kentinde İHA ile düzenlenen saldırıda El Kaide’nin üst düzey isimlerinden Haydar Kırkan’ın öldürüldüğünü açıkladı. Kırkan, Türkiye’de arananlar listesindeydi.

Pentagon: Türkiye'nin Aradığı Üst Düzey El Kaide Yetkilisi, Öldürüldü

ABD Savunma Bakanlığı, Suriye‘nin İdlibkentinde 17 Ekim’de insansız hava aracı (İHA) ile düzenlenen saldırıda El Kaide’nin üst düzeyisimlerinden olduğu iddia edilen Haydar Kırkan’ın öldürüldüğünü açıkladı.

USAME BİN LADİN İLE DOĞRUDAN BAĞLANTILIYDI

AP’nin haberine göre, Pentagon Sözcüsü Albay Jeff Davis günlük basın toplantısında, Kırkan’ın uzun bir süre El Kaide adına kuryelik yaptığını ve bir dönem Usame bin Ladin ile doğrudan bağlantıda olduğunu ifade etti.

SURİYE, TÜRKİYE VE AVRUPA‘DAN SORUMLU ÜST DÜZEY SALDIRI PLANLAYICISI

ABD‘li sözcü, Kırkan’ın, El Kaide’nin Suriye, Türkiye ve Avrupa‘dan sorumlu üst düzeysaldırı planlayıcısı olduğunu da sözlerine ekledi.

TÜRKİYE’DE ‘ARANANLAR LİSTESİ’NDE ADI VARDI

Haydar Kırkan Türkiye‘de arananlar listesinde Kırkan’ın adı, 2007 yılında Türkiye‘de El Kaide üyesi olduğu iddia edilen bir gruba yönelik soruşturmada gündeme gelmişti.

Söz konusu soruşturma, Kasım 2003’te İstanbul‘da iki sinagog ve beş gün sonra da Levent’teki HSBC Bank Genel Müdürlük binası ile Beyoğlu‘ndaki İngiltereBaşkonsolosluğu’na düzenlenen intihar saldırılarının ardından başlatılmıştı.

Emniyet yetkilileri, o dönem El Kaide’nin Türkiye yapılanmasının çökertildiğini açıklamış ancak Kırkan yakalanamamıştı.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Haziran 2016’da güncellediği arananlar listesinde de Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) üyesi olduğu iddia edilen 1980 Konya doğumlu Haydar Kırkan adı da yer alıyor.

haberler


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa