Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
PKK’lı diye dövülen köylüler: ‘KÖTÜ MUAMELEYE MARUZ KALDIK’
21 Haziran 2017
PKK’lı diye dövülen köylüler: ‘KÖTÜ MUAMELEYE MARUZ KALDIK’

Mantar Toplayan Köylülerin PKK’lı Teröristler Tarafından Arabaları Alıkonularak Terör Eylemine Karıştırıldı

Van’da mantar toplamak amacıyla Artos dağına çıkan üç akraba teröristler tarafından alıkonularak arabaları ile Van Gevaş İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne roketatarlı saldırı gerçekleştirildi. Daha sonra teröristler tarafından serbest bırakılan üç kişi yolda emniyet güçleri tarafından durduruldu. Durdurulan üç kişi emniyet güçleri tarafından gözaltına alındı. Yolda ve Emniyet Müdürlüğü’nde dövülen üç köylünün darp edilmiş fotoğrafları da sosyal medyaya atıldı. Beş gün sonra çıktıkları mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Van’da esnaf olan 32 yaşındaki Abdulselam Arslan 9 Haziran’da Gevaş’ın Artos dağında mantar toplamak için arkadaşından arabasını aldı. Mantar toplamak için çıkacakları dağa 53 yaşındaki dayısı Cemaş Arslan, 48 yaşındaki akrabası Halil Arslan ile 29 yaşındaki kayınbiraderi Nejdet Beysüm’ü çağırdı. 4 vatandaş, Artos dağının arkasında bulunan yaylada bir süre mantar toplayıp sonra geri döndü. Dere boyu araba ile ilerledikleri süre elleri silahlı iki PKK’lı terörist tarafından önleri kesildi. Arabadan inmeleri söylenen 4 kişi dere boyunca yaklaşık 500 metre kadar yürütüldükten sonra kimlikleri ve telefonları alındı. Sonrasında bir mağarada başlarına bir silahlı terörist koyularak 9 saat boyunca alıkonuldu.

‘KÖTÜ MUAMELEYE MARUZ KALDIK’
Akşam saatlerinde mağaradan gönderilen 4 kişiye “Bu yolu takip edin, yolda arabanızı bulursunuz” diye söylenildi.  Arabaları ile saldırı yapıldığından haberi olmayan dört kişi, arabalarına binerek Gevaş’a doğru ilerledi. Beysüm’ün evi ilçede olduğu için onu bırakan diğer 3 kişi yaşadıkları talihsiz olayı ihbar etmek amacıyla Emniyet’e 800 metre kala gözaltına alındı. Abdulselam Arslan, verdiği ifadede “Esnaf olduğumuzu ve karakola müracaata geldiğimizi beyan etmemize rağmen bizleri yere yatırıp yarım saat kadar darp ve hakaret ettiler. Daha sonra Gevaş Emniyet Amirliği’nde de kötü muameleye maruz kaldık” diye belirtti. Halil Arslan, “Kesinlikle Gevaş Emniyet Müdürlüğü’ne örgüt mensuplarının bizim bindiğimiz araçla eylem yaptıklarını bilmiyorduk. Haberimiz olmadı. Yaşadığımız süreci anlatmak için Emniyet’e gittik” ifadelerini kullandı.aDört köylü, 14 Haziran’da “silahlı örgüt üyeliği” suçundan adli kontrolle serbest bırakılmaları kaydıyla Van 2. Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi.

kaynak:

Mantar Toplayan Köylülerin PKK’lı Teröristler Tarafından Arabaları Alıkonularak Terör Eylemine Karıştırıldı

 


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa