Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
RAB MÜFREDATLI EĞİTİM
14 Kasım 2016
RAB MÜFREDATLI EĞİTİM

İnsan dünyaya dua ve ilim vasıtasıyla tekemmül etmek, kâmil insan olmak için gönderilmiş. İnsanı insan eden, terbiye edip kemâle erdiren ‘söz’dür. Eğer ‘söz’den daha değerli bir şey olsaydı “Kutsal Sözler” kitabı Kur’ân yerine o gönderilirdi.

Kur’ân’ın ilk emri ‘oku’.  Bu sözün ilk muhatabı tam ümmî (okuması, yazması olmayan) Hz. Mustafa (asm). O (asm) Kur’ân ile ilmin, eğitimin kıymetini idrak etmiş, Kur’ân’ın öğrencisi, hepimizin öğretmeni olmuştur. Yarı ümmî Bediüzzaman, Kur’ân ve Hz. Mustafa’nın (asm) öğrencisi olmuş, bir adı da SÖZLER olan Risale-i Nur ile asrın eğitmeni olmuştur. Kur’ân’ın talimiyle, Hz. Mustafa’nın (asm) terbiyesiyle ilmin, imanın ve insanlığın arşına yükselmiş; ilim, kültür ve ibadet külliyatı Risale ile tecrübelerini ortaya koymuştur.  Medreset’üz-Zehra adını verdiği eğitim sistemini Barla’da güncellemiş, dünyanın dört bir tarafında nur dershanesi ismiyle mikro/butik okulların açılmasına vesile olmuştur.

Eğitim eğmiyor

Kur’ân bizi ilim öğrenmeye ve öğretmeye çağırıyor. Kur’ân’ın ve başmuallim Hz. Mustafa’nın (asm) “Beşikten mezara kadar ilim tahsil edin” tavsiyesini takmayan seküler eğitim, beşiktekini ölmeden mezara koyuyor. Eğitim seviyesi yükselmesine rağmen şiddet, terör, rüşvet, yolsuzluk, hırsızlık v.b. suçlar artıyor. Eğitim eğmiyor, suça eğilimi arttırıyor.

Bir hakikati bütün boyutlarıyla idrak etmek, ancak kolektif bir yaşama ile mümkün. Risaleleri anlayarak ve kabul ederek bir yıl okuyan kişi zamanın hakikatli bir âlimi oluyor. Kastamonu talebelerinden Mehmet Feyzi, Risaleyi iyi biliyordu, ama Isparta Kahramanları’nın şahsında Risalenin şahs-ı manevisi ile tanıştı. Kendine uzak gördüğü bir hayatın yaşanabileceğini gördü. Demek tecrübe edilmeyen ilim ilim değildi.

Âlim-i mürşid koyun olmalı, kuş olmamalı; zira koyun kuzusuna süt, kuş yavrusuna kay verir. Hazmedilmeyen ilim verilmemeli. Günümüzde kuş ve kış eğitimi veriliyor. Yaşanmışlıktan uzak. Hayatta karşılığı yok. Öğrenciler kuş eğitiminde kış uykusuna yatırılıyor. Kar-kış bahane edilerek yerli yersiz okullar tatil ediliyor. Eğitim hep tatilde. Tadile ve tamire ihtiyaç var.

Eğitimin amacı insanlığa faydalı olma, sosyalleşme, yardımlaşma, paylaşma, başka düşünce ve davranışlara saygı, adalet, helâlinden kazanma, yaşama için gerekli fizikî ve ruhî becerilere sahip olma, dünyaya ve kâinata uyum sağlama gibi güzel davranışlar edinme, kısaca insan olma ve insan kalma kültürünü benimsetmektir. Nur dershaneleri bu anlamda en büyük ve yaygın eğitim kurumlarıdır.

kaynak:http://www.gencyorum.com.tr/rab-mufredatli-egitim/

Yazının devamını gençyorum Kasım sayısından ulaşabilirsiniz…


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa