Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
Rusya “8 saat” insan olacak
19 Ekim 2016
Rusya “8 saat” insan olacak

Rusya “8 saat” insan olacak

Suriye’ye müdahale ettiği günden beri binlerce sivili katleden Rusya, 20 Ekim’de yarın 08.00-16.00 arasında “insani mola” verecek.

Rusya Savunma Bakanlığı 20 Ekim tarihinde Halep’te “insani mola” vereceğini açıkladı. Moskova’da, bugün 17 Ekim’de gazetecilere açıklama yapan Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Operasyon Dairesi Başkanı Sergey Rudskoy, “20 Ekim’de Halep bölgesinde 08.00-16.00 arasında “insani mola” verilecek. Bu saatler arasında Rusya Hava Kuvvetleri ve Suriye hükümet birlikleri hava saldırılarını ve diğer silahlardan ateş açılmasını durduracaktır” diye kaydetti. Rudskoy, sivillerin tahliyesi için altı, silahlı grupların şehirden ayrılması için ise iki koridorun oluşturulacağını bildirdi.

Operasyonları durdurdu

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye’de rejim ve Rus hava güçlerinin Halep’teki operasyonlarını dün TSİ 10.00’dan itibaren durdurduğunu açıkladı. Şoygu açıklamasında, TSİ 10.00 itibariyle operasyonların durdurulması kararının 20 Ekim’de uygulanacak “insani mola” için gerekli olduğunu belirterek, “Bugün Rusya Hava Kuvvetleri ve Suriye Hava Kuvvetleri Halep’teki hava operasyonlarını durduruyor” ifadesini kullandı.

BM: Olumlu ama yetmez

Rusya’nın 8 saatlik ateşkes açıklamasının ardından açıklama yapan Birleşmiş Milletler Sözcüsü Stephane Dujarric, “Çatışmalara verilen herhangi bir arayı olumlu karşılarız, ancak yardım ulaştırmak için daha uzun bir araya ihtiyaç var” dedi. Halep’e yardımların ulaştırılabilmesi için haftada 48 saat boyunca çatışmalara ara verilmesi gerektiğini belirten Birleşmiş Milletler, daha önce defalarca bu yönde çağrıda bulunmuştu.

Sadece Pazar günü 51 sivil katledildi

Suriye’nin Halep kentine yönelik Rusya ve rejimin hava saldırıları devam ediyor. Sadece 16 Ekim Pazar günü kentteki yerleşim yerlerine 40’tan fazla hava saldırısı düzenlendi. Saldırılarda 51 sivil öldü, 70’ten fazla da yaralı var. ABD ve Rusya uzun bir müzakere sürecinden sonra 9 Eylül’de Suriye’de ateşkes uygulanması konusunda anlaşmıştı. 12 Eylül’de yürürlüğe giren ateşkes ABD’nin Suriye’de Esed rejimine ait güçleri bombalaması ve Rusya ile rejimin Halep’te insani yardım konvoyunu hedef almasından sonra çökmüştü. 19 Eylül’den bu yana Halep yoğun bombardıman altında. 500’e yakın sivil öldü, yüzlerce kişi yaralandı.

diriliş postası


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa