Van Analiz Haber
En Çok İzlenen Videolar
Van Analiz Haber
Suriye sınırında ‘Rus uçağı düşürüldü’

Pilotlara ne oldu?

Associated Press (AP) haber ajansı, düşen uçaktan atlayan iki pilota bölgedeki muhalif güçler tarafından ateş açıldığını aktardı.

AP’ye konuşan muhalif grup sözcüsü Cahid Ahmed, iki Rus pilota paraşütlerle inerken ateş açtıklarını belirtti ve bir pilotun öldürüldüğünü söyledi.

İkinci pilotun akibeti konusunda ise bilgi verilmedi.

Al Jazeera Arapça servisi de Lazkiye civarındaki muhalif gruplara dayandırdığı haberinde bir pilotun öldürüldüğünü aktardı.

Ancak sosyal medyada olayla ilgili başka iddialar da var. Bunlardan biri, pilotlardan birinin canlı olarak Nusra Cephesi’nin elinde bulunduğu. Bu haberlerin hiçbirini doğrulatmak şu anda mümkün olmuyor.

14:20

İngiltere: Bu çok ciddi olayla ilgili yanıtlar arıyoruz

İngiltere’den gelen ilk tepkide Dışişleri Bakanlığı’nın bir sözcüsü, Rus uçağının düşürülmesini “çok ciddi bir olay” diye değerlendirdi.

Sözcü “Olayla ilgili acilen bilgi almaya çalışıyoruz. Çok ciddi bir olay olduğu açık ancak olaylar hakkında daha kesin bilgi sahibi olana dek yorumda bulunmak yanlış olur.” dedi.

13:58NATO ACİL TOPLANIYOR

Suriye sınırında düşürülen uçakla ilgili NATO bugün Brüksel’de acil toplantı düzenleyecek.

Bir NATO sözcüsü ajanslara yaptığı açıklamada Türkiye’nin isteğiyle toplanıldığını belirterek “Kuzey Atlantik Konseyi’nin bu olağanüstü toplantısının amacı, Türkiye’nin bir Rus uçağının düşürülmesi hakkında müttefiklerini bilgilendirmesidir.” dedi.

Toplantının saatini TSİ 1800’de başlaması planlanıyor.

13:32

Pilotların akıbeti ne oldu?

Müdahale sırasında uçakta bulunan iki Rus pilotun paraşütle atlamayı başardığı biliniyor. Rus helikopterleri, pilotları bulmak için hemen Suriyeli Türkmenlerin yoğun olduğu Bayırbucak bölgesinde operasyon başlattı.

DHA’nın haberine göre iki Rus helikopter, Bayırbucak bölgesi Ağcabayır köyü kırsalında köylüler tarafından görüntülendi.

Sosyal medyada Rus pilotlardan birine ait olduğu öne sürülen yarı yanmış bir cesedin fotoğrafları dolaşıyor. Bir Türkmen grup da bir pilotun ellerinde olduğunu öne sürdü. Ancak henüz bunları bağımsız kaynaklara doğrulatmak mümkün olmadı.

TWEET13:29

Serdar Kılıç, TC Washington Büyükelçisi

TWEET13:00

BBC’nin Moskova muhabirlerinden Steve Rosenberg, Rus televizyonlarının konuyla ilgili yayınlarında Sovyetler Birliği dönemindeki Afganistan Savaşı’nın ve o dönemde düşen Rus uçakların pilotlarını kurtarma girişimlerinin anıldığını söylüyor.

12:48

Habertürk televizyonu muhabirinin çektiği bu görüntülerde uçağın vurulduktan sonra alevler içinde düşüşü görülülüyor.

12:42

Rus medyasındaki tartışma: Nasıl düştü?

BBC İzleme Servisi’nin Rus medyasından derlediği bilgilere göre şu anda medyada uçağın nasıl düşürüldüğü tartışılıyor.

Amatör Havacılar Derneği Başkanı Viktor Zabolotskiy, resmi haber kanalı Rossiya 24’e uçağın büyük olasılıkla taşınabilir ya da omuzdan ateşlenen bir füze ile vurulduğunu söyledi.

Kremlin yanlısı Komsomolskaya Pravda’nın savunma muhabiri Viktor Baranets de aynı görüşte.

Ancak bir diğer Kremlin yanlısı askeri uzman, Igor Koroçenko ise Rossiya 24 kanalına uçağın 6 bin metre yükseklikte uçtuğunu ve karadan havaya ateşlenen füzelerle ulaşılmasının mümkün olmadığını söyledi.

Türkiye, uçağa iki F-16 jetinin müdahale ettiğini söylüyor, Rusya Savunma Bakanlığı ise ilk açıklamasında ateşin karadan açıldığını bildirmişti.

 

12:42

NATO: Türk yetkililerle temas halindeyiz

Bir NATO sözcüsü, “Türk yetkililerle temas halinde olduklarını” söyledi, ancak şu anda konuyla ilgili daha fazla bilgi veremeyeceğini de sözlerine ekledi.

Dışişleri Bakanlığı, uçağın düşürülmesi ardından BM ve NATO başta olmak üzere, uluslararası kuruluşları bilgilendirmeye başlamıştı.

12:42

Genelkurmay’dan ilk açıklama

Genelkurmay Başkanlığı, Suriye sınırında düşürülen savaş uçağı hakkındaki ilk açıklamasında şunları söyledi:

“24 Kasım 2015 tarihinde saat 09.20 civarında Hatay Yayladağı bölgesinde Türk Hava Sahasını ihlal eden milliyeti bilinmeyen bir uçak defalarca (beş dakika içerisinde 10 kez) ikaz edilmesine rağmen Türk Hava Sahasını ihlal etmiştir.

“Söz konusu uçağa angajman kuralları çerçevesinde 24 Kasım 2015 saat 09.24’te bölgede hava devriye görevinde bulunan iki adet F-16 uçağımız tarafından müdahalede bulunulmuştur.”

12:41

Uçak nasıl vuruldu?

Rus ve Türk makamları arasındaki bir başka çelişki ise uçağın nasıl vurulduğu. Türkiye uçağın F-16’lar tarafından vurulduğunu söylerken, Rus Savunma Bakanlığı’nın ilk açıklamasında uçaklarına karadan ateş açıldığı bildirildi.

12:41

Türkiye – Suriye sınırında bir savaş uçağı, Türkiye tarafından düşürüldü. Türkiye uçağıun sınır ihlali yaptığını F-16’lar tarafından düşürüldüğünü söylüyor.

Rusya ise uçağın kendilerine ait olduğunu ve sınır ihlali olmadığını belirtiyor. Rusya, Su-24 tipi uçağın karadan açılan ateşle düşürüldüğünü de iddia ediyor.

Gelişmeleri canlı anlatım sayfamızda aktaracağız.

kaynak: bbctürkçe, timetürkBenzer Videolar

Yukarı Geri Ana Sayfa