Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
TARİHTE BUGÜN: Ömer Muhtar idam edildi
15 Eylül 2017
TARİHTE BUGÜN: Ömer Muhtar idam edildi

Tarihte bugün yaşanan olaylar arasında; Afrikalı büyük Mücahit lider Ömer Muhtar’ın idamı, Köprülü Mehmet Paşa ile Köprülüler döneminin başlaması, Kafkas İslam Ordusunun Bakü’ye girmesi, Manisa Etnografya Müzesi’nde soygun olayları yer alıyor…

 

Afrikalı büyük Mücahid Ömer Muhtar 15 Eylil 1931’de İtalyanlar tarafından idam edilerek şehit oldu 

Ömer Muhtar (1862-1931)

Libya’nın İtalyanlara karşı bağımsızlık savaşının en önemli lideri Ömer Muhtar İslami İlimler Akademisinde iyi bir eğitim almıştı. Önce Senusi tarikatı şeyhliğine yükseldi. Daha sonra 1920’li yıllarda bağımsızlık için Müslümanları örgütledi ve direnişin lideri oldu. İtalyanlara karşı uzun ve şiddetli bir mücadele başlattı. Yaklaşık 10 yıllık bir mücadele döneminin arkasından İtalyanlara esir düştü. İtalyanlar Kuzey Afrikalı mücahit lideri Ömer Muhtar’dan hayatı karşılığında bütün mücahitlerin teslim olmasını istediler. Bu istekleri reddedilince göstermelik mahkeme tarafından idama mahkum edildi. Mahkemenin hükmüne şu meşhur cevabı verdi: “Hüküm ve karar yalnız Allah’ındır. Sizin bu sahte ve uydurma hükmünüzün hiçbir geçerliliği yoktur. İnna lillah ve inna ileyhi raciun(Biz Allah’ın kullarıyız ve sonunda ona dönücüleriz)”. Aynı gün çarşı ortasında halkın gözleri önünde 15 Eylül 1931’de idam edildi.

GÜNÜN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLARI

 

Köprülü Mehmet Paşa İle Köprülüler Dönemi Başladı (1656)

 

Osmanlı Devletinin en sıkıntılı dönemlerinden birinde Köprülü Mehmet Paşa bir kurtarıcı olarak göreve çağrıldı. Şartları kabul edilen Köprülü Mehmet Paşa 15 Eylül 1656’da göreve başladı. Böylece 27 yıl süren Köprülüler dönemi başlamış oldu. Devlet bu dönemde tekrar eski güç ve kudretine kavuştu. Ancak Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın Viyana macerası güzel bir döneminde sonu oldu.

 

Edirne Antlaşması İmzalandı (1829)

Osmanlı Devleti’nin içinde bulunduğu durumu kaçırmak istemediler. Çünkü Osmanlı Devleti ordusunu kaldırmış (vaka-i hayriye), donanması yakılmış (Navarin baskını) bir durumda idi. Rusların karşısında fazla dayanamayan Osmanlı Devleti 15 Eylül 1829’da Edirne Antlaşmasını imzaladı. Bu antlaşma ile Yunanistan’a bağımsızlık verildi.

Mısır Ve Sudan’ı İngilizler İşgal Etti (1882)

1882 Yılında Mısır ve Sudan’da ayaklanmalar çıktı. Bölgedeki kargaşa ortamını bahane eden İngiltere Mısır ve Sudan’ı işgal etti. Bunun bir işgal olmadığını sadece bölgedeki güvenliği sağlama amaçlı geçici bir müdahale olduğunu ilan etti.Ancak bunun böyle olmadığını ilerleyen zaman gösterecek ve İngiltere bölgeden bir daha çıkmayacaktır.

Bakü Muharebesi (1918)

Enver Paşa’nın kardeşi Nuri Paşa’nın komutasındaki Kafkas İslam ordusu Azerbaycan’ın yardım isteği üzerine 15 Eylül 1915’de Bakü’ye girdi. Bu ordunu askerlerinin bir kısmı daha sonra 15.Kolordu komutanı Kazım Karabekir’in emrine girmiştir.

Folke Bernadotte’nin Filistin Raporu (1948)

BM temsilcisi Folke Bernadotte 15 Eylül 1948’de tarafları uzlaştırmaya yönelik hazırladığı planı BM’ye sundu. Raporda İsrail’in tanınmasından ve Kudüs’ün tarafsız kent haline getirilmesinden bahsediyordu. Tarafların kabul etmesi zor görünen bu rapordan iki gün sonra Folke Bernadotte Yahudi teröristler tarafından öldürüldü.

Limni Sorunu (1983)

Yunanistan Lozan Antlaşmasına aykırı bir şekilde Limni adasını askeri bir üs haline getirmeye çalışıyordu. Bu amacını gerçekleştirmek içinde dış destek bulmak için NATO’yu kullanmaya çalışıyordu.Bu amaçla 15 Eylül 1983’de Yunan hükümetinin ‘’Limni’nin yer almadığı hiçbir NATO tatbikatına katılmayacağız’’ açıklaması soruna yeni bir boyut kazandırdı.

Manisa Etnografya Müzesi’nde Soygun (2002)

15 Eylül 2002’de Manisa Etnografya Müzesi’nden değeri oldukça yüksek olan Eros ve Maryas heykelleri çalındı. Daha sonra soygunun müze çalışanlarından bazı kişilerinde içinde bulunduğu bir ekip tarafından gerçekleştirildiği ortaya çıkarıldı.

GÜNÜN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLARI

868-Tulunoğlu Ahmet vali vekili olarak atandığı Mısır’a geldi.

1910- Osmanlı Sosyalist Fırkası kuruldu.

1916- Savaşta ilk tank, İngiliz birlikleri tarafından, Birinci Dünya Savaşı sırasında, Fransa’nın Somme yöresinde kullanıldı.

1923- Lozan Antlaşması uyarınca Edirne’ye bağlı Karaağaç istasyonu Yunanlılar’dan teslim alındı.

1923- Türkiye’de ilk yüzme yarışı, Galatasaray Kulübü’nce İstanbul-Büyükada’da düzenlendi.

1928- İskoç bakteriyolojist Alexander Fleming, pek çok zararlı bakteriyi yok edebilen ‘’küf’’ü bularak, ‘’penicillium notatum’’ adını verdi.

1929- Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliği’nin ilk sergisi Ankara’da açıldı.

1949- Seçimleri kazanan Konrad Adenauer, Federal Almanya’nın ilk şansölyesi oldu.

1955- Türk Parasının Kıymetini Koruma hakkındaki kararname yürürlüğe girdi.

1961- Yassıada Mahkemesi, kapatılan DP’nin 15 üyesi hakkında ölüm, 32 üyesi hakkında müebbet hapis cezası verildiğini açıkladı.

1971- Greenpeace (Yeşilbarış) çevre örgütü kuruldu.

1972- Besteci Ulvi Cemal Erkin, 66 yaşında Ankara’da öldü.

1972- Şair, yazar Baki Süha Ediboğlu, 57 yaşında öldü.

1982- İsrail, Beyrut’u işgal etti.

kaynak: dünyabülteni

http://www.dunyabulteni.net/manset/226758/tarihte-bugun-omer-muhtar-idam-edildi


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa