Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
“Taşeron İşçilere Kadro Çalışmalarına Katkıya Hazırız”
25 Eylül 2017
“Taşeron İşçilere Kadro Çalışmalarına Katkıya Hazırız”

Hak-İş Konferasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, taşeron işçilere kadro çalışmalarına ilişkin, “Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının çok temkinli ve çok dikkatli ciddi bir çalışma yaptığını biliyorum. Bu çalışmalara biz de katkı vermeye her zaman hazırız.” dedi.

Hak-İş Konfederasyonuna bağlı Tüm Belediye ve Genel Hizmet İşçileri (Hi·zmet-İş) Sendikası “2. Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı” için Van’a gelen Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de taşeron örgütlenmesini ilk başlatan ve bu konuda önemli aşamaları geçen bir örgüt olduklarını anımsattı.

Özel sözleşmeli personel çözümünü asla kabul etmeyeceklerini daha önce belirttiklerini ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu döneminde açıklanan çözüme karşı çıktıklarını hatırlatan Arslan, söz konusu düzenlemenin Meclis’ten geçmemesi için mücadele ettiklerini ve bunu da başardıklarını söyledi.

Arslan, getirilecek yeni çözümün bütün taşeron işçileri kamuda istihdam edecek bir model olmasını talep ettiklerini bildirerek, şöyle konuştu:

“Özel Sözleşmeli Personel Statüsü (ÖSP) ve benzeri çözümlere Hak-İş olarak baştan itibaren karşı çıkacağımızı ifade ediyoruz. Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının çok temkinli ve çok dikkatli ciddi bir çalışma yaptığını biliyorum. Bu çalışmalara biz de katkı vermeye her zaman hazırız. Bizim itirazlarımızı, taleplerimizi Sayın Bakanımız biliyor. Umarım bu çalışmalara biz de dahil edildiğimizde çözümlerimizi, önerilerimiz ortaya koyacağız. Bugün yapılan açıklamalar bu hazırlıkların başladığını, Sayın Cumhurbaşkanımızın bunun çözümü konusunda talimatı olduğunu biliyoruz. Kısa zamanda çözümü için biz katkı ve destek vermeye hazırız. Umarım bizim arzu ettiğimiz bir çözüm gerçekleşmiş olur.”

– “Bu kent teröristlere teslim olmamıştır”

Arslan, bölgenin önemli bir merkezi, incisi olan Van’ın ekonomik, sosyal ve stratejik yapısı, coğrafi konumu, tarihsel mirasıyla özel bir kent olduğunu söyledi.

Bölgenin uzun süre terörle karşı karşıya kaldığını, Van’ın da terörün en çok mağdur ettiği illerden biri olduğunu vurgulayan Arslan, terörizme karşı Hak-İş ve Hizmet-İş’in duruşunun belli olduğunu, burada terörizme ve teröristlere karşı bir mesaj verme gereği hissettiklerini aktardı.

Arslan, Van’ın terörist faaliyetlere, terörizmin baskılarına boyun eğmediğini, bütün engellemelere, baskılara, tehditlere rağmen Van halkının terörizme karşı direndiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin belli bölgelerinin hendeklerle çevrildiği bir dönemde Van halkı buna direnmiştir. Referandumda bütün tehditlere, terörist örgütün baskılarına rağmen çok önemli bir tavır koyarak referandumda kararını ‘evet’ noktasında ortaya koymuştur. Hiçbir zaman bu kent terörizme ve teröristlere teslim olmamıştır. Van’ın tarihsel mirasını görmek, bu tarihi duruşunun bizzat şahidi olmak ve bu kentin direniş öyküsünü üyelerimize de anlatmak için Van’a geldik. İnşallah bu ilk oldu ama son olmayacak.”

– “Bölge halkı ‘teröre geçit vermem’ diyor”

Arslan, 2013 yılında Akil İnsanlar Heyeti Doğu Anadolu Bölgesi heyetinde yer aldığını, o gün ortaya koydukları çalışmanın ve çatışmasızlığın bugün bölgedeki terörizme karşı konulan mesafenin başlangıcı olduğuna dikkati çekti.

O dönemde insanların çatışmasızlığın keyfini, onun getirdiği rahatlığı görmese, bugün terörle arasına bu mesafeyi koymayabileceğini vurgulayan Arslan, şöyle devam etti:

“Mesafeyi koydular çünkü bölge halkı siyasi tercihini demokratik yollarla yapıyor ama ‘terörizme asla geçit vermem’ diyor. Bunu son referandumda da gördük, bugün de görüyoruz. Bölgedeki gelişmeler, devletin bütün yönleriyle otoritesini burada sağlamış olması, terörist unsurlara geçit vermemesi, halkın güvenliğinin sağlanması yönündeki çabaların her gün güçlenmiş olması Van için tarihi bir dönüm noktasıydı. Vanlılar bunun keyfini yaşıyorlar. İnanılmaz bir hareketlilik var kentte. İran tarafından gelen yoğun turist akınının kentin ekonomisini canlandırdığını görüyoruz. Cazibe merkezleri ile burada yeni yatırımlar olacak. İstihdam artacak, işsizlik azalacak. Bölge inşallah tarihinde rastlamadığı bir gelişmişliği başarıyı kısa zamanda elde edecek. Biz bunun için çaba göstereceğiz.”

– “Güvenlik güçlerimizin arkasındayız”

“Biz terörizmle mücadele eden askerimizin, güvenlik kuvvetlerimizin ve bütün sivil unsurlarımızın yanındayız ve destek olmaya kararlıyız.” diyen Arslan, bir devletin kendi otoritesini sağlamak için kendi gücünü, kendi sınırları içindeki kurallarını uygulamak, işletmek zorunda olduğunu dile getirdi.

Terör örgütüne yönelik operasyonlarla bölge halkının da huzura kavuştuğunu ifade eden Arslan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Eline silah almış her kim olursa olsun devletin meşru kuvvetleri tarafından tasfiye edilerek gereken cezaya çarptırılması gerekiyor. Bugün yapılan da budur. Devlet her türlü görüşü, fikri, anlayışı sabırla sebatla ve demokratik şekilde dinledi. Çözüm sürecinde bunu gördük. Bir tarafta ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ dendi, diğer tarafta ‘Abdullah Öcalan idam edilsin.’ Bu süreçleri 2013’te yaşadık. Kimse fikirlerinden, görüşlerinden dolayı herhangi bir cezaya çarptırılmıyor ama eline silah alan kim olursa olsun devlet bunu, silahlı unsurları tasfiye etmek, ortadan kaldırmak zorunda. Bugün eline silah bomba alarak devletin silahlı güçlerine ve sivil halka saldıran terörist unsurlara karşı devlet meşru müdafaa hakkını kullanmakta, bunu sonuna kadar kullanmalıdır. Bizim güvenliğimizi devletin otoritesinin sağlaması gerekiyor.”

– İBB Başkanı Topbaş’ın istifası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’ın görevinden istifa etmesiyle ilgili değerlendirmede bulunan Arslan, şu ifadeleri kullandı:

“Kadir Topbaş gerçekten İstanbul’a adeta çağ atlatan büyükşehir belediye başkanımız. Onunla yakın çalışmış olmanın gururunu yaşadım. Topbaş iyi bir belediye başkanı, iyi bir mimar, iyi bir insan ve yöneticiydi. İstifasına üzüldüm. Zor süreçlere başarılı bir şekilde bir çok çalışmayı birlikte sonuçlandırmıştık. İstanbul’a belediyeye yaptığı hizmetler unutulmayacaktır. Sorunlarımızı masa başında müzakere ile çözmeyi başarmıştık. Umarım bundan sonraki süreçlerde Kadir Bey’in bıraktığı miras daha ileriye taşınır. Birlikte çalıştığımız iş verenimiz olarak bir belediye başkanı olarak ayrılmış olmasına üzüldüm. Onun görevine sonuna kadar devam etmesini isterdim ama kararına saygı duyuyorum. Çok özel bir insandı. İnanılmaz çalışkan, başarılı bir belediye başkanımızdı. Bundan sonraki yaşamında başarılar diliyorum.”

– “Van’a yatırım yapın”

Arslan, bütün sivil toplum örgütlerinin, merkezleri Ankara’da olan sendikaların ve benzer kuruluşların mutlaka Van’da etkinlikler yapmalarını istedi.

Bölgenin kabuğunu kırması ve yeni başlangıç yapılması, insanların sorunlarının yerinde görülmesi açısından bunun önemli olduğunu dile getiren Arslan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Burada 30 yaş altı nüfus yüzde 70. Bunlar iş, aş, yatırım istiyor. Bunların yaşadıklarını buraya gelip görmelerini istiyoruz. Van menşeli batıda, başka şehirlerdeki Vanlı iş adamlarını ‘ama’, ‘fakat’ demeden kente yatırım yapmaları istiyorum. Buraya yapılan yatırım Türkiye’ye, ülkenin geleceğine, barışına yapılan yatırımdır. Türkiye’nin barışı geleceği birliği bütünlüğü için Van’ın önemli misyon üstlendiğini biliyorum. Buna destek olmamız gerekiyor.”

milliyet


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa