Van Analiz Haber
En Çok Görüntülenenler
Van Analiz Haber
“Tembihname” adlı oyun Van, Hakkari, Muş ve Bitliste sahnedeydi.

İnsan ve Medeniyet Hareketi’nin katkılarıyla Van, Hakkari, Muş ve Bitlis’te    “Tembihname” adlı tiyatro grubu “Bi bakıp çıkacam”  oyunuyla sahne altı. Gençlik arasında yoğun ilgi gören program  büyük beğeni gördü.

“Bi bakıp çıkacam”oyunu başta gençler olmak üzere insanımızın sosyal medya bağımlılığını konu edinen, telefon ve  İnternet bağımlılığından aile içi iletişimsizlik vb bir çok konuyu  kendine has yeni üslubuyla hicveden bir oyun. Tembihname, sadece gençleri değil anne babaları, mahalle sakinlerini, öğretmenleri vb toplumun her katmanını sorumluluk almaya davet eden bir program.

Altı kişilik ekibin başında Seyfullah Şenel var. “Tembihname’nin nasıl ortaya çıktığını kendisine sorduğumuzda; Bunun bir dert sonucu ortaya çıktığını, gençlerin artık konferans, seminer vb programlardan haz almadığını bu anlamda  yeni neslin ilgi ve  meşguliyetlerinin iyi teşhis edilmesi gerektiğini, içe kapanan, bu sanal dünyadan çıkamayan, her gün geçtikçe daha fazla bağımlı hale gelen ve  dünyası telefon ve tablet olan bu facebook, instigram kuşağının kurtarılma çabası olduğunu söyleyen Şenel, sosyal medyanın “bi bakıp çıkacam” masumiyeti ve acelesiyle başladığını  sonrasında “bi bakıp çıkamayanların hikayesi”  spontan cümlesiyle ifade ettiğimiz gibi insanların girip çıkamadığı bir dünyaya bağımlı hale geldiğini,  tv ve internet bağımlılığı aile içi muhabbeti bitirdiğini, gerçek dururken sanal olana tamah edildiğini söyledi.

Tembihname’nin asıl yapmak istediği şeyin gençlere bir perspektif sunmak olduğunu, kıymetli yaşamın zehirli bağımlılıklarla heder edilmemesi, etrafımızda olup biten şeylerin bir kısmının proje olduğunu, bu projede malzeme olmamamız gerektiğine hatırlatan bir program. Bu yeni nesil tiyatro programlarının herkes  tarafından çok beğenildiğini bunun sebebinin de herkesin bu tiyatroda kendisinden bir parça görüyor olmasından kaynaklandığını ifade eden Şenel’in, “bi bakıp çıkcam,bakıp çıkamayanların hikayesi” ismiyle de bir kitabı mevcut.

 


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRTYukar Geri Ana Sayfa