Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
“Türkiye, Şanghay Beşlisi içerisinde niye olmasın”
22 Kasım 2016
“Türkiye, Şanghay Beşlisi içerisinde niye olmasın”

Şanghay’dan davet var

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Türkiye, Şanghay Beşlisi içerisinde niye olmasın” mesajına Rusya’dan sonra Çin’den de olumlu yanıt geldi: Hukuki yapıyı çalışalım.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Orta Asya gezisinden dönüşünde gündeme getirdiği Türkiye’nin Şanghay Beşlisi’ne katılması yönündeki açıklamalarına Moskova ve Pekin’den destek geldi. Şanghay İşbirliği Örgütü’nün önemli ülkelerinden Rusya’nın parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi’nin Savunma Komitesi üyesi Aleksey Puşkov, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, olumlu görüş bildirdi. Puşkov, “Türkiye’nin üyeliği Erdoğan için mantıklı bir adım olur. AB’den farklı olarak ŞİÖ üyeleri tamamen egemen” dedi.

TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR ÜLKE

Örgütün Rusya ile en büyük ortağını oluşturan Çin’den de benzer bir açıklama geldi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şuang, Türkiye’nin Avrasya’da önemli bir ülke olduğunu belirterek, ŞİÖ’nün de önemli bir diyalog ortağı olduğunu vurguladı. Çin’in, Türkiye’nin ŞİÖ ile iş birliğini derinleştirme arzusuna büyük önem verdiğini belirten Gıng, Pekin yönetiminin, üye ülkelerle örgütün hukuki yapısının düzenlenmesi konusunda çalışmak istediğini belirtti. ŞİÖ’nün kurucularından Orgeneral Leonid İvaşov ise, şu değerlendirmeleri yaptı:

NATO’DAN AYRILMALI

“Ankara’nın ŞİÖ’ye üye olma çabası doğru bir karar. Bu teşkilat Avrasya kapsamına ve niteliğine sahip. Fakat şöyle bir durum var; Türkiye bu durumda NATO’dan ayrılma sürecini de başlatmalı.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan’dan Türkiye’ye dönerken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söylemişti: “Türkiye bir defa kendini rahat hissetmeli. ‘Benim için varsa, yoksa AB’ dememeli. ‘Şanghay Beşlisi’nde Türkiye niye olmasın?’ Türkiye’nin Şanghay Beşlisi içerisinde yer alması, bu konuda çok daha rahat hareket etmesini sağlayacaktır.”

Türkiye diyalog ortağı

Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan’ın, 1996’da oluşturduğu Şanghay Beşlisi, 2001’de Özbekistan’ın da katılımıyla Şanghay İşbirliği Örgütüne dönüştürülmüştü. ŞİÖ’de, Hindistan, Afganistan, İran, Moğolistan, Pakistan gözlemci ülke olarak yer alırken, Belarus, Türkiye ve Sri Lanka da diyalog ortağı konumunda bulunuyor.

starhaber


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa