Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
Uluslararası Dergi Fuarı başladı.
5 Mayıs 2017
Uluslararası Dergi Fuarı başladı.

23 ülkeden 500 dergi

Yeniş şafak -Albayrak Medya’nın ana medya sponsorluğunda düzenlenen Uluslararası Dergi Fuarı başladı. 23 ülkeden 500 dergiyi ağırlayan fuarın onur konuğu Hece Dergisi Yayın Yönetmeni Rasim Özdenören. Usta kalem, “Türkiye’de öncü edebiyat akımları artık dergiler üzerinden hayat buluyor” diyor.

Türkiye Dergiler Birliği (TÜRDEB) tarafından bu yıl 8.si düzenlenen Uluslararası Dergi Fuarı bugün Sirkeci Garı’nda kapılarını açtı. Albayrak Medya’nın ana medya sponsoru olduğu ve tüm yayınlarıyla birlikte yer aldığı fuar 9 Mayıs’a dek ziyaretçileri ağırlayacak. 23 ülkeden 500 derginin yer aldığı fuar okurlar için hem yeni dergilere ulaşma imkanı hem de takip ettikleri dergilerin yazarlarıyla tanışma imkanı sunuyor.

DİJİTAL DİL BEBEK ÇAĞINDA

Fuarın bu yılki onur konuğu ise Hece Dergisi Yayın Yönetmeni Rasim Özdenören. Açılışta sorularımızı yanıtlayan usta kalem, “Dergi alanında her dönemin etkileri farklıdır. Turkiye’deki öncü edebiyat akımları şimdi de dergicilik üzerinden hayat buluyor. Bu fuarda zengin ve canlı dergileri bir arada görmek inşirah sağlıyor, iç açıcılığı veriyor” şeklinde konuştu. Özdenören ayrıca dijital yayıncılığa dikkat çekerek, “Dergicilik tarihimizin seçkin örneklerini dijital ortamda bulabiliyoruz. İnternet dergilerinin sayısı artıyor. Dijital dönemdeyiz ancak dijital dil henüz bebek çağında” ifadelerini kullandı.

HER ALANDAN YAYIN VAR

Sirkeci Garı’ndaki fuar alanında siyasi dergilerden kültür yayınlarına, dini dergilerden mizaha kadar birçok farklı alanda yayın yapan dergi yer alıyor. İlim, kültür, edebiyat dergisi Seyyide’nin editörü Fatma Toksoy, “Aynı dava için çarpan yüreklerin buluştuğu bir fuar. Umarım dergi sayısı her yıl artar ve dergi kardeşliğimiz gelişir” dedi. Edebiyat dergisi İtibar’dan Ali Oturaklı, bu yılki ilginin yoğunluğuna değinerek şunları söyledi: “Bu yıl hem ilgide hem katılımcılarda gözle görülür bir artış var” dedi. Sinema alanında yayın yapan Film Arası’ndan Recep Meral, “Fuarların sayısı arttı bu sevindirici. Ekip olarak sinemayı dergiden okutmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu. Süreli yayınlar koleksiyoneri Selahattin Öztürk’ün 5 bin nüshalık arşivinden seçilen dergilerin ilk adımları, manifestolarıyla birlikte ziyaretçileri bekliyor.

Müdavimi genç okurlar

Dergi Fuarı’na Gerçek Hayat, Cins, Derin Tarih, Derin Ekonomi, Lokma, Nihayet, Bilge Çocuk, Bilge Minik dergileriyle katılan Albayrak Medya standı ise her yaştan okuru ağırlıyor. Stant görevlisi Şevki Ün, “Meraklı ve heyecanlı gençler her dergimize ilgi gösteriyor. Cins dergisine de ilgi yoğun” diyor.


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa