Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
Urartular’dan kalan şehir Van
31 Mayıs 2018
Urartular’dan kalan şehir Van

Urartular’dan kalan şehir Van

Van tarihî güzellikleri, eşsiz doğası ve birçok medeniyete ev sahipliği yapan geçmişi ile gezilmesi gereken önemli şehirlerimizden. Anadolu’nun en büyük kapalı havzası olan Van Gölü’nü barındıran Van’ın gezilecek tarihi ve turistik yerlerini sizler için derledik. İşte detaylar…

Van Kalesi

MÖ 9. yüzyılın ortalarında Urartu Kralı I. Sarduri tarafından yaptırılmış. Şehir merkezine yaklaşık olarak beş kilometre uzaklıkta bulunan Van Kalesi, Tuşba ismi ile Urartu Devleti’ne başkentlik yapmış.

Urartular’dan kalan şehir Van

Kalenin içerisinde Menua ve II. Sarduri kaya mezarları, Sardur Burcu, Analı Kız Açıkhava Tapınağı ve surlar bulunuyor. Kalenin içerisinde I. Sarduri’ye ait olduğu tahmin edilen Asur dilinde çivi yazılı kitabeler mevcut.

Hoşap Kalesi

Van şehir merkezine 60 kilometre uzaklıkta Gürpınar ilçesinde bulunan kale, 1643 yılında Mahmudi Süleyman tarafından yaptırılmış. Kalenin içerisinde mescit, sarnıç, köy evleri, zindan yer alıyor.

Urartular’dan kalan şehir Van

Demir kapı kanatları ise ilk günkü haliyle görülebilir. Türkiye-İran yolu üzerinde bulunması sebebiyle zamanında stratejik bir öneme sahip olan kale 19. yüzyıl ortalarında terk edilmiş. Günümüze büyük ölçüde korunarak gelmeyi başarmış tarihî Hoşap Kalesi’nin eteklerine kurulu ufak bir köy de yer alıyor.

Çavuştepe Kalesi

Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı Çavuştepe Köyü’nde yer alan kale, Van’a 25 kilometre mesafede bulunuyor. Kale II. Sarduri tarafından MÖ. 764-734 yılları arasında yaptırılmış.

Van Gölü’ne hastalar için sürat teknesi

Yukarı ve aşağı kale olmak üzere iki bölümden oluşan Çavuştepe Kalesi’nde 1960’lı yıllardan bu yana kazı çalışmaları yürütülmekte. Yukarı kale içerisinde Urartu Baş Tanrısı Haldi’ye ait tapınak ile bir başka açık hava tapınağı yer alıyor. Aşağı kalede ise İrmuşini Tapınağı, sarnıç ve saray binaları bulunuyor. Tapınağın Urartu Tanrısı İrmuşini adına inşa edildiği üzerindeki çivi yazılı kitabede ortaya çıkarılmış.

 

Akdamar Kilisesi

Akdamar Kilisesi, Van Gölü’nün en büyük ikinci adası olan Akdamar Adası’nda bulunuyor. Ağtamar ve Ahtamar isimleriyle de anılır. Vaspurakan Hanedanlığı’ndan Kral I. Gakik tarafından MS. 915 senesinde yaptırılan kilise, Orta Çağ Ermeni sanatının en güzel örneklerinden biri sayılmakta.

Urartular’dan kalan şehir Van

1113 yılında manastıra dönüştürüldükten sonra “Kutsal Haç Kilisesi” adı ile de anılmaya başlanmış. Adaya ulaşım Gevaş ilçesinden kalkan feribotlarla sağlanıyor.

Peri Bacaları

Yerli halk tarafından “Vanadokya” olarak adlandırılan Peri bacaları, Başkale ilçesine bağlı Yavuzlar köyünde yer alıyor. Volkanik Yiğit Dağı’nın püskürttüğü kayaçların rüzgar ve yağmur suları ile aşınması sonucu ortaya çıkan Van Peri bacaları en ilgi çeken yerlerden.

Gençlerin yeni gözdesi: Van Gölü Ekspresi

Gençlerin yeni gözdesi: Van Gölü Ekspresi

Yaklaşık 17 bin peri bacasının yanı sıra çok sayıda tünel ve mağara bulunan Vanadokya, Van’a 120 kilometre uzaklıkta bulunmakta.

Muradiye Şelalesi

Van’ın Muradiye ilçesine bağlı Karahan köyü yakınlarında bulunan Muradiye Şelalesi özellikle sıcak aylarda serinlemek isteyenlerin uğrak noktası. Şelalenin yüksekliği yaklaşık 50 metre.

Urartular’dan kalan şehir Van

Sadece görüntüsü ile değil çevresindeki yemyeşil bitkiler ile de görülmeye değer yerlerden biri olan Muradiye Şelalesi kış aylarında donar. Yazın piknik yapmak için sıkça tercih edilen Muradiye Şelalesi kamp yapmak isteyenler için ideal bir yerdir.

Van Gölü

Etrafı yüksek volkanik dağlar ile çevrelenmiş, 120 kilometre uzunluğu ile dünyanın en büyük sodalı gölü. Nemrut Volkanik Dağı’nın patlaması ile kraterde biriken suların oluşturduğu Van Gölü, Tatvan sınırları içerisinde yer alan volkanik bir göl.Van Gölü’nde dört tane de ada bulunuyor. Bu adalar Akdamar, Çarpanak, Adır ve Kuş Adası’dır. Van Gölü üzerinden Tatvan’a feribot aracılığı ile ulaşım sağlanabilmekte.

Şeytan Köprüsü

Bend-i Mahi Çayı’nın üzerine kurulu olan köprü 17 metre yüksekliğinde. Köprünün genişliği 3 metre civarında.

Urartular’dan kalan şehir Van

Rivayete göre çok dar olduğundan dolayı zamanında köprüden geçmek isteyen bir düğün alayının düşerek hayatını kaybetmesi nedeniyle “Şeytan Köprüsü” ismi verilmiş. Köprü 19. yüzyılda inşa edilmiş.

Yedi Kilise

Erek Dağı’nın eteklerinde Yukarı Bakraçlı köyünde bulunan Ermeni kilisesi Varak Surp Haç Manastırı olarak da biliniyor. İki grup halinde beş kilise, kiliseye eklenen Jamatun, çan kulesi ve kütüphaneden oluşuyor. Kiliselerden en eski olanı 8. yüzyılda inşa edilen St. Sophia Kilisesi’dir ve şu an sadece apsisi var.

Türkiye’nin en iyi 10 kalesi

Türkiye’nin en iyi 10 kalesi

St. John Kilisesi ise yıkılmış durumda. İkinci gruptaki kiliselerin çekirdeği ise 1021 tarihinde inşa edilen Kutsal Meryem Ana Kilisesi’dir. Kubbesi günümüze kadar gelmeyi başaramasa da iç mekanı köşelere yerleştirilmiş odalar oluşturuyor.

Van Kedi Evi

En güzel Van kedilerini barındıran Yüzüncü Yıl Üniversitesi Van Kedisi Araştırma Merkezi, nesli tükenmekte olan Van kedilerini koruma altına alma amacıyla hayata geçirilmiş.

Urartular’dan kalan şehir Van

Beyaz tüyleri ve her iki gözünün de farklı renge sahip olması ile dünyada da ün yapan Van kedilerini yakından görebileceğiniz Van Kedi Evi’nde, erkek ve dişi kediler ayrı odalarda tutuluyor. Yeni doğan kediler için de özel bir bakım odası bulunuyor ve hasta olan kediler de bu evde tedavi ediliyor.

Erçek Gölü

Van Gölü’nün 30 kilometre doğusunda bulunan Erçek Gölü eşsiz doğası ile tam bir kuş cenneti. Türkiye’deki 450 kuş türünün neredeyse yarısı Erçek Gölü’nde yaşamını sürdürmekte.

Urartular’dan kalan şehir Van

Flamingo, batağan, cılbıt, yaz ördeği gibi yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapan Erçek Gölü göçmen kuşların da konaklama ve üreme alanlarından biri olması ile önemli bir konuma sahip. Van Gölü’nden sonra en büyük göl olma özelliği taşıyan Erçek Gölü kuş gözlemcilerinin de uğrak noktası.

http://www.hurriyet.com.tr/seyahat/buyuk-iskenderin-cenneti-nemrut-krater-golu-40853312


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa