Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
Van Gölü’ne yeni proje
8 Mayıs 2017
Van Gölü’ne yeni proje

Van Gölü’ne yeni proje

Van Gölü kıyıları turizm için yeniden yapılandırılıyor. Projelerle bölgeye daha fazla turist çekilmesi amaçlanıyor. Çalışmaların tamamlanmasıyla bölgenin çehresi değişecek.

Doğal güzellikleri, koyları ve temiz suyuyla dikkat çeken Van Gölü’nün sahilleri vatandaşla buluşturulacak. Denizden yüksekliği yaklaşık bin 700 metre, yüzölçümü 3 bin 713 kilometrekare, derinliği ise 451 metreyi bulan Van Gölü, turizim alanında bugüne kadar hak ettiği noktaya ulaşamadı. Geçtiğimiz yıl Van Gölü’nün Ayanis sahili, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından ‘mavi bayrak’ almaya hak kazansada halk plajı olmadığı için, çoğu vatandaş ve gelen turistler bu sahillerden yararlanamıyor.

Van’ın göl kıyısında bulunan Edremit ilçesinin Belediye Başkan Vekili Atıf Çiçekli de vatandaşların gölden daha fazla yararlanması için proje başlattı. İlk olarak kıyıda bulunan işletmeleri ve barakaları kaldırtan Çiçekli, sahil bandında çalışmalar başladı. Belediye tarafından başlatılan ‘Sahil Kordonu’ projesi ile ilk etapta ışıklandırma, yürüyüş ve bisiklet yolları, tartan pist, ağaçlandırma, banklar ve kafeteryalar ile sosyal donatı alanları ile plajlar yapılacak.

Van Gölü kıyısında mavi ile yeşilin buluştuğu Edremit ilçesinde başlatılan 3 etaplık projenin hayata geçirilmesiyle Van Gölü’nden daha fazla yararlanılması hedefleniyor. Yapılan bu çalışmalarla özellikle Van çok sık gelen İranlı turistlerin plaj talebide karışılığını bulacak ve Van bu yeni düzenlemeyle turizmden daha fazla pay alacak.

cnntürk


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa
%d blogcu bunu beğendi: