Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
Van halkı bunu haketmiyor
21 Eylül 2016
Van halkı bunu haketmiyor

Van Büyükşehir Belediyesi’nin temizlik ve ulaşım hizmetlerini 2 gün süreyle vermeme kararı, tepkilere neden oldu.

Van Valiliği’nden yapılan açıklamada, İpekyolu, Edremit, Erciş ve Özalp belediye başkanlarının, yaptıkları özerklik açıklamaları nedeniyle terör suçundan tutuklandığı ve İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırıldığı belirtildi.

Açıklamada, İçişleri Bakanlığınca, Kanun Hükmünde Kararname gereği yeni görevlendirmeler yapılan belediyelere valilik tarafından 11 Eylül 2016 günü belediye başkanvekilleri atandığı ifade edildi.

Görevlendirilen belediye başkanvekillerinin hizmetlerini en iyi şekilde yürütmek ve kamu kaynaklarını hizmete dönüştürme gayreti içinde olduklarının belirtildiği açıklamada, şöyle denildi:

“Bu atamaları protesto etmek ve görevden alınan belediye başkanlarına destek olmak amacı ile Van Büyükşehir Belediyesinin temizlik ve ulaşım hizmetlerini 2 gün süreyle vermeme kararı aldığı öğrenilmiştir. Görevleri ‘kamu kaynaklarını vatandaşın hizmetine sunmak’ olan belediyenin kanuna aykırı ve vatandaşı cezalandırma amacı taşıyan bu kararını vatandaşlarımızın ve kamuoyunun bilgilerine saygıyla arz ediyoruz.”

“ESNAFI VE KENTİ CEZALANDIRMAK KABUL EDİLEMEZ”

MÜSİAD Van Şube Başkanı Kerem Baynal, belediyenin çöpleri toplamayarak vatandaşları cezalandırmaya çalıştığını söyledi.

Kent merkezinde çöplerin kaldırılmamasını bir “garabet” olarak değerlendiren Baynal, bunun gerekçesinin olamayacağını ifade etti.

Dünyanın hiç bir yerinde çöplerin sokak ve kaldırımda bırakılmadığını anlatan Kerem Baynal, şöyle devam etti:

“Temizlik medeniyetin temel öğesidir. Bizler medeni bir toplumuz. Biz Müslüman bir toplumuz ve temizliği esas alırız. Ana cadde ve sokaklarda çöpler 2 gündür yerlerde bekletiliyor. Çöpler dağ gibi birikmiş ve koku saçıyor. Yaz sıcağında okulların önünde çöp yığınları var. Böyle bir mantık olamaz. Sıkıntılar olabilir, yapılan uygulamalar eleştirilebilir ama vatandaşı, esnafı ve bir kenti cezalandırmak kabul edilemez. Onların sloganı ‘Kendinize ve kentinize iyi bakın’ şeklindeydi. Şimdi kentimize bakıyoruz da çöpten ve kokudan geçilmiyor. Bu doğru bir uygulama değil, asla bunu kabul etmiyoruz.”

akşam

 


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa