Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
Mahmut Arslan: “Amerikalı generaller FETÖ ile hareket ediyor”
8 Ağustos 2016
Mahmut Arslan:  “Amerikalı generaller FETÖ ile hareket ediyor”

Van nöbeti
– Hak-İş ve Hizmet İş Genel Başkanı Mahmut Arslan:
– “Amerikalı generaller FETÖ ile hareket ediyor”
– “Şehitlerimiz var, ama gururluyuz”
– “Yeni darbelere yol açabilecek bütün yollar kapanmalıdır”
– “Milletimizin 15 Temmuz’daki kahramanlığı unutulmayacak”

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından demokrasi nöbeti tutan halka yönelik bir konuşma yapan Hak-İş ve Hizmet İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, 15 Temmuz darbe girişiminin perde arkasında küresel emperyalistlerin olduğunu söyledi.
15 Temmuz gecesinden bu yana meydanlardaki demokrasi nöbetleri tüm yurtta olduğu gibi Van’da da devam ediyor. Darbe girişimi sonrasında Van’da başlatılan ‘demokrasi nöbeti’ halkın yoğun katılımıyla devam ediyor. Beşyol Meydanı’nda her gün gece yarısına kadar demokrasi nöbetinin bu akşamki konuğu Hak-İş ve Hizmet İş-Genel Başkanı Mahmut Arslan oldu. Burada gündeme dair bir konuşma yapan Arslan, 7 Ağustos’tan itibaren demokrasi nöbetlerinin sona ereceğini hatırlatarak, “Bu ihanet şebekesinin bağlantıları o kadar güçlü ki tehlike devam ediyor. Yeni tuzaklar kurulabilir, yeni bombalar patlayabilir. Yarın meydanlardan çekileceğiz ama evlerimizde, işyerlerimizde, bulunduğumuz her yerde teyakkuz halinde olmalıyız. Küresel emperyalistler, Türkiye kabuğuna çekilsin, iddialarından vazgeçsin, milli geliri düşük olsun, ihracatı olmasın, yatırım yapılmasın, fakir olsunlar ve biz de Türkiye’yi rahat yönetelim istiyorlar. İşte 15 Temmuz darbe girişimi, Türkiye’nin emperyalistlerce biçilen bu rolü reddettiğinden dolayı gerçekleştirilmiştir. Küresel emperyalistlerin istediği gibi iddiamızdan vazgeçsek, bölgemizdeki oyun kurucu rolümüzü terk etsek, Siyonizme teslim olsak, Amerika’nın taşeronu, Batı’nın uşağı olsak bunların hiçbirisi başımıza gelmeyecek, aksine sırtımızı okşayacaklar. Onların sorunu Türkiye’nin başında Sayın Recep Tayyip Erdoğan gibi kararlı bir Cumhurbaşkanının bulunması ve Türkiye’nin dik durmasıdır” dedi.

“Amerikalı generaller FETÖ ile hareket ediyor”
Türkiye’nin bölgesinde oyun kurucu bir ülke olmaya başladığını ve bu etkisinin artacağını belirten Arslan, “2023’te kişi başı milli gelir 25 bin dolar, ihracatımız 500 milyar dolar olacak. Türkiye bölgesindeki bütün mazlumların muhatabıdır. İşte oyunu bozan bu hususlardır. Hain FETÖ örgütü bu cinayetleri, suikastları, darbe girişimini emperyalistler adına yapıyor. Çünkü FETÖ emperyalistlerin taşeronudur. 15 Temmuz’dan sonra bu ihanet şebekesinin nasıl çalıştığını daha net gördük. Sözde, ABD müttefikimiz, NATO’da beraberiz ama Amerikalı generaller bu ihanet şebekesiyle beraber hareket ediyor” şeklinde konuştu.

“Yeni darbelere yol açabilecek bütün yollar kapanmalıdır”
Geçmişte yaşanan darbelerin de emperyalist batılılar tarafından içerideki ihanet şebekeleri ile birlikte gerçekleştirildiğine dikkat çeken Arslan, “27 Mayıs’tan beri 10 yılda bir ihanet şebekelerinin kalkışmasına tanık olduk. 27 Mayıs 1960 darbesinde çocuktum ama biliyorum; darbeciler ve dönemin ihanet şebekeleri tarafından Başbakanımız ve Bakanlarımız idam edildi. Binlerce insanımız mahkum edildi. Bölgemizde onlarca yıldır süren olumsuzlukların kaynağı 12 Eylül 1980 darbesidir. 1980 darbesi yaşadık. Hak-İş o darbenin mağdurlarından biridir. Hak-İş’in sendikaları kapatıldı, suçlandık, hakkımızda soruşturmalar açıldı, yargılandık. Örgütlenmemiz engellendi. 28 Şubat sürecini yaşadık. İnsanca, onurluca yaşayan gençlerimize üniversite kapılarını kapattılar. Kamuda tasfiyeler yaptılar. Bizleri baskıyla sindirmeye çalıştılar, tasfiye etmek için ‘Beşli Çete’ kurdular, ama direndik. Sonra 27 Nisan E-Muhtırası ve şimdi 15 Temmuz darbe girişimini yaşadık” dedi.
12 Eylül başta olmak üzere darbecilerin sonradan tasfiye olmalarına rağmen hiçbir hesap vermeden bu dünyadan göçüp gittiklerine belirten Arslan, bu durumun yeni darbelere kapı araladığını ifade ederek, “Ama bize acılar bıraktılar. Bölgemizde onlarca yıldır süren olumsuzlukların kaynağı 12 Eylül 1980 darbesidir” şeklinde konuştu.

“Milletimizin 15 Temmuz’daki kahramanlığı unutulmayacak”
10 yılda bir yapılan darbelerin milletin gözünü açtığını ve yakın Türkiye tarihinin artık 15 Temmuz öncesi ve sonrası diye ikiye ayrılacağını ifade eden Arslan, “15 Temmuz’da milletimiz ilk kez bir darbe girişimini püskürttü. 15 Temmuz gecesi namertliklerin en ilerisini, ihanetin en koyusunu, alçaklığın en berbatını yapanlar, bir de onların doğrulttuğu silahlara karşı göğsünü siper eden, onuruyla direnen kahramanlar vardı. O kahramanları buradan saygıyla selamlıyor, şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize şifalar diliyorum. 15 Temmuz hiçbir zaman unutulmayacak, unutturulmayacaktır. Eğer bunların planları halkımız tarafından bozulmasaydı, şimdi sizlerle konuşmak yerine onların silahlarıyla infaz edilmiş olacaktık. Bizi bu meydanlarda buluşturan ve kucaklaştıran Rabbime ne kadar hamd etsek azdır. Sizlere ve ülkemin bütün insanlarına teşekkür ediyorum. 22 gündür meydanlarda milletimizin birliği, ülkemizin bütünlüğü için, kardeşliğimiz ve geleceğimiz için, milli irade için ve hep birlikte için meydanlardayız. Bu meydanlar geleceğimizin ve birliğimizin güvencesi oldu. Bu meydanlarda milletimiz, hükümetiyle, parlamentosuyla bütünleşti” dedi.

“Şehitlerimiz var, ama gururluyuz”
Hak-İş ve bağlı sendikaların her zaman demokrasiden yana taraf olduğunu hatırlatan Arslan, “Hak-İş ve bağlı sendikalarımız işaret ettiğimiz anlardan itibaren meydanlardaydı. Ülkemizin ve milletimizin geleceğine ve onuruna sahip çıkmak adına meydanlardaydık. HİZMET-İŞ ve diğer sendikalarımızdan şehitlerimiz var, beraber çalıştığımız kardeşlerimizi kaybettim, ama bundan dolayı gururluyum. Çünkü onurumuzu kurtardılar” dedi.
7 Ağustos’tan itibaren demokrasi nöbetlerinin sona ereceğini hatırlatan Arslan, “Bu ihanet şebekesinin bağlantıları o kadar güçlü ki tehlike devam ediyor. Yeni tuzaklar kurulabilir, yeni bombalar patlayabilir. Yarın meydanlardan çekileceğiz ama evlerimizde, işyerlerimizde, bulunduğumuz her yerde teyakkuz halinde olmalıyız” şeklinde sözlerini tamamladı.
Hak-İş Van Şube Başkanı Abdullah Efeoğlu da kısa bir konuşma yaptı. Tarihin zor dönemlerinde büyük kahramanlıklar gösteren halkımızın 15 Temmuz’da yine büyük bir kahramanlık gösterdiğine işaret eden Efeoğlu, “Hainler inlerinden çıktı, ama halkımızın ayakları altında ezildiler” dedi.

Demokrasi nöbetine katılanlara “Kahramanlık Beratı” verildi
Demokrasi nöbetinin tutulduğu Beşyol Meydanı’nı dolduran halka, Genel Başkan Arslan ve Şube Başkanı Efeoğlu, sendika HİZMET-İŞ tarafından hazırlanan, üzerinde “15 Temmuz 2016 tarihinde vatanımıza yapılan darbeye karşı göstermiş olduğunuz kahramanlıktan dolayı şükranlarımızı sunarız” yazılı “Kahramanlık Beratı” verdi. Alanda ayrıca üzerinde HİZMET-İŞ logolu şapkalar dağıtıldı.
Programa, Van İl Müftüsü Nimetullah Arvas, AK Parti Van İl Başkanı Zahir Soğanda, Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, Edremit İlçe Başkanı Halis Bayramoğlu, AK Parti Van Tuşba İlçe Başkanı Nayif Şabu, 24. Dönem AK Parti Van Milletvekili Kayhan Türkmenoğlu ve Milliyetçi Hareket Partisi İpekyolu İlçe Başkanı Ramazan Uçbaş katıldı.


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa