Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
Van pastası tescilleniyor
13 Haziran 2019
Van pastası tescilleniyor

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO), kente has özel tadıyla bilinen Van pastasının tescillenmesi yolunda coğrafi işaret başvurusunu imzaladı.

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO), kente has özel tadıyla bilinen Van pastasının tescillenmesi yolunda coğrafi işaret başvurusunu imzaladı.

Van’a özgü ürünlerin coğrafi işaret tescillerini yapmak üzere çalışma başlatan Van TSO, birçok ürünün tescillenmesini sağladı. Son olarak Mavi Fularlar Derneğinin talepleri doğrultusunda Van pastasının tescillenmesi için çalışma başlattıklarını ifade eden Van TSO Yönetim KuruluBaşkanı Necdet Takva, “Van pastası olarak bilinen, klasik tarzda üretimi gerçekleşen ve daha çok ev üretimi olarak gerçekleştirilen bir spesiyalimiz vardı

. Kadınların bir araya gelerek yöresel Van ürünleri ve değerlerini ön plana çıkarmaya çalıştıkları Mavi Fularlar Derneğinin bizlerden bir talepleri oldu.

Bu konuda özellikle Van pastasının sadece Van’daüretildiğini, daha çok klasik tatlılar bazında ele alınan bir ürün olduğunu ve dolayısıyla tescillenmesi gerektiğini bizimle paylaşmışlardı. Klasik un, şeker, yağdan üretilen fakat kullanılan malzemelerin miktarı ve organik olması hasebiyle Van’a özel bir tat elde ediliyor. Dolayısıyla bu özel tadın, bu özel tatlının tescillenmesi noktasında birkaç gün önce süreçlerimizi tamamladık.

İmal şekli, yapım şekli, pazarlama, dağıtım ve ürünün hijyenik koşullarına ilişkin teknik şartnamemizi hazırladık ve bunu Türk Patentleri Enstitüsüne göndermek suretiyle önümüzdeki iki ay içerisinde süreci tamamlayacağız ve Van pastasını da Van’a özgü bir tatlı biçiminde tescilleyerek halkımıza hediye edeceğiz” dedi.

kaynak:haberler.com


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa