Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
Van SDİ Amerika’nın Kudüs kararını kınadı.
7 Aralık 2017
Van SDİ Amerika’nın Kudüs kararını kınadı.

KUDÜS’Ü SİYONİZMİN BAŞKENTİ HALİNE GETİRMEK MÜSLÜMANLARA SAVAŞ AÇMAKTIR.

     Van SDİ Amerika’nın Kudüs kararını protesto etmek için Van Hz Ömer camiinde protesto etti.

   

ABD başkanı Trump’ın “İşgal altındaki Kudüs’ün işgalci İsrail devletinin başkenti olarak tanınması veya ABD elçiliğinin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınması kararı” İslam ümmetinin kalbine vurulmuş bir hançerdir. ABD’nin ve İsrail’in bu kararı asla kabul edilemez. Ortadoğudaki kargaşadan ve İslam devletlerinin içine düştüğü zillet halinden faydalanan ABD 1995 yılında yasallaştırdığı bu kararını hayata geçirmeye çalışmaktadır. Alınan bu karar geçersiz ve gayrı meşrudur. Bu, uluslararası kanunlar ile kayıt altına alınan Filistin halkının haklarını ihlal eden ve barış imkanını tamamen ortadan kaldıran bir girişimdir. 

        Siyonizm’in kuklası durumuna gelen ABD ve Trump üzerinden tüm siyasi emellerine ulaşmanın hesabını yapan İşgalci İsrail devleti, her gün işgal ettiği yerlere bir yenisini daha ekleyerek alanını genişletmektedir. Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanınması girişimi, siyasi açıdan İsrail’in işgal politikalarını meşrulaştırmanın bir adımıdır. ABD eliyle yıllardır yürütülen Filistin meselesinde çözüm yolu konusunda bir arpa boyu yolun gidilmemiş olması ve bu son adımda da görüldüğü gibi bu konuda hiç de gerçekçi olmadıklarını ortaya koymuşlardır. Trump’ın bu Siyonist ve anarşist tavrını Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi olarak telin ediyoruz.

      Kudüs sadece Filistin halkının değil aynı zamanda tüm Müslüman halklarında kırmızı çizgisidir. Trump bu küstah girişimiyle Müslüman halkları ve devletleri tanımadığını bir kez daha kanıtlamış olmaktadır. Kudüs’ü siyonistlere peşkeş çekmek sadece Müslümanlara değil aynı zamanda tüm Hıristiyan alemine de bir hakarettir. Hıristiyanlarında Amerika’nın ve İsrail’in bu kararına itiraz etmeleri gerekmektedir. Çünkü Kudüs Siyonizm’in değil, tüm insanlığın maneviyat başkentidir. İnsanlığın ve inançların ortak değeri olan Kudüs’ü Siyonizm’in başkenti haline getirmek, bütün dinlerin medeniyet değerlerine hakarettir. Diğer dinleri ve mensuplarını yok saymaktır. Kendinden başkasını düşünmeyen, bu uğurda çocuk katili olmaktan çekinmeyen bir devlet anlayışının, barış ve hoşgörünün başka bir adresi olan Kudüs’ü ele geçirmesi bölgeyi yeniden daha büyük çatışma ortamına sürükleyecek bir adımdır.

      Başta İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap birliği olmak üzere Müslüman ülkelerin bu hadise karşısında seslerini yükseltmeleri, ABD ve İşgalci İsrail’e karşı yaptırımlar uygulaması gerekmektedir. Bu hadiseye sessiz kalmak tüm Müslümanlar için bir vebal olarak yeter. Sayın Cumhurbaşkanımızın “Kudüs Müslümanların Kırmızı çizgisidir, İsrail’le diplomatik ilişkilerimizi koparmaya kadar gidebiliriz.” çıkışının arkasında olduğumuzu ve işgalci İsrail ve ABD’ye karşı atılacak her türlü adımı destekleyeceğimizi ilan ediyoruz. 

     Biz Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi olarak ABD’nin bu küstah tavrına karşılık tüm Müslümanları Kudüs’e sahip çıkmaya ve aktif eylemselliğe davet ediyoruz.

                                                  

                   VAN-SDİ 

(VAN SİVİL DAYANIŞMA İNSİYATİFİ)


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa