Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
VAN SDİ: MISIR’DAKİ  İDAM KARARLARINI PROTESTO EDİYORUZ
1 Şubat 2018
VAN SDİ: MISIR’DAKİ  İDAM KARARLARINI PROTESTO EDİYORUZ

MISIR’DAKİ  İDAM KARARLARINI PROTESTO EDİYORUZ
Van sivil dayanışma insiyatifi düzenleği basın açıkmasında Mısırda sessiz sedasız gerçekleştirilen idamlar yayınladığı basın açıklaması ile protesto etti. Basın açıklamasının tam metni,

Osmanlı Devleti, dünyadaki güç dengesinden bertaraf edildiğinden bu yana yaklaşık 100 yıldır Mısır yönetimi baskıcı askeri rejimler tarafından olağanüstü hal uygulamaları ile yönetilmektedeydi. Özellikle 1981-2011 yılları arasında 30 yıl süren diktatör Hüsnü Mübarek yönetimi oldukça baskıcı ve özellikle de muhaliflere ihlalleri ile anılan bir yönetim olmuştur. Bu ihlallerin yanı sıra ülkenin var olan zenginliğini emperyalizme peşkeş çeken yönetimlerden dolayı halk yoksulluk ve fakirliğin esiri oldu.

Bu ve benzeri sebeplerden dolayı 2011’de başlayan ve bütün Ortadoğu halklarını etkileyen Arap Baharı ismiyle bilinen olaylar Mısır’da da etkili olmuştur. Çok sayıda farklı siyasi, etnik ve dini grubun destek verdiği Tahrir Meydanı’yla sembolleşen eylemler sonucunda 30 yıllık Hüsnü Mübarek diktatörlüğü yıkıldı.

Akabinde halkın talebi doğrultusunda cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılmış, halkın yüzde 52’sinin oyunu alarak Cumhurbaşkanı seçilen ve Mısır’ın seçim kazanmış tek meşru Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi 3 Temmuz 2013’te  ABD, Avrupa Birliği, Suudi Arabistan ve BAE’nin tahrik ve desteğiyle SİSİ cuntası tarafından kanlı bir darbeyle Mısır halkının emperyalizme karşı yaptığı devrimi sindirmiş, Mısır’ın meşru Cumhurbaşkanı Mursi, askeri güçler tarafından gayri meşru bir şekilde tutuklanmıştır.

Meydanlarda iradesine sahip çıkan binlerce Mısırlı kardeşimiz şehit edilmişti. Bu katliamları Rabia Katliamı, Manassa Katliamı, Cumhuriyet Muhafızları Katliamı takip etmişti. Yetmedi, İhvan-ı Müslimin’in faaliyetleri yasaklandı ve yasa dışı ilan edildi. Darbe suçundan yargılanması gerekenler, Mursi’yi ve darbe karşıtlarını yargılamaya başladı. 2013’te 109, 2014 yılında 509, 2015 yılında 538,  ve 2016 yılında 237 kişiye, bazılarına birkaç kez idam cezası verildi.

Son olarak Mısır’da 26 Aralık 2017’de 15 kişi ve 2 Ocak 2018’de İhvan- ı Müslimin üyesi oldukları bilinen 4 kişi (Ahmed Abdulhadi es Suhaymi(29),   Ahmed Abdulmunim Selame(42), Samih Abdullah Yusuf(32)ve Lutfi İbrahim İsmail(25) haklarındaki terör saldırıları suçlamasıyla idam edilmişlerdir. Allah’tan şehadetlerinin kabul olunmasını niyaz ediyor ve Sisi cuntasını ve bütün zalimleri lanetliyoruz.

Mısır’da, Suriye’de, Irak’ta, Lübnan’da, Yemen’de, Bangladeş’te, Afganistan’da, Pakistan, Doğu Türkistan’da aynı coğrafyanın insanları arasına kin ve nefret tohumları ekilmektedir.   Bütün bu süreç hem İslam ülkelerinin her birinde toplumu bir arada tutan bağları koparmaya hem de İslam ülkelerinin ortak bir anlayış etrafında bir araya gelmelerini sabote etmeye yöneliktir.

Mısır’da yaşanılan sürecin daha da kötüye gitmemesi için bu idam kararlarlarının mutlaka durdurulması gerekir.  Ülkemizdeki tepkiler uluslararası platformlara taşınmalıdır. İnsan hak ve özgürlükleri noktasında duyarlılık sahibi uluslararası tüm kuruluşlar bu idam kararlarına karşı en sert tepkiyi göstermelidirler. Uluslararası toplum Mısır’a baskı yapmalıdır. İslam ülkeleri bu kararla ilgili net bir diplomasi izlemelidirler. Göstermelik açıklamalarla ve cılız tepkilerle bir netice alınamayacağı açıktır.

Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi olarak yeryüzünde ezilen, sömürülen, yoksul ve yoksun bırakılan insanların, oluk oluk kanı akıtılan tüm toplumların bütün bu zulümlere karşı ortak bir irade beyanıyla bir araya gelmesi gerektiğine inanıyoruz. Hakkı üstün tutan bir anlayışla yeni bir dünya kurulmadığı müddetçe bu zulümler engellenemeyecektir. Üç günlük iktidar ve çıkar hesapları ile bu ideali terk etmenin vebalini kimse ödeyemez.

Mısır’da kardeşlerimize verilen bu idam cezalarını kınıyor, bütün İslam alemini bu infaza karşı ortak bir eylem planı belirlemeye davet ediyoruz. Mısır yargısı şu anda darbeci ve baskıcı yönetime alet olmaktadır. Cunta, dünyanın suskunluğundan cesaret alarak, izzeti tercih edenleri idam etmeye çalışmaktadır. Darbe karşıtlarına idam cezasının verildiği bugün adalet ve insanlığın ayaklar altına alınmasıdır. Zulme sessiz kalmayıp meydanları terk etmeyerek, binlerce şehit vererek dünyada eşi benzerine az rastlanan örnek bir direnişe imza atanlar değil, darbeciler yargı önünde hesap vermelidir. Hepimizin üzerine düşen zalimlerin karşısında ve mazlumların yanında yer alışımızda sahici olmaktır.  Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi bileşenleri olarak Mısır’daki Müslüman Kardeşlerimizin yanında olduğumuzu haykırıyoruz.

Yeryüzünde dini, dili, ırkı ne olursa olsun masum bir insanın zalimce öldürülmesinin önüne geçmek bütün insanlığın sorumluluğudur.

Zafer İnananlarındır ve Zafer Yakındır!

VAN SİVİL DAYANIŞMA İNİSİYATİFİ


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa