Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
Van SDİ Şemdinlideki hadiselere dair basın açıklaması yayınladı.
10 Ağustos 2017
Van SDİ Şemdinlideki hadiselere dair basın açıklaması yayınladı.

Van Sivil Dayanışma İnsiyatifi Şemdinli Altunsu’da gerçekleştiği iddia edilen işkence görüntüleri ile ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamada toplumsal güveni zedeleyecek politikalara  geri dönülmemesi hususunda hükümete uyarılarda bulunuldu.

Saygı Değer Basın Mensupları

Türkiye Cumhuriyetinin Tüm yetkilileri ve Yüce Milletimiz…

 

05.08.20017 tarihinde Hakkâri ili Şemdinli ilçesi Altunsu Köyünün arka tarafındaki ormanlık alanda terör örgütü PKK ile Güvenlik güçlerimiz arasında çatışma çıkmıştır. Ne yazık ki bir polisimizşehit olmuştur. Allahtan rahmet, ailesine ve yakınlara baş sağlığı diliyoruz. Altunsu Köyü muhtarının verdiği bilgiye göre, aynı günün akşamı siz PKK’ya yardım ve destek veriyorsunuz bahanesiyle köylü vatandaşın kapısını ve penceresini kırarak yüze yakın köy sakinin gözaltına alınıp yaklaşık 36 kişiye işkence yapılmıştır. Yapılan işkenceyi haber alan Şemdinli Kaymakamı ve Emniyet müdürü olaya derhal müdahale ederek, yapanların cezalandıracağını halka söyleyerek halkı teskin etmiştir. Sayın kaymakamımıza ve emniyet müdürümüze teşekkür ediyoruz.

Her zamankinden daha fazla kardeşliğe ihtiyacımız olduğu bir zaman dilimde yapılması çok manidardır. Bunlar Türkiye düşmanlarının ve terör örgütü PKK’nı ekmeğine yağ sürmeden başka bir şey yapmamaktadırlar. Devlet ile halk arasındaki yakınlaşma ve kaynaşma hızla artarken, halk yönünü devletine dönmüşken, şeflik dönemi zihniyetinin ürünüolaylar devlete karşı bölge halkında güven kaybına neden oluyor. Bu tür davranışlar terör örgütü PKK’nın işine yarıyor. Böylece eleman bulmakta sıkıntı yaşayan, ne yapacağını şaşıran terör örgütü PKK’ya tekrar eleman sağlamaya zemin hazırlıyor. Ayrıca bu akıl almaz işkenceyi yapanlar asla Türkiye’yi ve halkı sevdiğini söyleyemez.

PKK’ya yardım ve yataklık yapan suçlular bulunur ve cezası neyse verilir. Devletin savcısı ve hâkimi vardır. Hiç kimse asla kışkırtmalara ve bir takım oyunlara gelmemelidir. Müslümanın inancında asla işkenceye yer yoktur. Bu işkenceyi yapanlar ve kimin emir verdiği derhal tespit edilmeli. Gereken ceza ne ise fazlasıyla verilmelidir. İşkence gören vatandaşlarımızdan derhal helallik alınmalı ve özür dilenmelidir. Bu işkenceyi yapanları lanetle kınıyoruz. Derhal devletin yetkililerini ve bilhassa hükümette duyarlı olanları göreve davet ediyoruz. Hala bu ülkede, kimin eli kimin cebinde belli değildir. Kim yetkili, kim etkili meçhuldür. Buna bir son verilmelidir. Bu bozuk plakları geçmişte çok dinledik, artık dinlemek istemiyoruz.Bu köy halkı yerine bizler olsak, ya da işkence yapılan bizlerin çocuklarıolsa ne yaparız. Kendimizi bir an bu halkın yerine koymalıyız. Müslüman kendi nefsiiçin istemediğini başka bir Müslüman kardeşiiçin asla istemez.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi

Basın Adına: Doç. Dr. Naki ERDEMİR


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa