Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) ile  İranUrumiye Üniversitesi arasında işbirliği
5 Ocak 2018
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) ile  İranUrumiye Üniversitesi arasında işbirliği

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) ile  İranUrumiye Üniversitesi arasında işbirliği protokolü düzenlenen törenle imzalandı.Van YYÜ Senato Salonu’nda,  Rektör Prof. Dr.  Peyami Battal başkanlığında bir araya gelen iki üniversite heyeti, üniversiteler arası işbirliği protokolü imzaladı.

Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, İran Urumiye Üniversitesi ile karşılıklı işbirliği anlaşması yapmaktan dolayı mutlu olduklarını belirterek, şunları kaydetti: 

“İki büyük ülke arasında ilişkilerde üniversitelerin etkisi çok büyüktür. Yapılacak olan işbirliği protokolleri ülkelerinde bu ilişkilerin daha sağlıklı yürümesine yol açacaktır. Dolayısıyla biz yaklaşık 7 yıl önce Urumiye üniversitesi ile işbirliği protokolleri ile başlatmış olduğumuz bu ilişkilerimizi arttırarak devam ettirdik ama bize göre asla yeterli değil. Bunları daha aktif ve etkin hale getirmek lazım. Kardeşlik hukuku içerisinde iki üniversite öğretim elemanları birbirleriyle yakınlık kurması gerekmektedir. ve ortak projeler yapmaları gerekiyor. İnşallah bugün üç temel konunun icraata geçirilmesini sağlamış olacağız. Komisyonlar kurup, tarihleri belirleyip süreci başlatmış olacağız.”

Urumiye Üniversitesi Rektörü Rahim Hobbenaghi ise “Öncelikle misafirperverlik ve konukseverliğinizden dolayı teşekkür ederim. Yapılacak olan protokoller ile bilimsel alanda olan ilişkilerimiz siyasi anlamda da ilişkilerimizi etkileyecektir. Yabancı ülkeler arasında ilk olarak Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ile böyle bir anlaşma yapıyoruz. Yapılacak olan işbirliği ikili ilişkilerimizi daha güçlü kılacaktır.” diye konuştu
Haberler.com


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa