Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
Van’a arıtma tesisinin temeli törenle atıldı
29 Mayıs 2018
Van’a arıtma tesisinin temeli törenle atıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Van Gölü’nü kirlilikten kurtaracak ‘Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin açılışına katıldı.

Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü’nün gelecek nesillere taşınması için önemli bir projenin startı verildi. Uzun zamandır hızlı kirlenmesiyle ülke gündeminde yer bulan Van Gölü’nü kirlilikten kurtaracak ‘Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin yapımına Çevre ve Şehircilik BakanıMehmet Özhaseki’nin katılımıyla başlandı.

Tuşba İlçesi İskele Mahallesi sınırları içersin de eski arıtma tesisinin hemen yanı başında inşa edilen tesisin temel atma töreninde konuşan BakanMehmet Özhaseki, tesisin bu günlere gelmesinde çok titiz davrandıklarını ifade ederek en kısa sürede bitirileceğini müjdeledi. Özhaseki, “İnşallah bugün başlayan inşaatımız iki sene içerisinde biter ve neticesinde de maksat hasıl olur. Bütün kirli sularımız temizlenmiş olarak denize verilir. Sonra da hiç kimse bu ortamdan rahatsız olmaz. Dileğimiz, duamız budur” dedi.

ÇÖPTEN ENERJİ ELDE EDECEĞİZ

Van Büyükşehir Belediyesi olarak önemli bir projeye imza attıklarını kaydeden Vali Zorluoğlu da, “Mevcut atık su arıtma tesisinin eski ve yetersiz oluşu nedeniyle İpekyolu ve Tuşba ilçelerimizin kanalizasyon ve atık sularının neredeyse yüzde 75’i hiç arıtılmadan maalesef Van denizine veriliyor. Bu acil sorunun çözümü için süratle vaziyet aldık, projeyi revize ettik, kaynak bulduk, ihalemizi yaptık ve bugün de inşallah bu tesisimizin temelini atıyoruz. Yine kısa bir süre içerisinde halen vahşi depolama biçiminde şehre çok yakın bir bölgeye adeta atılan çöplerimizle ilgili sorunumuzu da çözmek üzere ihale sürecini başlattık. Bu projeyle mevcut vahşi depolama alanı rehabilite edilerek kapatılacak. Oradan enerji elde edeceğiz. Ayrıştırma tesisi yapacağız. Fermantasyon tesisi yapacağız. Yeni düzenli depolama sahası açacağız ve ilçelerimizde kuracağımız transfer istasyonlarımızla da günlük ortalama bin tona yakın çöpü inşallah çevreye hiçbir zarar vermeyecek şekilde modern sistemlerle tesisimizde bertaraf edeceğiz” diye konuştu.

87 MİLYON LİRAYA MAL OLDU

Törene Van Milletvekilleri Beşir AtalayBurhan Kayatürk, İlçe Kaymakamları, belediye başkanları, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın ve Büyükşehir Belediyesi bürokratlarının yanı sıra kamu kurum temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Van Büyükşehir Belediyesi’nin vizyon projelerinden olan ‘Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ yaklaşık 87 milyon liraya mal olacak.

yeniakit.com.tr


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa