Van Analiz Haber
Van Analiz Haber
Van’da 500 kilo patlayıcı yüklü minibüs ele geçirildi
10 Kasım 2016
Van’da 500 kilo patlayıcı yüklü minibüs ele geçirildi

Şırnak’ta teröristler tarafından bir vatandaştan gasp edilerek bomba yüklenen minibüs takip edildi. Teröristlerin Van’a götürdüğü minibüs terk edilmiş halde bulundu. 3 bidonda 500 kiloluk bomba düzeneği bulunan minibüs güvenlik güçlerince imha edildi.

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesi Faraşin bölgesinde bomba yüklenen minibüs, Van’da terk edilmiş halde bulundu. Bomba yüklü minibüs, güvenlik önlemi alındıktan sonra imha edildi.

Van İl Jandarma Komutanlığı istihbarat birimi ekipler, Şırnak’ta bir vatandaşa ait minibüsün gasp edildiğini ve Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesi Faraşin bölgesine götürüldüğünü, burada da patlayıcı düzeneği yerleştirildiği bilgisi üzerine kapsamlı bir çalışma başlattı. Bomba yüklü minibüsün Van’a gelmek üzere dün Faraşin bölgesinden hareket ettiği bilgisi üzerine de takibe başlandı. Yapılan kapsamlı takip sonucu bomba yüklü minibüs, Gürpınar ilçesi Oğuldamı Mahallesi Taşnacak mezrası ile Dolaylı mezrası arasında kalan bölgede terk edilmiş durumda bulunduğu belirtilerek şöyle denildi:

  • İl Jandarma Komutanlığımıza bağlı istihbarat birimleri tarafından yürütülen çalışmalarda, Şırnak nüfusuna kayıtlı bir vatandaşımızdan bölücü terör örgütü mensuplarınca gasp edilen minibüsün Şırnak ili Beytüşşebap ilçesi Faraşin bölgesine götürülerek içerisine patlayıcı düzenek hazırlandıktan sonra ilimize getirilerek bombalı saldırıda kullanılacağı bilgisi edinilmiştir. Bomba yüklü aracın 08/11/2016 günü Faraşin bölgesinden hareket ettiği öğrenilmiş, yapılan takipte Gürpınar ilçesi Oğuldamı Mahallesi Taşnacak (Taşlıca) mezrası ile Dolaylı mezrası arasında kalan bölgede terk edilmiş vaziyette bulunmuştur. Olayla ilgili Gürpınar Cumhuriyet Başsavcılığının talimatları doğrultusunda yeteri kadar personel ve uzman ekiplerle araç üzerinde gerekli incelemeler yapılmıştır. Koltukları sökülen minibüste 3 jelikan bidon içerisine hazırlanmış 500 kg. amonyum nitrat ile güçlendirilmiş bomba düzeneği kurulduğu tespit edilmiş ve söz konusu araç gerekli güvenlik önlemleri alındıktan sonra yerinde imha edilmiştir.


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yukarı Geri Ana Sayfa